Ամերիկյան Qualcomm ընկերությունը մշակում է արագ լիցքավորման Quick Charge 3.0 նոր տեխնոլոգիան, որը թույլ է տալիս 80%-ով լիցքավորել սմարթֆոնի մարտկոցը 35 րոպեում: Այդ մասին հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ըստ Qualcomm-ի հայտարարության, Quick Charge 3.0 տեխնոլոգիան թույլ կտա 2 անգամ ավելի արագ լիցքավորել սմարթֆոնները, քան դա անում է Quick Charge 1.0-ն, որն իր հերթին 40%-ով ավելի արագ է գործում սմարթֆոնների սովորական «լիցքերից» և 38%-ով ավելի արագ, քան Quick Charge 2.0-ը: Վերջինը հանդիպում է Android-ի առաջատար սմարթֆոններից շատերում: Նոր տեխնոլոգիան համատեղ կլինի հեռախոսների հետ, որտեղ օգտագործված են Qualcomm Snapdragon 820, 620, 618, 617 և 430: Quick Charge 3.0-ը համատեղելի կլինի բոլոր տիպի USB-ների հետ, սակայն չի նախատեսում անլար լիցքավորման հնարավորություն:
2015-ի մայիսի վերջում Հարավային Կորեայի Գիտության և տեխնոլոգիաների ինստիտուտի գիտնականները նոր տեխնոլոգիա մշակեցին, որը թույլ է տալիս մի քանի րոպեում լիցքավորել էլեկտրամոբիլները: Մշակված տեխնոլոգիայի հիմքում սուպերկոնդենսատորն է, ոչ թե մարտկոցը, թեև երկու սարքերն էլ օգտագործվում են էներգիայի կուտակման համար: Սուպերկոնդենսատորը կուտակում է էներգիան նյութերի մակերեսին ստատիկ էլեկտրականության տեսքով: Գրաֆենի բարակության շնորհիվ (ընդամենեը մեկ ատոմ), այս նյութի չնչին քանակ օգտագործելով, կարելի է հսկայական տարածքներ պատել: Այդպես, գրաֆենի մեկ գրամը կարող է ծածկել 2,675 քմ հավասար մակերես: Տեսականորեն գրաֆենի սուպերկոնդենսատորները կարող են օգտագործվել շատ ավելի մեծ քանակի էներգիայի կուտակման համար:
Ստացված սարքը կարող է լիցքավորվել 4 րոպեում: Հետագայում գիտնականները հուսով են, որ կմշակեն սուպերկոնդենսատորի կատարելագործված տարբերակը, որը կգերազանցի ծավալով լիտիումաիոնային մարտկոցներին: Հաջորդ փուլը կլինի տեխնոլոգիայի ծավալումն ու առևտրայնացումը:

Американская компания Qualcomm разрабатывает новую технологию быстрой зарядки Quick Charge 3.0, которая позволяет достигать 80% зарядки аккумулятора за 35 минут. Об этом сообщила пресс-служба компании.
Согласно заявлениям Qualcomm, технология Quick Charge 3.0 позволит заряжать смартфоны в два раза быстрее, чем это делает Quick Charge 1.0 – которая, в свою очередь, на 40% быстрее «обычных» зарядок для смартфонов, и на 38% быстрее, чем Quick Charge 2.0: последняя встречается во многих флагманских смартфонах на Android. Новая технология будет совместима с телефонами, использующими Qualcomm Snapdragon 820, 620, 618, 617 и 430. Quick Charge 3.0 будет совместима со всеми типами USB, но не предусматривает возможности беспроводной зарядки.
В конце мая 2015 года ученые из Института науки и технологий Южной Кореи разработали новую технологию, которая позволяет зарядить электромобиль за несколько минут. В основе разработанной технологии лежит суперконденсатор, а не батарея, хотя оба устройства используются для хранения энергии. Суперконденсатор накапливает энергию на поверхности материалов в виде статического электричества. Благодаря тонкости графена (всего один атом) позволяет покрыть им огромную площадь, используя ничтожное количество данного материала. Так, один грамм графена может покрыть площадь, равную 2,675 квадратного метра.
Теоретически графеновые суперконденсаторы могут быть использованы для хранения гораздо большего количества энергии на килограмм по сравнению с литий-ионными батареями. Ученым удалось произвести достаточное количество материала для использования в суперконденсаторе. Сначала они получили оксид графита, затем нагрели его, чтобы разделить на графеновые листы. После удаления лишнего кислорода графеновые листы были встроены в суперконденсатор.
Полученное устройство показало способность заряжаться менее чем за четыре минуты. В дальнейшем исследователи надеются разработать улучшенную версию суперконденсатора, которая превзойдет литий-ионные батареи по емкости. Следующим этапом станет масштабирование и коммерциализация технологии.