Facebook սոցցանցի հատուկ աշխատանքի համար ստեղծված տարբերակը նախատեսվում է բաց բեթա-թեստավորման ներկայացնել մինչև 2015-ի ավարտը: Այդ մասին հայտնել էր Facebook-ի աշխատակից Ժուլյեն Կոդորնյուն, որը զբաղվում է սոցցանցի աշխատանքային տարբերակով:
Facebook at Work տարբերակը հիմնականում նման է սովորական Facebook-ին: Սակայն այնտեղ կարելի է շփվել միայն գործընկերների, աշխատակիցների հետ: Այսինքն հիմնական պրոֆիլի ընկերները Facebook at Work-ում չեն լինի: 2015-ի հունվարից այս տարբերակը փորձարկվում է մոտ 100 ընկերություններում ամբողջ աշխարհում: Օրինակ, Heineken-ում թեստավորումը սկսել են 40 թոփ-մենեջերներից, այժմ մասնակցում է 500 աշխատակից, իսկ Linio-ում Facebook-ի աշխատանքային տարբերակից օգտվում է արդեն 2.000 մարդ:
Իսկ Facebook-ի ներսում աշխատակիցներն արդեն մի քանի տարի է աշխատում են այս տարբերակով: Հայտնի չէ, թե երբ վերջնական տարբերակը կբացվի սոցցանցում, սակայն, այն հավանաբար, կունենա անվճար տարբերակ, որոշ սահմանափակումներով, և ամբողջական, որը հասանելի կլինի վճարովի բաժանորդագրությամբ:
Facebook-ում դեռ չեն որոշել, թե ինչ սահմանափակումների կամ լրացուցիչ գործառույթների մասին է խոսքը: Ըստ հեղինակների, Facebook at Work-ի առավելություններից մեկն այն է, որ օգտատերերի մեծ մասն արդեն գիտի, թե ինչպես պետք է օգտվել սովորական Facebook-ից:
Facebook սոցցանցում նոր լրացուցիչ կոճակ կհայտնվի` «չեմ հավանում», որը թույլ կտա օգտատերին իր դժգոհությունը հայտնել այս կամ այն գրառման վերաբերյալ: Այդ մասին Կալիֆորնիայում տեղի ունեցած խորհրդաժողովում հայտարարել է ընկերության հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգը:
Նոր կոճակի հայտնվելու պատճառն, ըստ Ցուկերբերգի, սոցցանցի օգտատերերի բազմաթիվ դիմումներն էին: «Կարծում եմ, մարդիկ տարիներ շարունակ մտածել են նման կոճակի մասին: Այսօր առանձնահտուկ օր է, քանի որ կարող եմ ասել, որ մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,-մեջրբերում են լրագրողները Ցուկերբերգի խոսքը:
Նա նշել է, որ իրենք մտադիր չեն Reddit սոցիալական լրատվական կայքի սկզբունքով կառուցել իրենց մոդելը, որտեղ օգտատերերի դրական և բացասական գնահատականներն ազդում են նյութի դիրքի վրա լրահոսում: Ցուկերբերգը պարզաբանել է, որ «չեմ հավանում» կոճակը կարող է օգտագործվել տխուր կամ ողբերգական գրառումների դեպքում, օրինակ, որևէ մեկի մահվան կամ անձնական ճգնաժամի մասին հաղորդագրության դեպքում: «Յուրաքանչյուր պահ չի կարող լավը լինել: Եվ պետք է ինչ-որ կերպ ցավակցություն հայտնել»,-պարզաբանել է Ցուկերբերգը:

17 Сентябрь 2015 - 11:20 AMT
Специальную версию социальной сети Facebook, предназначенную для работу, запустят в открытое бета-тестирование до конца 2015 года. Об этом сообщил Жюльен Кодорню, сотрудник Facebook, который занимается рабочей версией социальной сети.
Версия для работы Facebook at Work во многом схожа с обычной Facebook. Но общаться в ней можно только с коллегами по работе. То есть друзей из основного профиля в Facebook at Work не будет. С января 2015 года эту версию тестируют примерно в ста компаниях по всему миру. Например, в Heineken тестирование начиналось с 40 топ-менеджеров, сейчас в нем участвуют 500 сотрудников, а в Linio версией Facebook для работы пользуются уже 2.000 человек.
Внутри самой Facebook сотрудники работают с ней уже несколько лет. Неизвестно, когда откроют окончательную версию соцсети, однако у нее, скорее всего, будет бесплатная версия с некоторыми ограничениями и полная, которая доступна по платной подписке.
Пока в Facebook не определились, о каких ограничениях или дополнительных функциях идет речь. Одно из достоинств Facebook at Work, считают разработчики, в том, что большинство пользователей уже знают, как ей пользоваться по обычному Facebook.
В социальной сети Facebook появится дополнительная кнопка новой оценки «Не нравится», которая позволит пользователю выразить свое недовольство относительно той, или иной записи. Об этом на конференции в Калифорнии заявил основатель компании Марк Цукерберг.
Причиной появления кнопки, по словам Цукерберга, стали многочисленные обращения пользователей соцсети. «Я думаю, люди задавались вопросом о кнопке «Не нравится» многие годы. Сегодня – особенный день, поскольку я могу сказать, что мы работаем над этим», – приводят журналисты слова Цукерберга.
При этом глава Facebook отметил, что они не собираются строить модель по принципу социального новостного сайта Reddit, где положительные или отрицательные оценки пользователей влияют на позицию материала в ленте. Цукерберг пояснил, что кнопка «Не нравится» может использоваться для грустных и трагичных постов вроде сообщений о чьей-либо смерти или личном кризисе. «Не каждый момент – хороший момент. И нужно как-то выражать сочувствие», – пояснил Цукерберг.