iOS 9 նոր օպերացիոն համակարգի հետ միաժամանակ Apple-ը Google Play Store-ում տեղադրել է Move to iOS անվճար հավելվածը, որը պարզեցնում է անցումը Android-ից iOS:
Հավելվածի օգնությամբ տեղափոխվում են կոնտակտները, հաղորդագրությունները, լուսանկարները, տեսանյութերը, հեղինակային իրավունքի պաշտպանության տեխնիկական միջոցներից զուրկ մեդիաբովանդակությունը: Հավելվածն առաջարկում է ավտոմատ կերպով ներբեռնել Android-ի համար նախատեսված անվճար հավելվածների iOS-տարբերակները և կարող է առաջարկել նմանատիպները, եթե iOS-ում դրանք չկան: Move to iOS-ը հավելում է նաև վճարովի հավելվածների iOS-տարբերակները կամ դրանց անալոգները օգտատերի ցանկալի ցուցակում:
Մասնագետները պարզել են, որ Android-ի համար Apple-ի առաջին հավելվածը մշակել էր ոչ թե Կուպերտինոյում գործող այդ ընկերությունն, այլ ամերիկյան արտադրողն ուղղակի պատճենել էր բրիտանական Media Mushroom ընկերության արդեն գոյություն ունեցող Copy My Data հավելվածը: Բրիտանական ընկերությունը մասնագիտացած է սմարթֆոնների, պլանշետների, համակարգիչների և Mac-ի տվյալների ներդաշնակեցման ոլորտում:
Դա է մատնանշում հավելվածների ելքային ծածկագիրը: Իսկ Move to iOS-ի միակ տարբերությունը Copy My Data-ից Apple-ի արտոնագրային համաձայնության առկայությունն է և Media Mushroom-ի օգտատիրական ինտերֆեյսի տարրերի անհետացումը, որոնց փոխարեն Apple-ը հավելել է սեփական դիզայներական լուծումները:
Անշուշտ, Apple-ը հազիվ թե գնար հեղինակային իրավունքի նման կոպիտ ոտնահարման, և, հավանաբար, ձեռք է բերել հեղինակից օգտագործման և Copy My Data-ի վերանվանման իրավունքը, ինչն անուղղակի կերպով հաստատում է Media Mushroom-ի պաշտոնական կայքում առկա տեղեկությունը, ըստ որի համագործակցություն կա խոշոր կորպորացիաների հետ:
Մասնավորապես, iOS 9-ը Proactive վիրտուալ թվային օգնական ունի, որն աշխատում է Google Now սկզբունքով: Proactive-ը ցույց կտա հավելվածներն ու կոնտակտները կախված ժամանակից և տեղակայման վայրից, օրինակ, եթե սմարթֆոնի օգտատերը հաճախ է զանգահարում մի քանի կոնտակտների նույն ժամերին կամ առավոտյան է բացում Feedly-ին: Այն նաև ցույց կտա հիշեցումները, որոնում թույլ կտա բնական լեզվով և հավելվածների ներսում: Օրինակ, Spotlight-ը թույլ կտա բաղադրատոմսեր, աֆիշներ գտնել: Proactive կարելի է մտնել սվայփով դեպի ձախ:
Apple-ը խոստացել էր առավել արդյունավետ դարձնել iOS 9-ը սմարթֆոնների հին մոդելներում և պլանշետներում: Թարմացումը հնարավոր է iPhone 4s-ից սկսած և ավելի նոր մոդելներից, ինչպես նաև iPad 2-ից և ավելի նոր մոդելներից: Օրինակ, բետա թեստավորման փուլում թարմացման համար հարկավոր էր ներբեռնել 1,3 Գբ տվյալներ:
Համեմատության համար` մինչև iOS 8 թարմացման դեպքում պահանջվում էր 4,58 ԳԲ: Իսկ մարտկոցի խնայողության նոր ռեժիմը iOS-ում թույլ կտա սմարթֆոնին անջատվելուց առաջ հավելյալ 3 ժամ աշխատել: iOS 9-ի համար բազում մանրուքներ են փոխել: Օրինակ, Helvetica Neue սիստեմային տառատեսակը փոխել են San Francisco Display-ի, որն առաջին անգամ հայտնվեց Apple Watch-ում: Նաև հավելել են կարգաբերումների որոնում, փոխել են հավելվածների միջև միացման էկրանը, Siri վիրտուալ թվային օգնականի դիզայնը, թույլատրել են ընտրել կողքի կոճակի գոծառույթը` կամ ձայնի անջատում, կամ Rotation Mode:
Մեծ թարմացումներ ունեն Note, Passbook և Maps հավելվածները, ավելացել է նաև iCloud առանձին հավելվածը: Առաջինը կկարողանա աջակցել նկարների, լուսանկարների, ցանկերի և քարտեզների հետ աշխատանքին, հաշվի առնելով հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունն ԱՄՆ-ում, Չինաստանում և Եվրոպայի մի շարք քաղաքներում: Իսկ Wallet-ում` նախկին Passbook, հավելվել են վարկային և դեբետային քարտերը Apple Pay-ին միանալու համար, զեղչերի քարտերը, մշտական գնորդի քարտերն ու տոմսերը և այլն:
iOS 9-ում iPad Air 2-ի համար հավելել են QuickType, Split View և Slide Over գործառույթներ, այլ պլանշետներում այս գործառույթները չեն լինի: Առաջինի օգնությամբ կարելի է ստեղնաշարը վերածել թրեկփադի` երկու մատի օգնությամբ, երկրորդը թույլ է տալիս աշխատել նույն էկրանի վրա 2 հավելվածի հետ, երրորդը հարկավոր է մեկ հավելվածում աշխատելու համար` միաժամանակ էկրանին այլ հավելվածի վիջեթը տեսնելու հնարավորությամբ: iPad Air 2-ը «պատկերը պատկերում» ռեժիմ կունենա, որը թույլ կտա, օրինակ, տեսանյութ նայել մեկ այլ հավելվածի վրայից: Ինչ վերաբերում է նոր օպերացիոն համակարգին watchOS 2 «խելացի» ժամացույցի համար, ապա նրա թողարկումը հետաձգվել է հայտնաբերված սխալի պատճառով: OS X-ի համար նախատեսված El Capitan թարմացումը կթողարկվի սեպտեմբերի 30-ին, իսկ watchOS 2-ի թողարկման ժամկետը դեռ հայտնի չէ:

18 Сентябрь 2015 - 09:45 AMT
Одновременно с релизом новой операционной системы iOS 9 компания Apple выложила в Google Play Store бесплатное приложение Move to iOS, которое облегчает переход с Android на iOS.
С помощью приложения переносятся контакты, сообщения, фото, видео и медиаконтент без технических средств защиты авторских прав. Также приложение предлагает автоматически загрузить iOS-версии бесплатных приложений для Android и может предложить аналоги, если iOS-версии не существует. Move to iOS также добавляет iOS-версии платных приложений или их аналоги в виш-лист пользователя.
Специалисты выяснили, что первое приложение Apple для платформы Andorid было разработано вовсе не компанией из Купертино. Американский производитель просто скопировал уже существующее приложение Copy My Data от британской компании Media Mushroom, специализирующейся на синхронизации данных между смартфонами, планшетами, компьютерами и Mac.
На это явно указывает исходный код приложений. А единственным отличием Move to iOS от Copy My Data стало включение в него лицензионного соглашения Apple и исчезновение элементов пользовательского интерфейса Media Mushroom, вместо которых Apple добавила собственные дизайнерские решения.
Конечно, Apple вряд ли могла решиться на такое откровенное нарушение авторских прав, и, скорее всего, приобрела у разработчика права на использование и ребрендинг Copy My Data, что косвенно подтверждает и информация на официальном сайте Media Mushroom, признающей сотрудничество с крупными корпорациями.
Новая операционная система iOS 9от компании Apple стала доступна для загрузки 16 сентября в 21:00 по ереванскому времени. Как заявили в компании, в новой платформе появились уникальные и полезные функции.
В частности, в iOS 9 появится виртуальный цифровой помощник Proactive, который работает по принципу Google Now. Proactive покажет приложения и контакты в зависимости от времени или местоположения: например, если владелец смартфона часто звонит по нескольким контактам в одно и то же время или открывает Feedly по утрам. Он также покажет напоминания, разрешит поиск на естественном языке и внутри приложений. Например, Spotlight может найти рецепты, афишу и прочее. Попасть в Proactive можно свайпом влево.
Apple обещала сделать iOS 9 более эффективной на старых моделях смартфонов и планшетов. Обновится до нее можно с iPhone 4s и новее, а также с iPad 2 и новее. Например, на этапе бета-тестирования для обновления нужно было загрузить 1,3 ГБ данных. Для сравнения: для обновления до iOS 8 требовалось 4,58 ГБ. А новый режим экономии батареи в iOS позволит смартфону продержаться три лишних часа перед отключением.
Для iOS 9 изменили множество мелочей. Например, системный шрифт Helvetica Neue изменили на San Francisco Display, который впервые появился в Apple Watch. Также добавили строчные буквы на клавиатуру, сделали поиск по настройкам, изменили экран переключения между приложениями, поменяли дизайн виртуального цифрового помощника Siri, разрешили выбрать функцию для боковой кнопки – либо выключение звука, либо – Rotation Mode.
В операционной системе обновились приложения Notes, Maps и Passbook, а также появилось отдельное приложение iCloud. В Notes теперь можно составлять списки, вставлять картинки в текст и рисовать. Maps поддерживает навигацию с учетом маршрутов общественного транспорта в США, Китае и ряде городов Европы. А в Wallet – бывшее Passbook, добавляют кредитные и дебетовые карты для подключения к Apple Pay, карты на скидки, карты постоянного покупателя, билеты и так далее.
В iOS 9 для iPad Air 2 добавят функции QuickType, Split View и Slide Over: на других планшетах этих функций не будет. С помощью первой можно превратить клавиатуру в трекпад, если водить по ней двумя пальцами, вторая позволяет работать с двумя приложениями на одном экране, третья нужна, чтобы работать в одном приложении, но держать на экране виджет другого. Также у iPad Air 2 появится режим «картинка в картинке», которая позволит, например, смотреть видео поверх другого приложения.