Apple-ի iOS 9-ը նոր օպերացիոն համակարգի ներբեռնումը օգտատերերից շատերի համար սարքերի աշխատանքի մեծ խափանումների է հանգեցրել առաջին իսկ 24 ժամում: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, սխալներից մեկը, հավանաբար, կապված է iOS 9-ի ներբեռնման հետ Apple-ի սմարթֆոնների և պլանշետների հին մոդելներում:
iPhone և iPad նախորդ տարբերակների օգտատերերը բողոքում են, որ տեխնիկան չի աշխատում համակարգը թարմացնելու պահանջից հետո: Ավելի վաղ Apple-ի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ հաշվի են առել օգտատերերի հին սարքերի համատեղելիությունը թարմացումների հետ և որ iOS 9-ի դեպքում նման խնդիրներ չեն առաջանա:
Օգտատերերի մեկ այլ խումբ բողոքում է, որ սարքը խափանվում է ծրագրային ապահովման տեղադրումից մի քանի րոպե անց: Ըստ մասնագետների, դա կարող է կապված լինել ընկերության սերվերի մեծ ծանրաբեռնվածության հետ, քանի որ մեծ քանակության օգտատերեր միաժամանակ են թարմացնում համակարգը:
Ոմանք էլ, որոնց հաջողվել է թարմացնել ծրագրային ապահովումը, բողոքում են որոշ հավելվածների խափանումներից: Ըստ Mixpanel ընկերության, չնայած ծրագրում առաջացած սխալներին, Apple-ի տեխնիկայի օգտատերերի ավելի քան 16 տոկոսն առաջին 24 ժամում թարմացրել է համակարգը` ներբեռնելով iOS 9-ը:
Միաժամանակ, The Guardian-ին հաջողվել է փաստաթղթեր գտնել, որոնք վկայում են, որ նախորդ ամիս տեղի է ունեցել Apple-ի և Կալիֆորնիայի տրանսպորտի դեպարտամենտի ներկայացուցիչների հանդիպումը: Ինչպես հայտնում են աղբյուրները, հանդիպմանը քննարկվել են ինքնավար ավտոմեքենաները:
Ինչպես և ակնկալվում էր, Apple-ը հրաժարվել է մեկնաբանել այս տեղեկությունը, իսկ DMV ներկայացուցիչները հակիրճ նշել են, որ Apple-ը ցանկանում էր ծանոթանալ ինքնավար ավտոմեքենաներին ներկայացվող պահանջների ցանկին: Այն փաստը, որ ընկերություննն արդեն դիմել է տրանսպորտի դեպարտամենտին, հուշում է, որ այն արդեն բավականին առաջ է անցել Project Titan-ի մշակման գործում: Ճիշտ է, ամեն դեպքում ճանապարհներին ինքնուրույն երթևեկող ավտոմոբիլները շուտ չեն հայտնվի: Պետք չէ մոռանալ, որ նման տրանսպորտային միջոցի ստեղծման ու փորձարկման համար տարիներ են հարկավոր:

Загрузка новой операционной системы iOS 9 от компании Apple обернулась для большого количества пользователей масштабными сбоями в работе устройств в первые же сутки. Как сообщает Reuters, одна из ошибок, которую выдает система, скорее всего, связана с установкой iOS 9 на старые модели смартфонов и планшетов Apple.
Новая операционная система iOS 9 стала доступна для загрузки 16 сентября в 21:00 по ереванскому времени. Как заявили в компании, в новой платформе появились уникальные и полезные функции.
Пользователи предыдущих версий iPhone и iPad жалуются, что техника перестает работать после требования обновить систему. Ранее представители Apple утверждали, что учли жалобы пользователей на совместимость старых устройств с обновлениями и что с iOS 9 не возникнет подобных проблем.
Другая группа пользователей жалуется на сбой в установке программного обеспечения через несколько минут после ее начала. По мнению специалистов, это может быть связано с высокой нагрузкой на сервера компании в связи с тем, что одновременно большое количество пользователей обновляет систему.
Некоторые же владельцы техники, успешно обновившие программное обеспечение, жалуются на сбои в работе некоторых приложений. По данным компании Mixpanel, несмотря на возникновение ошибок в программе, более 16% пользователей техники Apple за первые сутки обновили систему до iOS 9.
Одновременно, изданию The Guardian удалось раздобыть документы, свидетельствующие о том, что в прошлом месяце состоялась встреча Apple и нескольких представителей Департамента транспортных средств Калифорнии. Как сообщают источники, на встрече обсуждались беспилотные автомобили.
Apple предсказуемо отказалась комментировать эту новость, тогда как представители DMV лаконично отметили, что Apple хотела ознакомиться со списком требований к беспилотным автомобилям. Сам тот факт, что компания уже обратилась к Департаменту транспортных средств, наводит на мысль о том, что она уже довольно-таки далеко продвинулась в разработке Project Titan. Правда, в любом случае, на дорогах беспилотный автомобиль появится еще нескоро. Не стоит забывать о том, что на создание и тестирование такого транспортного средства нужен не один год.