Մինչև տարեվերջ բջջային կապից օգտվողների թիվը կգերազանցի 7 միլիարդը, ինչը կազմում է մոլորակի բնակչության 95%-ը: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ տնտեսական և սոցիալական հարցերի դեպարտամենտի զեկույցում:
Ինչ վերաբերում է համացանցից օգտվողներին, ապա, ըստ զեկույցի, այսօրվա դրությամբ այդ ցուցանիշը մոլորակի բնակչության 43% է կազմում: Իսկ առավելագույն աճը գրանցվում է զարգացող երկրներում: Իրադարձությունների այսպիսի զարգացումն անսպասելի չէր, հաշվի առնելով ինտերնետի տարածման ցածր տոկոսը զարգացող երկրներում և ինտերնետ-տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը, և կարևորը, էժանացումը, որոնք գնալով ավելի մատչելի են դառնում օգտատերերի համար:
Ըստ զեկույցի, 2015-ի հուլիսին Երկիր մոլորակի բնակչությունը հասել է 7,3 միլիարդի:
2015-ի հուլիսի 31-ին ՄԱԿ-ը զեկույց հրապարակեց աշխարհի բոլոր երկրներում ժողովրդագրության կանխատեսումներով, որտեղ նկարագրված է Երկիր մոլորակի բնակչության փոփոխությունների դինամիկան մինչև 2100 թ.: Մոլորակի բնակչությունը 2100-ին կկազմի 11,213 մլրդ մարդ: Մինչև 2050 թ. մոլորկի բնակչության աճի կեսը բաժին կընկնի 9 երկրի` Հնդկաստանին, Նիգերիային, Պակիստանին, Կոնգոյին, Եթովպիային, Տանզանիային, ԱՄՆ-ին, Ինդոնեզիային և Ուգանդային: Բնակչության աճի գործում զգալի կլինի աֆրիկյան երկրների ներդրումը:
Աֆրիկան համարել են ամենաարագ աճող տարածաշրջանը: 2010-2015 թթ. բնակչությունն այս մայրցամաքում ամեն տարի աճել է 2,55%-ով: 2100 թ. աֆրիկյան երկրների բնակչությունը կկրկնապատկվի: Ընդհանուր առմամբ Երկրի բնակչությունը դանդաղեցրել է աճը վերջին 10 տարում. 2015-ին այն տարեկան 1,24% էր, իսկ 2015-ին` 1,18% (մոտ 83 մլն մարդ):
Ըստ ՄԱԿ-ի, 2022 թ. Հնդկաստանը կդառնա աշխարհի ամենաշատ բնակչությունն ունեցող երկիրը: Չինաստանը երկրորդը կլինի: Երրորդ տեղում այժմ ԱՄՆ-ն է: Ըստ կանխատեսման, 2050-ին երրորդը կլինի Նիգերիան: Այժմ այդ երկիրը 7-ն է, սակայն աճում է առաջին 10-կի մյուս երկրներից ավելի արագ:
2050-ին 10 երկիր կհատի 300 մլն քաղաքացու նիշը: Խոսքը մասնավորապես, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի Նիգերիայի, Պակիստանի և ԱՄՆ մասին է: Միևնույն ժամանակ Եվրոպայի բնակչությունը դանդաղ կնվազի. 2015-ի 738 մլն մինչև 7070 մլն 2050 թ.:
Մինչև 2050 թ. բնակչության քանակը կնվազի 48 երկրում: 15% կորուստ կունենան Բոսնիան և Հերցոգովինան, Բուլղարիան, Խորվաթիան, Հունգարիան, Ճապոնիան, Լատվիան, Լիտվան, Մոլդովան, Ռումինիան, Սերբիան և Ուկրաինան: Ասիայի բնակչությունն, ըստ ՄԱԿ-ի, մինչև 2100 թ. զգալիորեն կկրճատվի` 2050 թ. 5,26 մլրդ մինչև 4,88 մլրդ:

19 Сентябрь 2015 - 08:29 AMT
До конца 2015 года число пользователей сотовой связи перевалит за отметку в 7 млрд человек, что составляет более 95% населения планеты. Об этом свидетельствует недавний доклад, опубликованный Департаментом ООН по экономическим и социальным вопросам.
Что касается числа интернет-пользователей, то, в соответствии с этим же докладом, на сегодняшний день оно достигает 43% жителей Земли. А наиболее быстрый рост числа таких пользователей отмечается в развивающихся странах. Подобное развитие событий не выглядит неожиданно, учитывая традиционно низкий уровень проникновения Интернета в развивающихся странах и быстрое развитие, а, главное удешевление, интернет-технологий, которые становятся доступны все большему числу пользователей.
Согласно докладу, в июле 2015 года население Земли достигло цифры в 7,3 млрд человек.
31 июля 2015 года ООН опубликовала доклад с демографическими прогнозами для всего мира и отдельных стран, в котором описывается динамика изменения численности населения Земли до 2100 года. При этом, к 2100 году году население Земли достигнет 11,213 млрд человек. Половина всего прироста населения до 2050 года произойдет за счет девяти стран: Индии, Нигерии, Пакистана, Демократической Республики Конго, Эфиопии, Танзании, США, Индонезии и Уганды. Также значительный вклад в рост населения планеты сделают африканские и населенные страны.
Африку назвали самым быстрорастущим регионом. С 2010 по 2015 год континент увеличивал население на 2,55% ежегодно. К 2100 году 28 африканских стран увеличат свое население вдвое. В целом население Земли замедлило свой рост за последние 10 лет: в 2005 году он составлял 1,24% в год, а в 2015-м — 1,18% в год (около 83 млн человек).
К 2022 году, считает ООН, Индия станет страной с самым большим населением в мире. Китай к тому времени займёт второе место по этому показателю. На третьем месте на данный момент находятся США. По прогнозу к 2050 году третьей по населению страной станет Нигерия. Сейчас она занимает седьмую позицию в списке самых населенных стран, но растет быстрее других среди первой 10-ки стран по этому показателю.
К 2050 году 10 стран должны преодолеть отметку в 300 млн граждан. Речь идет, в частности, о Китае, Индии, Индонезии, Нигерии, Пакистане и США. В то же время население Европы будет незначительно снижаться: с 738 млн в 2015 году до 707 млн человек в 2050 году.
В целом по миру к 2050 году население снизится в 48 странах. Из них убыль в 15% будет в Боснии и Герцеговине, Болгарии, Хорватии, Венгрии, Японии, Латвии, Литве, Молдове, Румынии, Сербии и Украине. Население Азии, считает ООН, значительно сократится к 2100 году: с 5,26 в 2050 году до 4,88 млрд человек.