Apple ընկերությանը հաջողվել է մաքրել App Store ինտերնետ խանութը վնասակար ծրագրերից, որոնք հայտնվել էին մի քանի օր առաջ: Չնայած հարյուրավոր վարակված հավելվածների մասին հաղորդագրություններին` Apple-ի մասնագետները հայտնաբերեցին ընդամենը 25 նման ծրագիր: Ինչպես նշել է ընկերության մարքեթինգի գծով ավագ փոխնախագահ Ֆիլ Շիլլերը, ամբողջական ցուցակը կհրապարակվի ավելի ուշ:
App Store առցանց խանութում ներկայացված ծրագրերի մի մասում հայտնաբերվեց վնասակար ծածկագիր: Այդ մասին սեպտեմբերի 20-ին հայտարարեցին iOS-ի և OS X-ի համար սոֆթի մշակմամբ զբաղվող չինացի մասնագետները: Ավելի ուշ տեղեկատվությունը հաստատեցին Alibaba ինտերնետ-hսկայում, իսկ Palo Alto Networks ընկերության մասնագետները մանրամասն ուսումնասիրեցին լրտեսական ծրագրային ապահովումը: Apple-ը օպերատիվ կերպով արձագանքեց սպառնալիքին և միջոցներ ձեռնարկեց բարելավելու համար խնդրի սկզբնապատճառը:
iOS-ի և OS X-ի համար սոֆթի վարակումը կատարվել է կողմնակի աղբյուրներից վերցված Xcode վերափոխված տարբերակների օգտագործման ժամանակ: Չինաստանի տարածքում ամերիկյան սերվերներից ծրագրի ներբեռնման արագությունն այնքան էլ բավարար չէ, ինչն էլ բարենպաստ պայմաններ է ստեղծել XcodeGhost-ի տարածման համար: Ըստ Շիլլերի, ԱՄՆ-ում 3,6 Գբայթ ծավալի տեղադրման ֆայլ ներբեռնելու համար պահանջվում է մինչև 25 րոպե, սակայն Չինաստանի բնակիչները ստիպված էին 3 անգամ երկար սպասել: Շուտով չինացի մշակողները Xcode-ի արագ ներբեռնման պաշտոնական աղբյուր կստանան:
Շիլլերը նշել է, որ այս պահին չկա ոչ մի ապացույց, որ App Store օգտատերերի անձնական տվյալները գողացել են: Այլ կերպ ասած, XcodeGhost-ից վնասակար ծածկագիրը լուրջ վտանգ չի ներկայացնում:
Apple-ի iOS 9-ը նոր օպերացիոն համակարգի ներբեռնումը օգտատերերից շատերի համար սարքերի աշխատանքի մեծ խափանումների է հանգեցրել առաջին իսկ 24 ժամում: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, սխալներից մեկը, հավանաբար, կապված է iOS 9-ի ներբեռնման հետ Apple-ի սմարթֆոնների և պլանշետների հին մոդելներում:
iPhone և iPad նախորդ տարբերակների օգտատերերը բողոքում են, որ տեխնիկան չի աշխատում համակարգը թարմացնելու պահանջից հետո: Ավելի վաղ Apple-ի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ հաշվի են առել օգտատերերի հին սարքերի համատեղելիությունը թարմացումների հետ և որ iOS 9-ի դեպքում նման խնդիրներ չեն առաջանա:
Օգտատերերի մեկ այլ խումբ բողոքում է, որ սարքը խափանվում է ծրագրային ապահովման տեղադրումից մի քանի րոպե անց: Ըստ մասնագետների, դա կարող է կապված լինել ընկերության սերվերի մեծ ծանրաբեռնվածության հետ, քանի որ մեծ քանակության օգտատերեր միաժամանակ են թարմացնում համակարգը:
Ոմանք էլ, որոնց հաջողվել է թարմացնել ծրագրային ապահովումը, բողոքում են որոշ հավելվածների խափանումներից: Ըստ Mixpanel ընկերության, չնայած ծրագրում առաջացած սխալներին, Apple-ի տեխնիկայի օգտատերերի ավելի քան 16 տոկոսն առաջին 24 ժամում թարմացրել է համակարգը` ներբեռնելով iOS 9-ը:

23 Сентябрь 2015 - 10:47 AMT
Компании Apple удалось очистить интернет-магазин App Store от вредоносных программ, появившихся там несколько дней назад. Несмотря на сообщения о сотнях инфицированных приложений, специалисты Apple обнаружили лишь 25 таких программ. Как отметил старший вице-президент компании по маркетингу Фил Шиллер, полный список будет опубликован позже.
В некоторых программах, представленных на онлайн-магазине App Store был обнаружен вредоносный код. Об этом 20 сентября заявили китайские разработчики софта для iOS и OS X. Позже информацию подтвердили в интернет-гиганте Alibaba, а специалисты компании Palo Alto Networks детально изучили шпионское программное обеспечение. Apple оперативно отреагировала на появившуюся угрозу и предприняла меры по устранению первопричины проблемы.
Заражение софта для iOS и OS X происходило при использовании модифицированных версий Xcode, взятых из сторонних источников. На территории Китая скорость загрузки программы с американских серверов оставляла желать лучшего, что создало благоприятные условия для распространения XcodeGhost. По словам Шиллера, в США на скачивание установочного файла размером около 3,6 Гбайт уходит до 25 минут, однако жителям Поднебесной приходилось ждать до трех раз больше. Впрочем, совсем скоро китайским разработчикам предоставят официальный источник для быстрой загрузки Xcode.
Шиллер подчеркнул, что в настоящий момент нет ни единого доказательства кражи личных данных пользователей. Другими словами, вредоносный код из XcodeGhost не представляет серьезной опасности.
Загрузка новой операционной системы iOS 9 от компании Apple обернулась для большого количества пользователей масштабными сбоями в работе устройств в первые же сутки. Как сообщает Reuters, одна из ошибок, которую выдает система, скорее всего, связана с установкой iOS 9 на старые модели смартфонов и планшетов Apple.
Пользователи предыдущих версий iPhone и iPad жалуются, что техника перестает работать после требования обновить систему. Ранее представители Apple утверждали, что учли жалобы пользователей на совместимость старых устройств с обновлениями и что с iOS 9 не возникнет подобных проблем.
Другая группа пользователей жалуется на сбой в установке программного обеспечения через несколько минут после ее начала. По мнению специалистов, это может быть связано с высокой нагрузкой на сервера компании в связи с тем, что одновременно большое количество пользователей обновляет систему.
Некоторые же владельцы техники, успешно обновившие программное обеспечение, жалуются на сбои в работе некоторых приложений. По данным компании Mixpanel, несмотря на возникновение ошибок в программе, более 16% пользователей техники Apple за первые сутки обновили систему до iOS 9.