Ռուսական «Գազպրոմ» էներգահոլդինգի հայկական դուստր ընկերության` «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ–ի երկու արտոնագիրը՝ Հայաստանում բնական գազի բաշխման և փոխադրման մասին, երկարացվել են երկու տարի ժամկետով՝ մինչև 2017-ի սեպտեմբերի 29-ը։ Համապատասխան որոշում է ընդունել ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը սեպտեմբերի 23-ի նիստին:
Նիստին ՀԾԿՀ–ն երկարացրել է նաև գազային ընկերության` Հայաստանից Վրաստան էլեկտրաէներգիա արտահանելու արտոնագրի գործողությունը մինչև 2016-ի հոկտեմբերի 1–ը։ Իսկ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի «Տրանսգազ» պատասխանատվությամբ ընկերության անվամբ վերաձևակերպված բնական գազի փոխադրման N0111 լիցենզիայի գործողության ժամկետը նույնպես երկարաձգել մինչև 2017-ի սեպտեմբերի 29-ը։
«Գազպրոմ Արմենիան», որը ռուսական «Գազպրոմի» 100 տոկոսանոց «դուստրն է», մենաշնորհային դիրք է զբաղեցնում Հայաստանի ներքին շուկայում ռուսական գազի մատակարարման և տեղաբաշխման ոլորտում: Գազը Հայաստան է մատակարարվում Վրաստանի տարածքով:
Հայաստանը գազը ստանում է Ռուսաստանից և Իրանից, սակայն Իրանից ստացվող գազը վերածվում է էլեկտրաէներգիայի, իսկ սպառողը որպես գազ ստանում է միայն Ռուսաստանից ներկրվող վառելիքը: «Գազպրոմին» է պատկանում ՀՀ գազաբաշխիչ համակարգի 100%-ը:
ՀՀ կառավարությունը օգոստոսի 18-ի նիստում հավանություն է տվել ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև արձանագրությունների ստորագրման վերաբերյալ կառավարության որոշման նախագծերին: Ըստ երկու երկրների կառավարությունների միջև ՀՀ բնական գազի առաքման ժամանակ գների ձևավորման կարգի վերաբերյալ 2013-ի դեկտեմբերի 2-ի hամաձայնագրին կից արձանգրությանը՝ առանց համաձայնագրի այլ դրույթներին վնասելու, գազի գինը Հայաստանի համար 2015 –ի հունվարի 1-ից սկսած մինչև 2015-ի դեկտեմբերի 31-ը կարգավորման ժամանակաշրջանում սահմանվում է $165 1000 խմ-ի համար:
Սակայն սահմանի վրա գազի սակագնի իջեցումը չի ազդելու բնակիչների համար հաստատված սակագնի վրա:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն 2013-ին հաստատել է ամսական մինչև 10.000 խմ գազ օգտագործող բաժանորդների համար գազի սակագինը 156.000 դրամի չափով յուրաքանչյուր 1000 խմ-ի համար (ներառյալ ԱԱՀ)։ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունն ու «Տրանսգազ» ՍՊԸ-ն դիմելով ՀԾԿՀ՝ առաջարկել են վերանայել բնական գազի գործող սակագինը. ամսական մինչև 10.000 խմ գազ օգտագործող սպառողների համար առաջարկվում է սակագինը 132.000 դրամից հասցնել 221.000 դրամ:

23 Сентябрь 2015 - 12:54 AMT
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на заседании 23 сентября продлила лицензии ЗАО «Газпром Армения» на распределение и транспортировку природного газа в Армении.
Как сообщила на заседании начальник юридического и лицензионного управления КРОУ Седа Шагинян, компания «Газпром Армения» 26 августа этого года обратилась в Комиссию по регулированию общественных услуг для продления лицензий оператора газораспределительной системы и по распределению природного газа в Армении на два года – до 29 сентября 2017 года.
«Заявки были рассмотрены со стороны членов Комиссии, они соответствуют нормам лицензирования в энергетической сфере Армении», – сказала она.
КРОУ также одобрило продление лицензии на два года ООО «Трансгаз», принадлежащей «Газпром Армения» и осуществляющей транспортировку природного газа. Действие лицензий по всем трем заявкам продлено до 29 сентября 2017 года.
Кроме того, регулятор продлил лицензию «Газпром Армения» на экспорт электроэнергии в Грузию до 1 октября 2016 года, сообщает АРКА.
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 2-го декабря 2013 года в Ереване было подписано более десятка документов, в том числе, межправительственное соглашение об отмене экспортных пошлин на поставляемые в Армению газ, нефтепродукты и необработанные алмазы, а также ряд документов в газовой отрасли, предусматривающих, в частности, увеличение доли «Газпрома» в «АрмРосгазпроме» с 80-ти до 100%.