Այսուհետ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից «ԱրմՌոբոտիքս»-ի ռոբոտաշինական խմբակներին տրամադրվելու են շահագործված բջջային հեռախոսներ, որոնց դպրոցականները «երկրորդ կյանք» են տալու` դրանց դետալներն օգտագործելով ռոբոտներ պատրաստելու համար: Այդ մասին սեպտեմբերի 24-ի ասուլիսին հայտարարել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
«ԱրմՌոբոտիքս»-ը նպատակ ունի զարգացնել ինժեներական մտածողությունը դպրոցականների շրջանում: Այն մեկնարկել է դեռևս 2008-ին և իրականացվում է ԻՏՁՄ-ի կողմից: Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի և ԼՂՀ-ի 80 դպրոցում գործում են ռոբոտաշինության խմբակներ, որտեղ ներգրավված է մոտ 800 աշակերտ:
Նախաձեռնության շրջանակում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի սպասարկման կենտրոններում հատուկ արկղեր են տեղադրվելու, որտեղ հաճախորդները կկարողանան թողնել ոչ պիտանի բջջային հեռախոսներ, որոնք կհանձնվեն «ԱրմՌոբոտիքս»-ի խմբակներին:
«Վիճակագրության համաձայն՝ աշխարհում օգտագործվում է մոտ 3,5 միլիարդ բջջային հեռախոս: Համեմատության համար նշենք, որ այս թիվը գրեթե հավասար է մոլորակի բնակչության թվաքանակի կեսից ավելիին: Սակայն քչերը գիտեն, որ թափոնի վերածված հեռախոսները վնասարար երկարաժամկետ ազդեցություն են թողնում շրջակա միջավայրի վրա: Ինչպես ցույց են տալիս հետազոտությունները, բջջային հեռախոսի՝ թունանյութեր պարունակող մասերը, հատկապես սնուցման մարտկոցները, ոչ պատշաճ կերպով թափոնի վերածվելու դեպքում, ի վերջո հայտնվում են գետերում կամ հողի մեջ, ինչը կարող է լուրջ վնաս հասցնել մարդու առողջությանը: Մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահելով բնապահպանական խնդիրները՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը քայլեր է ձեռնարկում՝ երիտասարդների շրջանում հեռախոսների առավել պատասխանատու գործածման և դրանցից անվտանգ կերպով ձերբազատվելու վերաբերյալ իրազեկվածությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև թափոնի վերածված բջջային հեռախոսների վերամշակումն իրականացնելու նպատակով», – ասել է Յիրիկյանը:
ԻՏՁՄ փոխնտօրենն իր հերթին նշել է, էր յուրաքանչյուր երեխա, ով փոքր տարիքից հետաքրքրված է տեխնիկայով ու նորարարությամբ, սիրում է մինչև վերջին մասնիկն առանձնացնել ձեռքի տակ ընկած իրերը:
«Մեր այս համատեղ նախաձեռնության շնորհիվ՝ այսուհետ ռոբոտաշինության խմբակներում ընդգրկված աշակերտները կունենան բավարար քանակով դետալներ իրենց ուսումնասիրությունների և նոր գաղափարների իրագործման համար», – ասել է Չոբանյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ֆեյսբուքյան էջում անցկացված հարցման արդյունքները ցույց են տվել, որ մասնակիցների 61%-ն ունի ավելի քան 6 հին բջջային հեռախոս: Նրանց մեծ մասն այժմ սմարթֆոն է օգտագործում և յուրաքանչյուր 18-24 ամիսը մեկ այն փոխարինում է նոր մոդելով: Հարցումը ցույց է տվել նաև, որ մասնակիցների 55%-ն աղբն է նետում հին հեռախոսները կամ պահում է դրանք դարակում:
Ի դեպ, ռոբոտասերների համար կազմակերպվում է «RoboFest» փառատոն: «EcoRobot» մրցույթը փառատոնի մի մասն է կազմում, որի պահանջն է ստեղծել ռոբոտ` օգտագործելով տեխնիկական և կենցաղային թափոններ: Մրցույթի նպատակն է հասարակության ուշադրությունը հրավիրել էկոլոգիական խնդիրների վրա, ցույց տալ, որ տեխնոլոգիաների զարգացումը կարող է ծառայել նաև բնապահպանությանը՝ վերամշակման միջոցով թափոնը վերածելով գեղեցիկ ու օգտակար իրերի:
«RoboFest»-ն 2015-ին անցկացվելու է հոկտեմբերի 2-ից 4-ը՝ «DigiTec Expo» միջազգային տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի շրջանակում:

VivaCell-MTS will provide used mobile phones to the robotics groups of the ArmRobotics project for them to recycle and use the devices for robot construction, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and UITE deputy Director Hayk Chobanyan told a press conference Thursday, September 24.
Aimed at the development of robotics among schoolchildren, ArmRobotics program was initiated in 2008 by the Union of Information Technology Enterprises. 800 schoolchildren are already involved in 80 robotics groups around Armenia and Nagorno Karabakh Republic.
“According to the statistics, about 3.5 billion cell phones are currently in use worldwide, which is nearly half the global population,” Yirikian said. “And most of the people are not aware that the disposal of cell phones leaves a long-term toxic imprint on the environment. As studies show, if disposed improperly, the poisonous materials from the cell phones, mostly the batteries, end up in the rivers and soil, which can seriously harm people’s health. As a company with targeted interest on environmental issues, VivaCell-MTS is determined to come up with a number of activities raising awareness, especially among the youth, on more responsible phone use and disposal, and contributing to cell phone recycling.”
“Every child who is interested in technology and innovation from an early age likes to disassemble everything they get their hands on,” Chobanyan noted. “Thanks to this joint initiative, every child involved in robotics clubs will have enough technical details not only to satisfy their spirit of inquiry, but also to bring their own innovative ideas to life.”
Another subproject is the installation of special boxes at VivaCell-MTS service centers. Here the customers can leave disused mobile phones, which will end up in the “ArmRobotics” groups.
A survey carried out on VivaCell-MTS official Facebook page revealed that 61% of the participants owned more than 6 disused mobile phones. Most of them now use smartphones and usually replace them with newer models every 18-24 months. The survey also showed that 55 percent of the participants were more prone to get rid of disused phones or just keep them in a drawer.