Panorama.am-ի տեղեկություններով, ի պատասխան Ադրբեջանի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի հայկական գյուղերի գնդակոծության, ՀՀ Զինված ուժերը ոչնչացրել են առնվազն 5 ադրբեջանցի զինծառայողի: Հակառակորդի ևս 5 զինվոր տարբեր աստիճանի վիրավորումներ են ստացել։ Նրանցից երկուսը գտնվում են ծանր վիճակում։
Ոչնչացվել է նաև Պառավաքար գյուղի հանդիպակաց բլուրների վրա գտնվող ադրբեջանական մեկ ռազմական հենակետ։
Սեպտեմբերի 24-ի երեկոյան Ադրբեջանի կողմից Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության հետևանքով զոհվել է երեք կին,ևս երկու գյուղացի վիրավորվել: Զոհվածներն են 83-ամյա Պայծառ Աղաջանյանը, 94-ամյա Շուշան Ասատրյանը, 41-ամյա Սոնա Ռևազյանը:
Սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ադրբեջանական մարտական դիրքերից 2015-ի սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի 3 բնակչի սպանության, 4-ի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դեպքերի առթիվ։
ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարություն տարածվեց, որտեղ ասվում է, որ սահմանագոտում իրավիճակը կայունացնելու և ադրբեջանական զինված ուժերին զսպելու նպատակով ՀՀ ԶՈւ-ն դիմելու է համարժեք գործողությունների, ինչի հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
«Ղարաբաղյան պատերազմի վետերաններ» ՀԿ-ն սեպտեմբերի 25-ին հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«Մեր նվաճած զինադադարի օրերին զոհվեցին տարեց մարդիկ, ու նաև զոհվեցին և վիրավորվեցին ականակոծումների ընթացքում նրանց կողքին մնալով նրանց փրկել փորձողները, այդ թվում նաև երիտասարդ մայր: Մենք լավ ենք հիշում ինչպես պատերազմի անմեղ զոհերին, այնպես էլ այն դառը, բայց արդար պատասխանը, որը տվեցինք արյան դիմաց: Մենք եղել ենք բանակի ստեղծման ակունքներում, միշտ կանգնած ենք եղել Հայկական բանակի կողքին, և ՀՀ պաշտպանության նախարարության հայտնի հայտարարությունն ընդունում ենք որպես հրաման: Եվ այսօր, հատուցումից վախենալով դատարկվող իր սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին որպես վահան օգտագործող ադրբեջանական բանակին հիշեցնում ենք մինչև 1994 թվականի մայիսն ու հետո մեր հանդիպումների մասին և պարզ ասում ենք, որ ամեն ինչ, այդ թվում նաև մեր համբերությունը, սահման ունի: Իսկ երբ համբերությունը սպառվում է, սկսվում է ցասումը:
Սեպտեմբերի 24-ին դուք վերստին վերածվեցիք մարդասպանների, և պարզ ասում ենք, որ հաջորդ անգամ ոչ թե ձեր արձակած գնդակներն ու ականներն են գտնելու պատերազմի ժամանակ Հայաստանի հողը պաշտպանած մեր խաղաղ բնակիչներին, այլ մենք, Հայկական բանակի զինվորների հետ միասին, վերստին հանդիպելու ենք ձեզ: Ուստի, հորդորում ենք ոչ թե ընդամենը զգույշ լինել, այլ սթափվել»:
Սեպտեմբերի 23-ին Ադրբեջանը գնդակոծել էր Տավուշի մարզի Դովեղ և Բարեկամավան գյուղերը: Զոհեր և վիրավորներ չկային, սակայն գյուղերը կրել են նյութական վնաս: Սեպտեմբերի 1-ին գնդակոծության էին ենթարկվել Տավուշի մարզի Ոսկեվան և Բաղանիս գյուղերը, ինչպես նաև, Ոսկեվանի դպրոցի հարևանությամբ անցնող միջպետական ճանապարհի հատվածը: Դրանից հետո Ադրբեջանը մի քանի օր ինտենսիվ գնդակոծության է ենթարկել հայկական գյուղերը՝ կիրառելով խոշոր տրամաչափի գնդացիրներ, զենիթային թնդանոթներ, նռնականետներ, ականանետներ, 107-մմ ռեակտիվ հրետանային կայանքներ: Բացի զինծառայողներից, գնդակոծությունների ընթացքում վիրավորվել է նաև հինգ խաղաղ բնակիչ: Բացի այդ, զգալի վնաս է հասցվել բազմաթիվ բնակելի տներին ու համայնքային նշանակության շինություններին:

В ответ на обстрелы ВС Азербайджана приграничных сел Тавушской области Армении армянские военнослужащие ликвидировали, по меньшей мере, 5 азербайджанских солдат.
Еще 5 азербайджанских солдат получили ранения различной степени тяжести, 2 из них находятся в тяжелом состоянии.
Уничтожена также боевая позиция противника, расположенная на холмах напротив села Паравакар Тавушской области Армении, передает Panorama.am.
В ночь на 25 сентября по всему периметру линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, азербайджанская сторона продолжила интенсивно нарушать режим прекращения огня.
Азербайджан нарушил режим прекращения огня порядка 260 раз, произведя в направлении армянских позиций более 4000 выстрелов из оружия различного калибра, в том числе минометов 60 и 82 мм, а также гранатометов РПГ-7, СПГ-9. Кроме того, азербайджанская сторона использовала ракетную станцию турецкого производства TR-107.
В результате ответных действий передовых подразделений АО НКР активность противника была подавлена. Передовые подразделения АО НКР контролируют оперативную ситуацию и уверенно осуществляют боевое дежурство.
24 сентября приграничное село Паравакар в Тавушской области Армении подверглось обстрелу со стороны азербайджанских ВС, в результате чего погибла 83-летняя жительница села Пайцар Агаджанян. Также в ходе обстрела села Бердаван погибли две женщины – Сона Ревазян (1974 г.р.) и Шушан Асатрян (1921 г.р.), двое мужчин получили ранения.
1 сентября обстрелу с азербайджанской стороны подверглись деревни Воскеван и Баганис Тавушской области Республики Армения. Была также обстреляна межгосударственная трасса, проходящая мимо школы деревни Воскекван, из-за чего праздничные мероприятия 1 сентября пришлось прервать. В ходе обстрелов были повреждены окна и стены домов. После этого Азербайджан несколько дней подряд интенсивно обстреливал армянские мирные деревни в Тавушской области из крупнокалиберных пулеметов и зенитных установок, гранатометов, минометов и 107-мм реактивных артиллерийских систем. В ходе обстрелов, помимо жертв среди военнослужащих, были также ранены пятеро мирных жителей армянских деревень. Кроме этого, обстрелы нанесли значительный ущерб многим жилым домам в ряде сел.
25 сентября в областном следственном управлении Тавуша Следственного комитета Армении возбуждено уголовные дела в связи с убийством 3 жителей приграничных сел, покушением на убийство 4 человек и преднамеренным уничтожением имущества с азербайджанских боевых позиций. Из 7 пострадавших 5 – женщины, из коих 3 были убиты.
В связи с произошедшим возбуждено уголовное дело по признакам п.1,6 и 13 ч.2 ст. 104 (Убийство), п.1,6 и 13 ч.2 ст.34-104 (Покушение на убийство) и ст.185 (Умышленные уничтожение или повреждение имущества) УК РА. Ведется следствие, назначены экспертизы. На месте происшествия было невозможно проводить исследования в тот же день, поскольку противник продолжал обстрел из оружия различного калибра.