YouTube տեսահոսթինգը մտադիր է հոկտեմբերի 22-ին գործարկել ծառայության վճարովի բաժանորդագրությունը: Այդ մասին հայտնել է AndroidAuthority-ն կանալների սեփականատերերի աշխատակազմի նամակին հղումով:
Նամակում ասվում է, որ գործարկվելու է կայքի վճարովի տարբերակը, որտեղ տեսահոլովակներից առաջ գովազդային հայտարարություններ չեն լինի: YouTube-ն առաջարկում է սեփականատերերին ընդունել օգտատիրական համաձայնագրի նոր պայմանները: Եթե նրանք հրաժարվեն, ապա նրանց հոլովակներն անմատչելի կդառնան: Նամակում նաև նշվում է, որ հոկտեմբերի 22-ին կհայտնվեն առաջին պարզաբանումները կայքի օգտագործման նոր մոդելի վերաբերյալ:
YouTube-ի վճարոցի տարբերակն առանց գովազդի, որը մտադիր են անվանել YouTube Red, հավանաբար կարժենա ամսական $10 դոլար և ավելի: Բաժանորդագրության գնի մեջ կմտնի նաև YouTube Music Key երաժշտական ծառայության հասանելիությունը: Նամակում ասվում է, որ եթե ալիքների սեփականատերերը հրաժարվեն նոր պայմանագրից, նրանց տեսահոլովակները չեն ցուցադրվի միայն ԱՄՆ-ում: Հավանաբար, գործարկումից անմիջապես հետո կայքի նոր տարբերակը ևս հասանելի կլինի միայն ԱՄՆ-ում:
Ծառայությունը նախատեսված կլինի տեսաբովանդակության արդեն հայտնի հեղինակների և նրանց լսարանի համար` առաջարկելով տեսագրություններ առանց գովազդի և այն օֆլայն պահպանելու հնարավորություն: Հաջող մեկնարկի դեպքում ծառայության հնարավորությունները կարող են ընդլայնվել և առաջարկել, օրինակ, տեսագրությունների բաժանորդագրություն և հավաքագրում ըստ որոշակի կատեգորիաների:
Միաժամանակ նախատեսվում է գործարկել ևս մեկ վճարովի ծառայություն` – Music Key-ը, որի բետա-տարբերակը գործարկվեց 2014-ի նոյեմբերին:
Ինչպես հայտնի դարձավ ավելի վաղ, Music Key նոր ծառայությունը կաշխատի բաժանորդագրության սկզբունքով, ինչպես նաև ֆոնային ռեժիմով բջջային հարթակներում: Բացի այդ, բաժանորդագրությունը կներառի նաև հասանելի Google Play Music և թույլ կտա դիտել տեսանյութերն անմիջապես Google Play հավելվածից:
Ինչպես նշում է The Verge-ը, YouTube-ը շարունակում է լինել տեսահոլովակների դիտման և երաժշտություն լսելու համար ամենատարածված հարթակներից մեկը: Սակայն, չնայած ծառայության հաջողությանը, նրա հարաբերությունները լեյբլների հետ լարված են մնում, քանի որ վճարվող գումարն, ըստ երաժշտական ինդուստրիայի ներկայացուցիչների, բավարար չէ: Հակասական են նաև YouTube-ի փորձերը հեռացնել այն կատարողների տեսանյութերը, որոնց լեյբլները հրաժարվել են համաձայնագիր կնքել ծառայության հետ իրենց երաժշտությունը Music Key-ի օգտատերերին տրամադրելու համար:

Видеохостинг YouTube планирует запустить платную подписку на сервис без рекламы 22 октября. Об этом сообщает AndroidAuthority со ссылкой на письмо администрации владельцам каналов.
В письме говорится о запуске платной версии сайта, в которой не будет рекламных объявлений перед роликами. YouTube предлагает владельцам каналов принять новые условия пользовательского соглашения. Если они откажутся, то их ролики окажутся недоступными для просмотра или монетизации. В письме также указывается 22 октября как дата, когда появятся первые разъяснения по новой модели использования сайта.
Платная версия YouTube без рекламы, которую хотят назвать YouTube Red, возможно, будет стоить от $10 в месяц. В цену подписки также войдет доступ к музыкальному сервису YouTube Music Key. В письме указывается, что, если владельцы каналов откажутся от нового соглашения, то их видео перестанут показывать только в США. Вероятно, сразу после запуска платная версия сайта также будет доступна только в США.
Сервис будет рассчитан на популярных создателей видеоконтента и их аудиторию, предлагая видео без рекламы и возможность его сохранения офлайн. В случае успешного запуска спектр возможностей сервиса может быть расширен и предлагать, например, подписки и подборки видео по определенным категориям.
Одновременно, YouTube планирует запустить еще один платный сервис – Music Key, бета-версия которого была запущена в ноябре 2014 года.
Как стало известно ранее, новый cервис Music Key будет работать по подписке, а также в фоновом режиме на мобильных платформах. Помимо прочего, подписка будет включать в себя доступ к Google Play Music и позволит также смотреть видео прямо из приложения Google Play.
Как отмечает The Verge, YouTube остается одной из самых популярных платформ для просмотра клипов и прослушивания музыки. Однако, несмотря на популярность сервиса, его отношения с лейблами продолжают оставаться напряженными, так как выплачиваемая сумма роялти является, по мнению представителей музыкальной индустрии, недостаточной. Противоречие вызвала также попытка YouTube удалить видео исполнителей, лейблы которых отказались подписывать с сервисом соглашение о предоставлении их музыки для пользователей Music Key.