Երևանում մեկնարկել է հոբելյանական 10-րդ «Հաշվողական գիտություններ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» (CSIT – 2015) միջազգային գիտաժողովը: Ինչպես հայտնել է ԱՌԿԱ գործակալությունը, գիտաժողովը, որտեղ քննարկվելու են բարձր տեխնոլոգիաների ոլոտի խնդիրները, կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 2-ը:
Ինչպես նշել է ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը, գիտաժողովին մասնակցում են մոտ 40 օտարերկրացի պատվիրակներ Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Հունաստանից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆինլանդիայից, Իտալիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նիդերլանդներից, Ճապոնիայից, Ուկրաինայից, հայտագրված է մոտ 130 գիտական զեկույց: Գիտաժողովի նպատակն է աջակցությունը գիտական գաղափարների փոխանակմանը համակարգչային և ՏՏ ոլորտի մասնագետների միջև, գիտական ոլորտում նվաճումների ներկայացումն ու քննարկումը:
«Դա թույլ կտա հայ մասնագետներին ոչ միայն ներկայացնել սեփական գործնական ու տեսական նվաճումներն այս ոլորտում, այլ նաև ուղիղ շփումներ հաստատել արտերկրի գործընկերների հետ ակտիվացնելու համար հետագա գործակցությունը»,-ասել է Շուքուրյանը:
Գիտաժողովի շրջանակում կանցնեն գիտական քննարկումներ ու կլոր սեղաններ, կքննարկեն գործակցության հնարավորությունները վիրտուալ լաբորատորիայում, համատեղ նորարարական նախագծերի զարգացման, կրթական գործընթացների վրա տեղեկատվական գիտությունների ազդեցությունը, նոր նախագծերի մշակումները:
Առաջին անգամ CSIT գիտաժողովն անցկացվել է 1997 թ. և անցնում է Երևանում տարին երկու անգամ: CSIT-2015 կազմակերպիչներն են ՀՀ ԳԱԱ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը, ՀՀ կրթության նախարարության Գիտության կոմիտեն, IEEE Computer Society-ն, Intel Corporation-ի հայկական ստորաբաժանումը Synopsys Armenia-ի տեխնիկական աջակցությամբ:

The 10th International Conference on Computer Science and Information Technologies (CSIT) kicked off on Monday, September 28 in Yerevan. The conference will run through October 2, ARKA reports.
According to the Vice-president of the National Academy of Sciences of Armenia, Yuri Shukuryan, about 40 foreign guests from Russia, France, Greece, Germany, the USA, Finland, Italy, Great Britain, the Netherlands, Japan, and Ukraine have arrived in Armenia to participate in the conference. The conference aims to facilitate the exchange of scientific ideas between the experts in computer and information technologies, present and discuss the results of achievements in the scientific field.
“It will allow Armenian experts to not only present their own practical and theoretical achievements in this field, but also to establish direct contacts with international colleagues to enhance further cooperation,” Shukuryan said.
The conference participants will hold academic discussions and round tables to address the possibilities of cooperation in the virtual laboratory, the development of joint innovative projects, the impact of information sciences on the educational processes, the possibility of developing new projects.