Ծանոթանալով ազդագրերին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք հնարավոր կլինի դիտել հոկտեմբերին Երևանի կինոթատրոններում:
«Լեգենդը» (օրիգինալ անվանումը` Legend)
Քրեական թրիլեր, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Բրայան Հելգելենդ
Դերերում` Թոմ Հարդի, Էմիլի Բրաունինգ, Քոլին Մորգան, Փոլ Բեթանի
Պրեմիերան Երևանում հոկտեմբերի 1-ին
«42» սպորտային դրամայի հեղինակ ամերիկացի Բրայան Հելգեկենդը շարունակում է իր փորձերը բեմադրիչի դերում` նախկինում նա ներկայանում էր միայն որպես բավականին լավ դրամատուրգ: «Լեգենդը» քրեական թրիլերը, լինելով նրա երկրորդ հեղինակային նախագիծը, քննադատների կողմից չափազանց սառը ընդունելության արժանացավ, սակայն մարդիկ, որոնք հասցրել են տեսնել կինոնկարը, համամիտ չեն նրանց հետ: Թեև գնահատականների նման կտրուկ տարբերությունը բավականին հաճախ է հանդիպում կինեմատոգրաֆում: Սյուժեի հիմքում զույգ Քրեյ եղբայրների պատմությունն է, որոնք հայտնի են որպես 1950-1960-ականների ամենադաժան հանցագործներ: Ֆիլմը կենտրոնացած է Ռեջինալդի վրա, որը աշխատում է վերահսկել իր կրտսեր եղբոր հոգեկան հակումները: Հատկանշական է, որ երկու եղբայրների դերը կատարում է «Խենք Մաքսի» աստղ Թոմ Հարդին: Եվ թեև քննադատների գլխավոր թիրախում հայտնվեց «մեծամտացած ռեժիսորը», պատմությունը համոզիչ պատմելու և սյուժեի անհարկի ձգձգումների դեմ պայքարելու նրա անկարողությունը, «կրկնակի» Հարդիի խաղը նրանք ըստ արժանվույն գնահատեցին:
«Մարսեցին» (օրիգինալ անվանումը` The Martian)
Գիտական ֆանտաստիկա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ռիդլի Սքոթ
Դերերում` Մեթ Դեյմոն, Ջեսիկա Չեսթեյն, Քեյթ Մարա, Քրիսթեն Ուիգ, Մայքլ Փենյա
Պրեմիերան Երևանում հոկտեմբերի 8-ին
Մարսի վրա հեղուկ ջրի հայտնաբերման մասին վերջին նորությունների լույսի ներքո այս ֆիլմն ակտուալ է ինչպես երբեք: Միաժամանակ, կինոնկարն ուղղակի անհրաժեշտ է դիտել միայն և միայն մեծ էկրանին: Մեծն Ռիդլի Սքոթը վերջին տարիներին կորցրել էր կինոդիտողի և քննադատների վստահությունը, հատկապես ձախողված և բացահայտ անհաջող «Ելքից» ու «Խորհրդականից» հետո: Շատերը կարծում էին, որ պատճառը պատկառելի տարիքն է և որ Սքոթի թոշակի անցնելու ժամանակն է: «Մարսիացին» հակառակն է ապացուցում` մեծ ռեժիսորը չի փոխվել` այդ են վկայում հիացական արձագանքները, ինչպես շարքային կինոդիտողների, այնպես էլ` մասնագետների: Էնդի Ուիրի համանուն բեսթսելերի էկրանավորումը պատմում է «մարսիացի Ռոբինզոն»` աստղագնաց Մարկ Ուոտնիի պատմությունը, որին լքել են Կարմիր մոլորակում և որը ստիպված է միայնակ կյանքի ու մահու պայքար մղել:
«Փեն. Ուղևորություն Նեթլանդիա» (օրիգինալ անվանումը` Pan)
Ընտանեկան արկածային ֆիլմ, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ջո Ռայթ
Դերերում` Հարեթ Հեդլունդ, Լևվի Միլլեր, Ռունի Մարա, Հյու Ջեքման, Ամանդա Սայֆրեդ
Լեգենդար Փիթեր Փենի արկածները տասնյակ անգամ են էկրանավորվել: Եվ քանի որ երեխաները շարունակում են սիրել թռչելու ունակությամբ տղային, ոչինչ չի խանգարում ստուդիաներին հերթական անգամ վաստակել հայտնի ստեղծագործության վրա: Այս անգամ մեզ կներկայացնեն հերոսի կայացման շրջանը, որը միաժամանակ Ջեյմս Բարրիի վեպի փրիքվելն է: Սա մի պատմություն է որբուկի մասին, որը հայտնվում է Նեթլանդիա կղզում, որտեղ նրան վիճակված է դառնալ Փիթեր Փեն: Այս ֆիլմում գլխավոր չարագործի դերում լեգենդար ծովահեն Սև Մորուքն է Հյու Ջեքմանի կատարմամբ, իսկ Կապիտան Կրյուկը կլինի Փիթեր Փենի զինակիցը: Ահա այսպես ամբողջ պատմությունը գլխիվայր են շրջել:
«Վհուկների վերջին որսորդը» (օրիգինալ անվանումը` The Last Witch Hunter)
Քաղաքային ֆենտեզի, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Բրեք Այսներ
Դերերում` Վին Դիզել, Ռոուզ Լեսլի, Էլայջա Վուդ, Ռինա Օուեն, Մայքլ Քեյն
Պրեմիերան Երևանում հոկտեմբերի 29-ին
«Ֆորսաժների» միջև դադարների ժամանակ Վին Դիզելը վաստակում էր կողմնակի նախագծերի վրա` այս անգամ դերասանի ռեզյումեում միջին որակի ֆենտեզի է $100 մլն բյուջեով: Կինոնկարի սյուժեն շատ պարզ է`վհուկների անմահ որսորդը միավորում է ջանքերը վհուկի հետ, կանգնեցնելու համար ժանտախտի տարածումը, որի միջոցով վհուկները որոշել էին ոչնչացնել Նյու Յորքի բնակչությունը: Դատելով թրեյլերներից և այլ նյութերից` սա հերթական «միանգամյա մարտաֆիլմ է», լի էքշընով և հատուկ էֆեկտներով, որը, սակայն, չի հավակնում ավելիի: Անշուշտ, բացի բավականին լավ դրամահավաքից:
«Սև պատարագ» (օրիգինալ անվանումը` Black Mass)
Քրեական դրամա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Սքոթ Կուպեր
Դերերում` Ջոննի Դեպ, Քևին Բեյքոն, Բենեդիքտ Քամբերբեչ, Ջոել Էդգերտոն, Ջեսսի Պլեմոնս
Սա լավ շանս է Ջոնի Դեպի համար` ձերբազատվել Ճնճղուկ Ջեքի կերպարից: Եվ կարծես դա նրան հաջողվել է: Ֆիլմը հիմնված է իրական իրադարձությունների վրա, սյուժեի կենտրոնում Ուայթի Բալջերի (Դեպ)` անսկզբունքային և անողոք մի գանգստերի կյանքի պատմությունն է, որը տարիներ շարունակ խաբում էր ինչպես ոստիկանությանը, որը վրա գաղտնի աշխատում էր, և ՀԴԲ գործակալներին, որոնք որոշել էին ձերբակալել նրան: Քննադատները Դեպի կերպարանափոխումը «հանճարեղ» համարեցին` համեմատելով նրա ստեղծած կերպարը լեգենդար Ջոկերի հետ Հիթ Լեջերի կատարմամբ: Եթե դա այդպես է, ապա Դեպը կարող է գալիք տարի ոչ միայն հավակնել «Օսկարի», այլ նաև հեռանալ արարողությունից բաղձարի արձանիկը ձեռքին:

Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в октябре в кинотеатрах Еревана.
«Легенда» (ориг. название Legend)
Криминальный триллер, Великобритания, Франция, 2015 год
Режиссер Брайан Хелгеленд
В ролях Том Харди, Эмили Браунинг, Колин Морган, Пол Беттани
Премьера в Ереване 1 октября
Автор крепкой спортивной драмы «42», американец Брайан Хелгеленд продолжает свои эксперименты в роли постановщика – ранее он представлялся только как неплохой драматург. Криминальный триллер «Легенда», будучи вторым авторским проектом Хелгеленда, был принят критиками крайне прохладно, однако зрители, успевшие посмотреть картину, с ними не согласны. Впрочем, такой контраст в оценках – обычная вещь в кинематографе. В основе сюжета лежит история близнецов Крэй – самых влиятельных преступников Лондона 1950-1960-х годов. Фильм сфокусирован на Реджинальде, который старается держать под контролем психопатические наклонности своего младшего близнеца. Примечательно то, что обоих братьев играет звезда «Безумного Макса» Том Харди. И хотя главной мишенью критиков оказался «зазнавшийся» режиссер, его неумение убедительно рассказывать историю и бороться с провисаниями сюжетными, игру «двойного» Харди они оценили по достоинству.
«Марсианин» (ориг. название The Martian)
Научная фантастика, США, 2015 год
Режиссер Ридли Скотт
В ролях Мэтт Деймон, Джессика Честейн, Кейт Мара, Кристен Уиг, Майкл Пенья
Премьера в Ереване 8 октября
В свете последних новостей об обнаружении на Марсе жидкой воды данный фильм становится как никогда актуальным. Одновременно, картину просто необходимо смотреть только и только на большом экране. Великий режиссер Ридли Скотт в последние годы умудрился потерять доверие зрителей и критиков, особенно после провальных и откровенно плохих «Исхода» и «Советника». Многие думали, что причина в преклонном возрасте, и что Скотту пора уйти на покой. «Марсианин» доказывает обратное – великий режиссер остался столь же великим – об этом свидетельствуют восторженные отзывы, как обычных зрителей, так и специалистов. Экранизация одноименного бестселлера Энди Уира рассказывает историю «марсианского Робинзона» – астронавта Марка Уотни, брошенного на Красной планете и вынужденного в одиночку бороться за свою жизнь.
«Пэн: Путешествие в Нетландию» (ориг. название Pan)
Семейный приключенческий фильм, США, 2015 год
Режиссер Джо Райт
В ролях Гаррет Хедлунд, Леви Миллер, Руни Мара, Хью Джекман, Аманда Сайфред
Приключения легендарного героя Питера Пэна переносились на большие и малые экраны десятки раз. И поскольку дети продолжают любить умеющего летать мальчика, ничто не мешает студиям в очередной раз заработать на громком названии. На этот раз нам представят историю становления героя – одновременно приквел к роману Джеймса Барри. Это история о сироте, попавшего на остров Нетландия, где ему суждено стать Питером Пэном. В этом фильме место главного злодея займет легендарный пират Черная Борода в исполнении небезызвестного Хью Джекмана, а Капитан Крюк будет соратником Питера Пэна. Вот так, всю историю перевернули с ног на голову.
«Последний охотник на ведьм» (ориг. название The Last Witch Hunter)
Городское фэнтези, США, 2015 год
Режиссер Брек Айснер
В ролях Вин Дизель, Роуз Лесли, Элайджа Вуд, Рина Оуэн, Майкл Кейн
Премьера в Ереване 29 октября
В промежутках между «Форсажами» Вин Дизель подрабатывает на сторонних проектах – на этот раз в резюме актера появилось среднего качества фэнтези с бюджетом под $100 млн. Сюжет картины незамысловат – бессмертный охотник на ведьм объединяет усилия с ведьмой, чтобы остановить чуму, вызванную шабашем, который намерен уничтожить население Нью-Йорка. Судя по трейлерам и другим материалам, нас ждет очередной «одноразовый» боевик, полный экшена и спецэффектов, но не претендующий на что-то большее. Кроме, конечно, неплохих прокатных сборов.
«Черная месса» (ориг. название Black Mass)
Криминальная драма, США, 2015 год
Режиссер Скотт Купер
В ролях Джонни Депп, Кевин Бэйкон, Бенедикт Камбербэтч, Джоэл Эдгертон, Джесси Племонс
Хороший шанс для Джонни Деппа, чтобы вырваться из надоевшего образа капитана Джека Воробья. И похоже – ему это удалось. Фильм основан на реальных событиях, в центре сюжета картины история жизни Уайти Балджера (Депп) – беспринципного и безжалостного гангстера, много лет водившего за нос и полицию, на которую тайно работал, и агентов ФБР, решивших его задержать. Критики назвали перевоплощение Деппа «гениальным», сравнив созданный им экранный образ с легендарным Джокером в исполнении Хита Леджера. Если это так, Депп сможет получить в следующем году не только номинацию на «Оскар», но и покинуть церемонию с золотой статуэткой в руках.