Թուրքիան շահագրգռված է ակտիվացնել գործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) հետ, հայտարարել է այդ երկրի տնտեսության նախարար Նիհաթ Զեյբեքջին Ղազախստանի ազգային տնտեսության նախարար Երբոլատ Դոսաևի հետ հանդիպմանը:
«Թուրքիայի էկոնոմիկայի նախարար Նիհաթ Զեյբեքջին նշել է, որ շահագրգռված է մասնակցել Աքտաուում նավահանգստի արդիականացման «Նուրլի-ժոլ» պետծրագրի նախագծերի իրականացմանը, ինչպես նաև առաջարկել է ակտիվացնել Թուրքիայի գործակցությունը ԵՏՄ երկրերի հետ»,-ասվում է նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը քննարկել են առևտրատնտեսական համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև երկու երկրների ներդրումային գործակցությունը: «2005-ից մինչև 2015-ի առաջին եռամսյակը Ղազախստանում ավելի քան 1,8 մլրդ դոլարի թուրքական ներդրումներ են կատարվել: Թուրքիայում կատարվել է գրեթե 970 մլն դոլարի ուղիղ ղազախական ներդրում»,-ասել է Ղազախստանի էկոնոմիկայի նախարարը:
Մինչդեռ Թուրքիան չունի դիվանագիտական հարաբերություններ ԵՏՄ անդամ Հայաստանի հետ:
ԵՏՄ-ն գործում է 2015-ի հունվարի 1-ից: Հայաստանը ԵՏՄ-ին անդամակցելու համաձայնագիրը կնքեց 2014-ի հոկտեմբերի 10-ին և ԵՏՄ լիիրավ անդամ դարձավ 2015-ի հունվարի 2-ին:
Անդամակցության պայմանագրով նախատեսվում է 1-8 տարի Հայաստանի և ԵՏՄ մաքսային տոկոսադրույքների ներդաշնակեցման համար, 12-60 ամիս՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգերի ընդունման, 3 տարի՝ մտավոր սեփականության օբեյկտների իրավունքների պահպանության ու պաշտպանության հարցերի կարգավորման համար:
Անցումային շրջանում ԵՏՄ-ն իրավունք ունի որոշելու Հայաստանի տարածք իր ապրանքների ներմուծման հատուկ կարգը: Պայմանագրով նախատեսվում են նաև ապրանքների տեղափոխման առանձնահատկությունները օտար պետությունների տարածքով: Հայաստանը կստանա ԵՏՄ մաքսային մուտքերի 1,13%-ը:

Турция заинтересована в активизации сотрудничества с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), заявил министр экономики страны Нихат Зейбекджи в ходе встречи с министром национальной экономики (МНЭ) Казахстана Ерболатом Досаевым.
«Министр экономики Турецкой Республики Нихат Зейкбекджи отметил заинтересованность в участии в реализации проектов госпрограммы «Нурлы-жол», модернизации морского порта в Актау, а также предложил активизировать сотрудничество Турции со странами ЕАЭС», — говорится в сообщении МНЭ.
По информации пресс-службы, стороны обсудили вопросы торгово-экономических отношений и инвестиционного сотрудничества двух стран. «С 2005 года по 1 квартал 2015 года в Казахстан вложено более 1,8 миллиарда долларов турецких прямых иностранных инвестиций. В свою очередь в Турцию — почти 970 миллионов долларов казахстанских прямых иностранных инвестиций», — сообщил министр национальной экономики Казахстана.
Стоит отметить, что между Турцией и одной из стран-членов ЕЭАС – Арменией отсутствуют дипломатические отношения.
Турция закрыла границу с Арменией в 1993 году, в годы национально-освободительной войны в Арцахе, в знак поддержки Азербайджана. В настоящее время граница, согласно договору с РФ, охраняется российскими и армянскими пограничниками. Армяно-турецкая граница является единственной закрытой границей в Европе.
Армения неоднократно предлагала открыть границу без предусловий и инициировала процесс нормализации армяно-турецких отношений в 2008 году, однако он был провален из-за позиции турецкой стороны.