Սեպտեմբերի 29-ին Սանկտ Պետերբուրգում մեկնարկել է Միջազգային մասնագիտական համաժողովն ու կինոինդուստրիայի «Կինո Էքսպո 2015» ցուցահանդեսը: Ինչպես հայտնում է «Նովոստի Արմենիան», միջոցառման ընթացքում կներկայացվի «Սիրո մասին» Աննա Մելիքյանի ֆիլմը:
Համաժողովի հատուկ ծրագիրն այս տարի նվիրված է ռուսական կինոյին, ավելի ճիշտ` այն ֆիլմերին, որոնք կցուցադրվեն կինոթատրոններում 2015-ի ավարտին և 2016-ի սկզբում:
«Կինո Էքսպոյի» գործարար ծրագրի շրջանակում կքննարկվեն կինոինդուստրիայի զարգացումը, ցանցահենային կոնտենտի դեմ պայքարի միջոցները և ոլորտի այլ խնդիրներ: Հատուկ միջոցառում կլինի կլոր սեղանը` նվիրված ՌԴ և Չինաստանի գործակցությանը կինոնախագծերի արտադրության և ցուցադրության ոլորտում:
Աննա Մելիքյանի «Սիրո մասին» ֆիլմն արժանացել է Ռուսաստանի «Կինոտավր-2015» 26-րդ բաց փառատոնի գլխավոր մրցանակին: Ֆիլմը ստացել է նաև կինոքննադատների ժյուրիի մրցանակը:
Կներկայացվեն նաև Ժոռա Կռիժովնիկովի «Լավագույն օրը», «Ալեքսեյ Պետրուխինի «Դասատուն» և Պյոտր Բուսլովի «Հայրենիքը»:
Աննա Մելիքյանը խոստումնալից երիտասարդ ռեժիսոր է: Ամերիկյան Variety ամսագիրը նրան ընդգրկել է աշխարհի ամենահեռանկարային ռեժիսորների տասնյակում: Կուրսայիններից հետո նրա առաջին լիամետրաժ ֆիլմի՝ «Մարսի» պրեմիերան տեղի ունեցավ 2004թ. Բեռլինի կինոփառատոնում, իսկ երկրորդը՝ «Ջրահարսը» 2008-ին Օսկարի էր հավակնում Ռուսաստանից:
Ռուսաստանի «Կինոտավր» 25-րդ բաց փառատոնում Մելիքյանն արժանացել էր լավագույն ռեժիսուրայի համար մրցանակին «Աստղ» ֆիլմի համար: Աննա Մելիքյանի ներկայացրած մյուս ֆիլմը` «Սիրո մասին-2», կարճամետրաժների մրցութային ծրագրում դիպլոմի էր արժանցել: «Աստղը» ֆիլմը երկար ժամանակ հույժ գաղտնի էր պահվում: Կինոնկարի գլխավոր հերոսները երեքն են՝ տասնհինգամյա ներփակված Կոստյան, որը հարուստ ընտանիքից է, նրա խորթ մայրը՝ Ռիտան, և ոչ այնքան տաղանդավոր սկսնակ դերասանուհի Մաշան:

Международный профессиональный форум и выставка киноиндустрии «Кино Экспо 2015» стартовали 29 сентября в Санкт-Петербурге. Как сообщает «Новости-Армения», в ходе мероприятия будет представлен фильм «Про любовь» режиссера Анны Меликян.
Специальную программу форума в этом году посвятили российскому кино, точнее – фильмам, которые выйдут в прокат в конце 2015 – начале 2016 года.
В рамках деловой программы «Кино Экспо» участники обсудят перспективы развития киноиндустрии, способы борьбы с пиратским контентом и другие проблемы отрасли. Специальным мероприятием станет круглый стол, посвященный сотрудничеству России и Китая в сфере производства и проката кинопроектов.
Картина «Про любовь» стала обладательницей главного приза 26-го Открытого Российского кинофестиваля «Кинотавр-2015». Фильм также получил приз жюри кинокритиков. Официальная церемония закрытия кинофестиваля состоялась в Зимнем театре Сочи 14 июня 2015 года.
Фильм «Про любовь» – это сборник из нескольких новелл, объединенных темой любви. В картине сыграли Рената Литвинова, Евгений Цыганов, Владимир Машков, Юлия Снигирь, Равшана Куркова, Мария Шалаева, Александра Бортив и многие другие актеры.
Помимо картины «Про любовь», на форуме будут представлены фильмы «Самый лучший день» Жоры Крыжовникова, «Училка» Алексея Петрухина и «Родина» Петра Буслова.
Анна Гагиковна Меликян – российский кинорежиссёр, сценарист и продюсер. Родилась 8 февраля 1976 года в Баку, выросла в Ереване, в возрасте 17 лет переехала в Москву. Меликян, выпускница ВГИК и ученица Сергея Соловьева, получила известность благодаря короткометражным фильмам «До востребования», «Контрабас», «Andante» и «Полетели». В 1999 в качестве курсовой работы был снят фильм «Полетели» с Нелли Уваровой в главной роли. Снятый в 2000 году короткометражный фильм «До востребования» куплен музеями кино Рима и Мельбурна. Первым полнометражным фильмом стал «Марс», премьера которого состоялась в 2004 году на Берлинском кинофестивале. Второй полнометражный фильм «Русалка» получил приз за лучшую режиссуру на фестивале в Санденсе и в 2008-м году был номинантом от России на Оскар.