Ամերիկյան Google-ն ու Microsoft-ը պայմանավորվել են դադարեցնել «պատենտային պատերազմը»` հրաժարվելով պատենտային իրավունքների խախտումներին առնչվող բոլոր դատավարությունները շարունակելուց: Դա թույլ է տվել նրանց համաձայնեցնել 18 հայց, որոնք քննում էին ԱՄՆ և Գերմանիայի դատարանները: Այդ մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը:
Ձեռք բերված պայմանավորվածությունը վերաբերում է այդ թվում նաև պատենտային վեճերին Motorola Mobility-ի շուրջ, որն անցյալ տարի վաճառվեց չինական Lenovo Group-ին, որի պատենտները սակայն պահպանեց Google-ը: Այն վերջ է տալիս դատական վեճերին, որոնք առնչվում են բջջայիններում, Wi-Fi-ում, Microsoft Xbox–ում և Windows-ի այլ արտադրանքում կիրառվող տեխնոլոգիաներին:
Միևնույն ժամանակ կողմերը մի շարք մրցակցող պրոդուկտներ են թողարկում, ներառյալ որոնողական համակարգեր և բջջային գաջեթներ: Ուստի նրանք չեն պարատվորվել խուսափել նման պատենտային վեճերից նաև ապագայում, ինչն էլ հաստատել է Microsoft-ի մամուլի քարտուղարը:
«Google-ն ու Microsoft-ը պայմանավորվել են համագործակցել մի շարք պատենտային հարցերում և մենք հուսով ենք, որ միասին կաշխատենք ապագայում նաև այլ ոլորտներում»,-ասվում է երկու հսկաների համատեղ հայտարարության մեջ: Ընդ որում ոչ Google-ում, ոչ Microsoft-ում չեն բացահայտել գործարքի ֆինանսական կողմը:

1 Октябрь 2015 - 08:04 AMT
Американские компании Google и Microsoft договорились о прекращении всех судебных разбирательств, касающихся нарушения патентных прав. Это позволило им урегулировать 18 исков, находящихся на рассмотрении судов США и Германии. Об этом сообщает изданиеThe Wall Street Journal.
Достигнутое соглашение затрагивает, в том числе, и патентные споры, касающиеся Motorola Mobility, которая в прошлом году была продана китайской Lenovo Group с сохранением за Google патентов американской компании. Оно ставит точку в судебных спорах, которые касаются различных технологий, используемых в сотовых телефонах, Wi-Fi, игровой консоли Microsoft Xbox и других Windows-продуктах.
В то же время, стороны выпускают целый ряд конкурирующих продуктов, включая поисковые системы и мобильные гаджеты. Поэтому они не стали брать на себя обязательства по недопущению таких патентных споров в будущем, что и подтвердил пресс-секретарь Microsoft.
«Google и Microsoft договорились о сотрудничестве по ряду патентных вопросов, и мы рассчитываем на совместную работу в других областях в будущем на благо наших клиентов», – говорится в совместном заявлении двух гигантов. При этом ни в Google, ни в Microsoft не раскрывают финансовую сторону сделки.