Apple ընկերությունը ներկայացրել է iOS 9 նոր օպերացիոն համակարգի համար նախատեսված հերթական թարմացումը iPhone, iPad և iPod touch- համար: iOS 9.0.2 թարմացումը շտկել է մի շարք սխալներ, որոնք մնացել էին նախորդ iOS 9.0.1 թարմացումից հետո:
Այս տարբերակում կարգավորված է iMessage-ի ակտիվացումը, լուծված են ձեռքով գործարկելու դեպքում iCloud-ում պահուստային պատճենման դադարեցման հետ կապված խնդիրները, բջջայինի տվյալների կիրառմամբ, ինչպես նաև շտկված է ծանուցումներ ստանալիս էկրանի կողմնորոշման փոփոխման բագը:
iOS 9.0.2-ի գլխավոր առանձնահատկությունն այն է, որ նախորդ տարբերակիներին` iOS 8.4.1-ն կամ iOS 9.0-ին վերադառնալու հնարավորություն չկա: Apple-ի համար նման քաղաքականությունը նորություն չէ, սակայն օգտատերերից շատերին այս նորությունը չի ուրախացնի: Հին սերնդի Apple սարքերի օգտատերերից ոմանք բողոքում են թարմացման հետ առաջացած արտադրողականության խնդիրներից: Իսկ հիմա օգտատերերը զարմանքով հայտնաբերել են, որ iOS 9.0.2 տարբերակում այդպես էլ շտկված չէ Caps Lock-ի խնդիրը: Նախկինի պես լեզուն փոխելիս Safari բրաուզերում հարցում անելուց միանում է վերին ռեգիստրը, ինչը բոլորովին հարմար չէ:
Սեպտեմբերի 24-ին Apple ընկերությունը ներկայացրեց նոր iOS 9 օպերացիոն համակարգի առաջին թարմացումը՝ նախատեսված գլխավորապես նախորդ տարբերակում առկա սխալներն ուղղելու համար։ iOS 9.0.1 թարմացումը լուծեց մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝ կարգավորման ասիստենտի փակման անհնարինությունը, Safari բրաուզերում և «Ֆոտո» հավելվածում տեսանյութի կանգնեցման արդյունքում կադրի ոչ կոռեկտ արտաբերումը, ինչպես նաև APN միացման կետը ձեռքով կարգավորելու հետևաքով ցանցի պրոֆիլների տվյալների կորուստը։ Բացի այդ, մշակողները վերացրել են սխալը, որի պատճառով ժամանակաչափն ու զարթուցիչը երբեմն չէին աշխատում։
iOS 9 նոր օպերացիոն համակարգը սեպտեմբերի 16-ից՝ Երևանի ժամանակով 21:00-ի դրությամբ, հասանելի էր ներբեռնման համար: Ինչպես հայտարարել էին ընկերությունում, նոր հարթակը եզակի և օգտակար գործառույթներ ունի: Սակայն համակարգի ներբեռնումը օգտատերերից շատերի համար սարքերի աշխատանքի մեծ խափանումների է հանգեցրել առաջին իսկ 24 ժամում: Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, սխալներից մեկը, հավանաբար, կապված է iOS 9-ի ներբեռնման հետ Apple-ի սմարթֆոնների և պլանշետների հին մոդելներում:
Դրան զուգահեռ Apple-ը սկսել է iOS 9.1-ի երկրորդ բետա-տարբերակի հասարակական թեստավորումը։ Այն ապահովում է Unicode 8-ից Emoji սմայլերի ընդլայնված հավաքածու և ներառում նոր կարգավորում, որի շնորհիվ Siri վիրտուալ օգնականը կարողանում է տարբերել իր օգտատիրոջ ձայնը։ iOS 9.1 beta 2-ի գլխավոր վիզուալ փոփոխությունն է դարձել հաղորդագրությունների ցուցակում կոնտակտների լուսանկարների ցուցադրման անջատման հնարավորությունը։

Компания Apple представила очередное обновление для новой операционной системы iOS 9 для iPhone, iPad и iPod touch. Обновление iOS 9.0.2 исправляет ряд ошибок, оставшихся после предыдущего обновления iOS 9.0.1.
В этой версии отлажена активация iMessage, решены проблемы с остановкой резервного копирования в iCloud после запуска в ручном режиме, с использованием сотовых данных, а также исправлен баг со сменой ориентации экрана при получении уведомлений.
Главной особенностью iOS 9.0.2 является то, что оно не позволяет пользователю вернуться к предыдущим версиям – iOS 8.4.1 или iOS 9.0. Такая политика для Apple не нова, однако многих пользователей эта новость не обрадует. Некоторые владельцы устройств Apple старого поколения жалуются на проблемы с производительностью, появившиеся после обновления. Теперь же пользователи с удивлением обнаружили, что в версии iOS 9.0.2 так и не исправлен проблему с Caps Lock. По-прежнему при переключении языков и вводе запросов в браузере Safari включается верхний регистр, что доставляет немало неудобств.
Обновление iOS 9.0.1 появилось 24 сентября. Оно решило проблему с невозможностью завершения ассистента настройки, некорректным отображением кадр паузы после приостановки видео в браузере Safari и приложении «Фото», а также утратой данных профилей сети с настроенной вручную точкой доступа APN. Кроме того, разработчики устранили ошибку, из-за которой таймеры и будильник иногда не срабатывали.
Новая операционная система iOS 9 стала доступна для загрузки 16 сентября в 21:00 по ереванскому времени. Как заявили в компании, в новой платформе появились уникальные и полезные функции. Ее загрузка обернулась для большого количества пользователей масштабными сбоями в работе устройств в первые же сутки. Как сообщает Reuters, одна из ошибок, которую выдает система, скорее всего, связана с установкой iOS 9 на старые модели смартфонов и планшетов Apple.
Параллельно с этим Apple запустила публичное тестирование второй по счету бета-версии iOS 9.1. Она обеспечивает доступ к расширенному набору смайлов Emoji из Unicode 8 и включает новую настройку, благодаря которой виртуальный помощник Siri сможет отличать голос своего владельца. Главным же визуальным изменением в iOS 9.1 beta 2 стала возможность отключить отображение фотографий контактов в списке сообщений.