Ավելի ու ավելի բարձր
Ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին տարիների տեխնոլոգիական նորարարությունների թվում կենտրոնական տեղերից մեկը զբաղեցնում են անօդաչու թռչող սարքերը` դրոնները: Չինական DJI ընկերությունը սիրողական դրոնների արտադրության համաշխարհային առաջատար է, որի միակ պաշտոնական ներկայացուցիչը Հայաստանում ոչ միայն զբաղվում է այդ բարդագույն սարքերի վաճառքով, այլ նաև ինքն է հավաքում որոշ դրոններ:
«Ամեն ինչ դեռ առջևում է. Հայաստանում դրոնների լայն արտադրությունը միայն ժամանակի հարց է»,-PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հայտարարել է ArmComputers ընկերության ներկայացուցիչ Արմեն Սաֆարյանը: Ըստ նրա, թեև Հայաստանում չկա հստակ օրենսդրական դաշտ անօդաչու սարքերի օգտագործման կանոնակարգման համար, ինչը ևս ժամանակի հարց է, դրոններն կարելի է օգտագործել միայն մանրամասն կերպով ծանոթանալով շահագործման անվտանգության կանոններին յուրաքանչյուր թռիչքի ժամանակ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են նաև այլ ուղղվածության դրոններ` Սամարայում գործող «Ուրարտու-Սիսթեմս» ընկերության պրոֆեսիոնալ անօդաչու սարքերը: Ընկերության ինժեներ և աշխատակից Դավիթ Հովակիմյանը պատմեց, որ ընկերությունը երկար ժամանակ զբաղվել է փորձարկումների ավտոմատացմամբ և միայն վերջին 4 տարին է, ինչ մշակում է և ներկայացնում է անօդաչու թռչող սարքեր տարբեր ոլորտների և քաղաքացիական կիրառման համար:
«Այս պահի դրությամբ մենք 4 տեսակի դրոն ունենք, տարբեր չափերի ու նշանակության: Քանի որ մենք առաջին անգամ ենք մասնակցում ցուցահանդեսին, հուսով ենք, որ մեզ կնկատեն և նոր պայմանագրեր կլինեն, որոնք կենթադրեն նաև սարքերի արտադրություն Հայաստանում»,-ասել է նա:
Ռոբոտատեխնիկան շատ բարդ ու բուռն զարգացող ոլորտ է: Հատկապես դա վերաբերում է նորարար տեխնոլոգիաների կիրառմանը խոշոր արտադրություններում: Սակայն ոչ մեծ Rafa Solution հայկական ընկերությանը ոչ միայն հաջողվել է բավականին լավ դիրք զբաղեցնել հաստոցաշինության նորարարությունների ոլորտում, այլ նաև արտերկրում գործընկերներ գտնել ու սպառման շուկաներ:
Ռաֆայել Ղասաբյանը 2012-ին բացված ընկերության հիմնադիրներից է: Այսօրվա դրությամբ Rafa Solution-ն առաջարկում է գործակցության 3 ուղղություն` հաստոցների մշակում և ավտոմատացում, հատուկ ուսումնական ստենդերի մշակում նույն ոլորտի համար և տարբեր ծրագրերի ստեղծում վիետնամական մի ինստիտուտի համար, որը սովորեցնում է ուսանողներին հոսքային ավտոմատացում կառավարվող ռոբոտատեխնիկական մանիպուլյատորների միջոցով:
Մեր կյանքը խաղ է
Triada-ն բավականին երկար ճանապարահ է անցել և հետաքրքիր պատմություն ունի: Այն սկսվեց 1993-ին, երբ դեռ քչերն էին լսել եռաչափ համակարգչային գրաֆիկայի մասին, իսկ այդ ոլորտի մասնագետներին Հայաստանում կարելի էր մեկ ձեռքի մատների վրա հաշվել: Գործակցելով հիմնականում հեռուստաընկերությունների հետ, ստուդիան շատ արագ հեղինակություն ձեռք բերեց որպես որակյալ գովազդային հոլովակներ ստեղծող և տարեցտարի ավելի մեծ ճանաչում ստացավ: Այսօր ընկերությունը Հայաստանի համակարգչային գրաֆիկայի շուկայի անփոփոխ առաջատարն է:
Digitec Expo-ում ՀՀ ՏՏ ոլորտի վետերանը ներկայացրել է ոչ միայն իր նվաճումները համակարգչային գրաֆիկայի ոլորտում, այլ նաև արդեն մեծ ճանաչում ստացած Shadowmatic գլուխկոտրուկ խաղը: Այցելուները հնարավորություն ունեն իրենց սմարթֆոնների օգնությամբ խաղալ մեծ էկրանին: Եվ այդ շնորհանդեսը պատահական չէ` խաղը բացառիկ կդառնա Apple TV-ի նոր հեռուստատեսային կցորդի համար: Այդ մասին հայտարարվեց ընկերության շնորհանդեսում սեպտեմբերի 9-ին Սան Ֆրանցիսկոյում:
Հայկական Triada Studio Games ստուդիայի մանրակրկիտ և վիրտուոզ եռամյա աշխատանքի արդյունքն արդեն հասցրել է բազմաթիվ, այդ թվում նաև միջազգային հեղինակավոր մրցանակների արժանանալ խաղերի ինդուստրիայում: Իսկ այսօր արդեն խաղն արժանացել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի առաջատարի ամենաբարձր դրվատանքին` Shadowmatic-ը դարձել է Apple Design Awards-ի մրցանակակիրը:
«Սարքը վաճառքում կհայտնվի հավանաբար հոկտեմբերի կեսին: Shadowmatic-ը կլինի այն 10 խաղերից մեկը, որոնք բացառիկ կլինեն Apple TV-ի համար»,- ասել է Triada-ի տեխնիկական տնօրեն Բագրատ Դաբաղյանը: Մեկ շաբաթ շարունակ խաղի բջջային տարբերակը հնարավոր էր ներբեռնել անվճար: Այն, որ խաղը սիրվել է, վկայում են թվերը` 2 մլն ավելի ներբեռնում: Զգալիորեն ընդլայնվել է նաև ներբեռնումների աշխարհագրությունը:
Հայկական «խաղաստանի» մյուս ներկայացուցիչները կենտրոնացած են վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաների վրա: Այդպես, ARLOOPA ընկերությունը: «Անտարես» հրատարակչության հետ համատեղ Երևանում կայանալիք ամենամյա Digitec Expo ցուցահանդեսում կներկայացնի վիրտուալ իրականության ARLOOPA cardboard ակնոցը:
Վիրտուալ իրականության ակնոցը թույլ է տալիս մասնակիորեն ընկղմվել վիրտուալ իրականության աշխարհի մեջ` ստեղծելով ներկայության դիտողական և ակուստիկ էֆեկտ տվյալ համակարգչային տարածքում: Ընդ որում շրջակա միջավայրը գործնականում չի ընկալվում:
Առաջնայինը առողջությունն է
Ցուցահանդեսում ներկայացված է հայկական ընկերությունների ամենատարբեր սոֆթ` հատուկ տեղ են զբաղեցնում բջջային հավելվածները: Օրինակ, Eye Care Plus-ը թույլ է տալիս սմարթֆոնի և Android-ի հենքով պլանշետի միջոցով ստուգել տեսողությունը: Արամ Մխիթարյանը, որը հարթակի հեղինակներից մեկն է, պատմել է, որ օգտատերը տարբեր թեստեր է անցնում պատկերների հիման վրա, պատասխանելով հարցերին, որից հետո ծրագրի ալգորիթմը հաշվարկում է նրա տեսողությունը:
«Հավելվածն օգնում է հատուկ վարժություններ կատարել` աչքերի համար մարզանք, կարևոր տեղեկություններ է տրամադրում, ինչպես նաև օգնում է օգտատերին կապ հաստատել բժիշկների հետ, որոնք կպատասխանեն նրա հարցերին և մասնագիտական խորհուրդներ կտան»,-ասել է նա:
Այս պահի դրությամբ Eye Care Plus-ը կարելի է ավճար ներբեռնել, սակայն հետագայում կարող են հայտնվել նաև լրացուցիչ վճարովի գործառույթներ:
Teamable-ն ամենահաջողված հայկական ստարտափերից է, որն արդեն իր տեղն ունի և շարունակում է արագ զարգանալ, գործակցելով խոշորագույն համաշխարհային ընկերությունների հետ: Իսկ հաջողության գաղտնիքը շատ պարզ է` թիմին հաջողվել է ստեղծել իր տեսակի մեջ եզակի և շատ օգտակար պրոդուկտ, որի մասին պատմել է ընկերության համահիմնադիր Վազգեն Հակոբջանյանը:
«Teamable-ի ծրագրային ապահովումն օգնում է ընկերություններին բարձր որակավորում ունեցող աշխատակիցների թիմ հավաքել և կառավարել արդեն առկա ռեսուրսները: Լուծումներից առաջինը ներքին ցանցն է, որտեղ ընկերության յուրաքանչյուր աշխատակից իր անձնական էջն ունի: Այստեղ նա նշում է իր հմտությունները, գիտելիքները, մշտապես նորացնում է նախագծերի ցանկը, որոնց իրականացմանը մասնակցել է: Ընկերության մենեջերը որոնողական համակարգի օգնությամբ նոր թիմ է հավաքում ներսի աշխատակիցներից նոր նախագծի համար և նրան հարկավոր են որոշ մասնագետներ կոնկրետ ոլորտներից, որոնց նա գտնում է որոնողական համակարգի շնորհիվ»,-ասել է Հակոբջանյանը:
Երկրորդ լուծումը թույլ է տալիս օգտագործել աշխատակիցների կոնտակտները նոր աշխատակիցներ որոնելու համար: Օգտատերի թույլտվությամբ, համակարգը սկանավորում է ընկերության աշխատակիցների կոնտակտները սոցցանցերում, և թափուր աշխատատեղի առկայության դեպքում, տարածում է տեղեկությունը կոնտակտների շրջանում:

2 Октябрь 2015 - 12:55 AMT
Инновационный праздник: В Ереване стартовала одиннадцатая технологическая выставка Digitec Expo 2015
Все выше и выше.
Ни для кого не секрет, что среди технологических новинок последних лет одно из центральных мест занимают беспилотные летательные аппараты – дроны. Китайская компания DJI – мировой лидер по производству любительских дронов, и ее единственный официальный представитель в Армении не только занимается продажей этих сложнейших устройств, но и сама выполняет сборку некоторых дронов.
«Все еще впереди. Более развернутое производство дронов в Армении – это только вопрос времени», – в беседе с PanARMENIAN.Net заявил Армен Сафарян, представитель компании ArmComputers. По его словам, хотя в Армении не существует четкого законодательства для регуляции использования беспилотных аппаратов (это, опять же, вопрос времени), сами дроны можно использовать только после тщательного ознакомления с правилами техники безопасности, следуя им при каждом выполнении полета.
На выставке были также представлены дроны иного профиля – профессиональные беспилотные аппараты производства компании «Урарту-Системс», которая базируется в Самаре. Инженер и сотрудник компании Давид Овакимян рассказал, что компания долгое время занималась автоматизацией испытаний, и только в последние четыре года – разработкой и внедрением беспилотных летательных аппаратов в различных сферах и для гражданского применения.
«На данный момент у нас четыре вида дронов, разные по габаритам и по функциональному назначению. Поскольку мы впервые представлены на этой выставке, надеемся на то, что нас увидят, и появятся новые контракты, которые будут подразумевать и производство аппаратов в Армении», – сказал наш собеседник.
Робототехника – сфера крайне сложная и бурно развивающаяся. Особенно это касается использования инновационных технологий в крупных производствах. Однако небольшой армянской компании Rafa Solution не только удалось занять довольно хорошие позиции в сфере инновационного станкостроительства, но и найти зарубежных партнеров и рынки сбыта.
Рафаэль Касабян один из основателей компании, начавшей свой путь в 2012 году. На сегодняшний день Rafa Solution предлагает три направления сотрудничества – разработка и автоматизация станков, разработка специальных учебных стендов для той же сферы и создание различных программ, которые используются программистами для разработки собственных решений. На выставке компанией был представлен конвейер, разработанный специально для одного из вьетнамских институтов, который обучает студентов конвейерной автоматизации при помощи управляющих робототехнических манипуляторов.
Вся наша жизнь – игра.
У студии Triada длинный послужной список и интересная история. Она началась в далеком 1993-м году, когда мало кто слышал про трехмерную компьютерную графику, а специалистов в данной области в Армении можно было сосчитать пальцами одной руки. Сотрудничая в основном с телевизионными компаниями, студия очень быстро зарекомендовала себя, как создателя высококачественных рекламных роликов и телевизионных заставок и с каждым годом завоевывая все больше и больше уважения. Сегодня компания является бессменным лидером рынка компьютерной графики в Армении.
На выставке Digitec Expo ветеран армянской IT-сферы представил не только свои достижения в компьютерной графике, но и ставшую уже культовой мобильную игру-головоломку Shadowmatic. Посетители имели возможность при помощи своих смартфонов сыграть в игру на большом экране. И такая презентация неслучайна – игра станет эксклюзивом для новой телевизионной приставки Apple TV, о чем было сказано во время презентации компании из Купертино, состоявшейся 9 сентября в Сан-Франциско.
Плод трехлетней кропотливой и виртуозной работы армянской студии уже успел стать обладателем многих – в том числе международных престижных наград игровой индустрии. 9 июня 2015 года игра удостоилась высшей похвалы от законодателя моды в сфере информационных технологий: Shadowmatic стала обладателем приза Apple Design Awards.
«Приставка станет доступна, скорее всего, в середине октября. И Shadowmatic является одной из десяти игр, которые будут для Apple TV первыми эксклюзивами», – рассказывает технический директор Triada Баграт Дабагян. На протяжении одной недели мобильная версия игры была доступна для скачивания совершенно бесплатно. О ее популярности недвусмысленно намекают цифры – более двух миллионов скачиваний. При этом значительно расширилась география пользователей.
Другие представители армянского игростроя сосредоточены на технологии виртуальной реальности. Так, компания ARLOOPA, совместно с издательством «Антарес» представила очки виртуальной реальности ARLOOPA cardboard.
Они позволяют прикрепить к ним смартфон и играть в специальные игры в виртуальной реальности – компания уже разработала десять таких игр. Посетители выставки сами смогли использовать очки вместе с собственным смартфоном.
Здоровье – превыше всего.
На выставке представлен разнообразный софт от армянских компаний – особое место тут занимают мобильные приложения. Например, Eye Care Plus позволяет проверить зрение через смартфон, или планшет на базе Android. Арам Мхитарян, один из разработчиков платформы, рассказал, что пользователь проходит различные тесты на основе изображений, отвечая на вопросы, после чего алгоритм программы вычисляет остроту его зрения.
«Приложение помогает в выполнении специальных упражнений – гимнастики для глаз, предоставляет важную информацию, а также при помощи приложения пользователь может связаться с нашими врачами, которые ответят на его вопросы и дадут профессиональные советы», – отметил разработчик.
На данный момент Eye Care Plus можно скачать бесплатно, однако в дальнейшем могут появиться и дополнительные платные функции.
Teamable – один из самых успешных армянских стартапов, который прочно занял свою нишу и продолжает стремительно развиваться, сотрудничая с крупнейшими мировыми компаниями. А секрет успеха прост – команде разработчиков удалось создать уникальный в своем роде и крайне полезный продукт, о котором рассказал соучредитель компании Вазген Акобджанян.
«Программное обеспечение Teamable помогает компаниям собрать команду высококвалифицированных сотрудников и управлять уже существующими ресурсами. Первое из решений представляет собой внутреннюю сеть, в которой каждый сотрудник компании имеет свою личную страницу. Здесь он отмечает свои навыки, знания, постоянно обновляется список проектов, в реализации которых принимал участие. Менеджер компании при помощи поисковой системы может иметь под рукой всю всю информацию. Например, если менеджер собирает новую команду из внутренних сотрудников для нового проекта, и ему необходимо конкретное количество специалистов в конкретных областях, он находит их при помощи поисковой системы», – рассказал Акобджанян.
Второе решение позволяет использовать контакты сотрудников для поиска новых сотрудников. С позволения пользователя, система сканирует контакты в социальных сетях сотрудников компании, и при наличии свободного рабочего места распространяет об этом информацию среди контактов.