Ամերիկյան Google ընկերությունը բջջային հավելվածներ կմշակի սմարթֆոնների համար Windows 10 օպերացիոն համակարգի հիման վրա: Այդ մասին հայտնում են ցանցային աղբյուրները:
Ամերիկյան Google-ն ու Microsoft-ը պայմանավորվել են դադարեցնել «պատենտային պատերազմը»` հրաժարվելով պատենտային իրավունքների խախտումներին առնչվող բոլոր դատավարությունները շարունակելուց: Դա թույլ է տվել նրանց համաձայնեցնել 18 հայց, որոնք քննում էին ԱՄՆ և Գերմանիայի դատարանները: «Google-ն ու Microsoft-ը պայմանավորվել են համագործակցել մի շարք պատենտային հարցերում և մենք հուսով ենք, որ միասին կաշխատենք ապագայում նաև այլ ոլորտներում»,-ասվում է երկու հսկաների համատեղ հայտարարության մեջ:
Մինչ օրս Google-ն առանձնապես չէր հետաքրքրվում Windows Phone հենքի վրա սարքերի օգտատերերով: Նույնիսկ երբ Microsoft-ն իր ուժերով փորձեց YouTube հարմար ծրագիր ստեղծել, ինտերնետ հսկան պահանջեց հեռացնել ծրագիրը պահանջներին չհամապատասխանելու պատճառով: Կողմնակի մշակողների առաջարկները հաճախ զիջում են ծառայությունների նույնիսկ բրաուզերային տարբերակներին, իսկ Hangouts-ի պաշտոնական կայքն ընդհանրապես հարմարեցված չէ Windows-սմարթֆոնների համար:
Սակայն, Windows Phone-ն այնուամենայնիվ հասավ հաջողության որոշ հատվածներում: Եվրոպայում մեծ տարածում ստացան Lumia բյուջետային սմարթֆոնները, իսկ Մեծ Բրիտանիայի կորպորատիվ հեռախոսների շուկայում բջջայինների համար Microsoft-ի ՕՀ բաժինն արդեն հատել է 25%-ի շեմը: Հավանաբար, Google-ի համար ուղղակի շահավետ չէ շարունակել անտեսել մրցակից հարթակը:
Ենթադրաբար, Windows Phone-ի համար Google-ի ծառայությունների պաշտոնական հաճախորդները կներկայացվեն Microsoft-ի նորույթների առաջիկա շնորհանդեսին, որը տեղի կունենա 2015-ի հոկտեմբերի 6-ին:

Американская компания Google будет разрабатывать мобильные приложения для смартфонов на основе операционной системы Windows 10. Об этом сообщают сетевые источники.
В начале октября Google и Microsoft договорились о прекращении всех судебных разбирательств, касающихся нарушения патентных прав. Это позволило им урегулировать 18 исков, находящихся на рассмотрении судов США и Германии. «Google и Microsoft договорились о сотрудничестве по ряду патентных вопросов, и мы рассчитываем на совместную работу в других областях в будущем на благо наших клиентов», – говорится в совместном заявлении двух гигантов.
До сих пор Google не особо интересовали пользователи устройств на платформе Windows Phone. Даже когда Microsoft своими силами попыталась создать удобный клиент YouTube, интернет-гигант потребовал удалить программу за несоответствие требованиям. Приложения сторонних разработчиков зачастую уступают даже браузерным версиям сервисов, а официальный сайт мессенджера Hangouts и вовсе не оптимизирован для работы на Windows-смартфонах.
Однако, в некоторых сегментах Windows Phone все же добилась успеха. В Европе большой популярностью пользуются бюджетные смартфоны Lumia, а на рынке корпоративных телефонов Великобритании доля мобильной ОС от Microsoft уже перешагнула отметку в 25%. Вероятно, Google просто невыгодно продолжать игнорировать конкурирующую платформу.
Предположительно, официальные клиенты сервисов Google для Windows Phone будут представлены на ближайшей презентации новинок Microsoft, которая пройдет 6 октября 2015 года.