Ուսումնասիրելով կոնֆերանսի նյութերը` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է Microsoft-ի ամենահետաքրքիր նորույթները:
Windows 10 Mobile առաջին սմարթֆոնները
Microsoft-ը ներկայացրել է առաջին Lumia 950 և Lumia950 XL սմարթֆոնները, որոնք աշխատում են Windows 10 Mobile նոր օպերատիվ համակարգի կառավարմամբ: Ինչպես հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչը, սարքերն ունեն բաղադրիչների հեղուկային սառեցում:
Երկու սմարթֆոնները կունենան 20-մեգապիկսելանոց PureView հիմնական տեսախցիկ: Lumia 950 մոդելն ունի 5,2-դյույմանոց դիսփլեյ և Snapdragon 6-միջուկանի պրոցեսոր, իսկ 950 XL-ը` 5,7- դյույմանոց դիսփլեյ և 8-միջուկանի պրոցեսոր: Նրանք ունեն 32-ական ԳԲ ներքին հիշողություն: Սարքերը հագեցած են արդիական USB-C-ով, որոնք առայժմ կիրառվում են միայն որոշ մոդելներում:
Microsoft-ը նաև ուշադրություն է դարձրել սմարթֆոնների համար Continuum գործառույթի վրա, որը թույլ է տալիս բջջային սարքը միացնել մեծ էկրանին և օգտագործել այն որպես անհատական համակարգիչ: Continuum-ի շնորհիվ ունիվերսալ հավելվածները հասանելի են դառնում ցանկացած վայրում: Այդպես, բեմի վրա ցուցադրվեց PowerPoint-ի և Word-ի աշխատանքը: Հատկանշական է, որ նույնիսկ երբ սմարթֆոնը միացած է մոնիտորին, այն կարելի է օգտագործել նաև ըստ նշանակության:
Նոր սմարթֆոններն ունեն նաև Hello գործառույթ, որը թույլ է տալիս հանել սմարթֆոնի արգելափակումն ուղղակի մոտեցնելով այն դեմքին:
Lumia 950 և 950 XL-ը վաճառքի կհանվեն ԱՄՆ-ում նոյեմբերին և կարժենան $550 (մոտ 260.000 դրամ ընթացիկ փոխարժեքով) և ավելի: Microsoft-ը նաև ներկայացրել է Lumia 550 սմարթֆոնը 5-դյույմանոց էկրանով և 5 մեգապիկսել թողունակությամբ հիմնական տեսախցիկով: Այն վաճառիք կհանվի ԱՄՆ-ում $140-ով (մոտ 66.000 դրամ):
Առաջին նոութբուքը
Ընկերությունը ներկայացրել է նաև Surface Book անվանումով իր առաջին նոութբուքը: Սարքը հագեցած է 13,5-դյույմանոց սենսորային էկրանով, որը կարելի է անջատել ստեղնաշարից և օգտագործել որպես պլանշետ: Surface Book-ի ստեղնաշարն այս պահի դրությամբ լավագույնն են համարում` ստեղների կարճ և անաղմուկ աշխատանքով (1,6 մմ):
Սարքն աշխատում է վերջին սերնդի Intel Core պրոցեսորներով (հավանաբար, i3, i5 և i7 Broadwel միջուկով), ունի առանձնացված տեսահիշողություն (NVidia GeForce GDDR5-ով), 12 ժամ լիցքավորման կարիք չի ունենում և, ըստ Microsoft-ի հավաստիացումների, MacBook Pro-ից երկու անգամ արագ է: Surface Book-ը վաճառքի կհանվի հոկտեմբերի 26-ից` $1499-ից սկսած: Նախնական պատվերներն ընդունվում են հոկտեմբերի 7-ից:
«Խելացի» ֆիթնես-թրեկեր
Ինչպես և ակնկալվում էր, Microsoft-ը ներկայացրել է երկրորդ սերնդի Band 2 «խելացի» ֆիթնես-թրեկերը, որը թույլ կտա հետևել ֆիզիկական ակտիվությանը և կտեղեկացնի ծանուցումների մասին, որոնք եկել են սմարթֆոնին: Սարքը նաև ներկառուցված բարձրախոս ունի և կարող է արձագանքել խոսքին, հնարավոր է, միացած սմարթֆոնի հզորությունների շնորհիվ:
Band 2-ն ունի հետաքրքիր դիզայն, սենսորային էկրանը պատված է խազերի հանդեպ կայուն Gorilla Glass 3 ապակիով: Այն ներառում է զարկերակի ցուցիչ, բարոմետր, GPS տեղաշարժերի հեռավորությանը և արագությանը հետևելու համար, ուլտրամանուշակագույն սենսոր, աքսելերաչափ և հիրոսկոպ որոշելու համար օգտատերի գտնվելու վայրը, ինչպես նաև քնի ցիկլերի մոնիտորինգ կարող է իրականացնել:
Գաջեթը համատեղելի կլինի Android-ով և iOS-ով աշխատող սմարթֆոնների, ինչպես նաև Windows 10-ով կառավարվող բոլոր սարքերի հետ` Lumia սմարթֆոնների, Surface 4 միացվող ստեղնաշարով պլանշետի և 2-ը մեկում Surface Book նոութբուքի հետ: Սմարթֆոնի տվյալները համատեղելի են Microsoft Health հարթակի հետ, ինչը թույլ է տալիս անընդմեջ հետևել տիրոջ առողջությանը:
Սարքն ԱՄՆ-ում վաճառքում կհանվի հոկտեմբերի 30-ին $250 (մոտ 118.000 դրամ):
Համալրված իրականության ակնոց
Microsoft Hololens hամալրված իրականության ակնոցը մշակողների համար նախատեսված տարբերակով հասանելի կլինի 2016-ի առաջին եռամսյակում $3.000:
Համալրված իրականության տեխնոլոգիան (augmented reality) մարդու տեսադաշտ է բերում լրացուցիչ վիզուալ տվյալներ` համալրելով շրջապատի մասին տեղեկություններն ու բարելավելով տեղեկատվության ընկալումը: Այլ կերպ ասած, համակարգիչը համադրում է արհեստական վիզուալ օբյեկտները իրական շրջակա միջավայրի հետ, հնարավորություն տալով ստանալ լիարժեք կամ կողմնակի տեղեկատվություն:
Ըստ ընկերության ներկայացուցիչների, լինի դա աշխատանքի, առողջությանը հետևելու թե զվարճանալու համար նախատեսված հավելված, Hololens-ն այնպիսի զգացողություն կառաջացնի, որը հնարավոր չի ստանալ մեկ այլ սարքում կամ հարթակում: Մամուլի ասուլիսի ժամանակ ցուցադրվեց խաղերում ակնոցը կիրառելու հնարավոր սցենարը, երբ գաջեթի օգտատերը կարող է գնդակահարել թշնամիներին, որոնք հայտնվում են սենյակում իրականում գոյություն ունեցող օբյեկտների ֆոնին:
Windows 10-ով 110 մլն սարք
Ընկերությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ այս պահի դրությամբ Windows 10 նոր օպերացիոն համակարգի կառավարմամբ աշխատում է 110 մլն սարք: Ընդ որում օգտատերերը Windows Store են այցելել ավելի քան 1,25 մլրդ անգամ, իսկ Xbox One սարքից գաջեթների Windows 10 բազա է փոխանցվել արդեն գրեթե 120 տարվա «գեյմփլեյ»:
Հուլիսի 29-ին թողարկվելուց հետո առաջին 24 ժամում օպերացիոն համակարգը տեղադրվեց 14 մլն անգամ: 9 օր անց սարքերի քանակը հասավ 27 մլն, իսկ 2,5 շաբաթից` 53 մլն: Չորս շաբաթում մինչև Windows 10 թարմացվել է նոութբուքերի և պլանշետների 90 հազար տարբեր մոդել:

Собрав все самое интересное с презентации, PanARMENIAN.Net представляет новинки Microsoft.
Microsoft анонсировал первые смартфоны, которые работают под управлением новой оперативной системы Windows 10 Mobile – Lumia 950 и Lumia950 XL. Как сообщил представитель компании, устройства имеют жидкостное охлаждение компонентов.
Оба смартфона получили 20-мегапиксельную основную камеру PureView. Модель Lumia 950 имеет 5,2-дюймовый дисплей и 6-ядерный процессор Snapdragon, а 950 XL – 5,7-дюймовый дисплей и восьмиядерный процессор. Они имеют по 32 ГБ внутренней памяти. Аппараты оснащены современными разъемами USB-C, которые пока применяются на считанном числе моделей.
Также Microsoft уделила внимание и крайне интересной функции Continuum для смартфонов, позволяющей подключать мобильное устройство к большому экрану и использовать его как персональный компьютер. Благодаря Continuum доступ к универсальным приложениям можно получить совершенно в любом месте. Так, на сцене была продемонстрирована работа PowerPoint и Word. Примечательно, что даже когда смартфон подключен к монитору, им можно свободно пользоваться и по прямому назначению.
Новые смартфоны оснащены также функцией Hello, которая позволяет производить разблокировку смартфона, просто поднеся его к лицу.
Lumia 950 и 950 XL поступят в продажу в США в ноябре по цене от $550 (около 260.000 драм по актуальному курсу). Также компания Microsoft представила смартфон Lumia 550 с 5-дюймовым экраном и основной камерой с разрешением 5 мегапикселов. Он поступит в продажу в США по цене $140 (около 66.000 драм).
Первый ноутбук
Компания представила также свой первый ноутбук под названием Surface Book. Устройство оснащено 13,5-дюймовым сенсорным экраном, который можно снять с клавиатуры и использовать как планшет. Клавиатуру Surface Book называют одной из лучших на данный момент с коротким и тихим ходом клавиш (1,6 мм).
Устройство работает на процессорах Intel Core последних поколений (вероятно, i3, i5 и i7 на ядре Broadwell), имеет выделенную видеопамять (NVidia GeForce с GDDR5), держит заряд до 12 часов и, по уверению Microsoft, быстрее MacBook Pro в два раза.Surface Book начнут продавать 26 октября от $1499. Предзаказ откроют 7 октября.
«Умный» фитнес-трекер
Как и ожидалось, Microsoft представила «умный» фитнес-трекер второго поколения Band 2, который позволяет следить за физической активностью и уведомляет об извещениях, приходящих на смартфон. Устройство также содержит встроенный микрофон и поддерживает распознавание речи – возможно, с использованием мощностей подключенного смартфона.
Band 2 имеет интересный дизайн, сенсорный экран покрыт устойчивым к царапинам стеклом Gorilla Glass 3. Он включает оптический датчик пульса, барометр, GPS для отслеживания дальности и скорости перемещений, ультрафиолетовый сенсор, акселерометр и гироскоп для определения изменения положения пользователя, а также мониторинга циклов сна.
Гаджет будет совместим со смартфонами под управлением Android и iOS, а также со всеми устройствами под управлением Windows 10, как смартфонами Lumia, так и планшетом с подключаемой клавиатурой Surface 4 и ноутбуком 2-в-1 Surface Book. Данные со смартфона совместимы с платформой Microsoft Health для непрерывного слежения за здоровьем владельца.
Устройство будет доступно в США с 30 октября по цене $250 (около 118.000 драм).
Очки дополненной реальности
Очки дополненной реальности Microsoft Hololens будут доступны в версии для разработчиков в первом квартале 2016 года по цене $3.000.
По словам представителей кмпании, будь это приложения для работы, слежения для здоровья или развлечений, Hololens даст ощущения, которые невозможно получить ни на одном другом устройстве или платформе. В ходе пресс-конференции был продемонстрирован возможный сценарий применения очков в играх, когда владелец гаджета может расстреливать врагов, которые появляются на фоне реально существующих в комнате объектов.
110 млн устройств на Windows 10
Компания официально заявила, что на данный момент под управлением новой операционной системы Windows 10 работает 110 млн устройств. При этом Windows Store пользователи посетили более 1,25 млрд раз, а с консоли Xbox One на гаджеты на базу Windows 10 передано уже почти 120 лет геймплея.
За первые сутки после выхода операционной системы 29 июля ее установили 14 млн раз. Через девять дней количество установок достигло 27 млн, а через 2,5 недели – 53 млн. За четыре недели до Windows 10 обновили 90 тысяч различных моделей ноутбуков и планшетов.