Adobe ընկերությունը մշակել և Adobe MAX 2015 կոնֆերանսի շրջանակում ներկայացրել է նոր Monument mode անվանումով շտկող ծրագրային ապահովումը սմարթֆոնի լուսանկարող խցիկի համար:
Ծրագրային ապահովումը նախատեսված է տեսարժան վայրերի լուսանկարման համար և իրական ժամանակի ռեժիմով հեռացնում է կադրից անցորդներին, ավտոմեքենաներն ու այլ շարժական օբյեկտները: Շնորհանդեսի ժամանակ Adobe ներկայացուցիչները բեմում ցուցադրել են Monument mode-ի կարողությունները` շարժվելով կադրում ստատիկ ամրացված սմարթֆոնի առջև: Ընդ որում սմարթֆոնի էկրանին նման «պատահական անցորդներն» աստիճանաբար ջնջվում էին:
Գործող ծրագրային արտադրանքում Monument mode-ը ներմուծելու կամ սմարթֆոնների համար այդ գործառույթով ինքնուրույն հավելված թողարկելու մտադրությունների մասին ընկերության ներկայացուցիչները ոչինչ չեն հայտնել:
Ավելի վաղ Adobe ընկերությունը ներկայացրել էր Photoshop Fix հավելվածը, որը նախատեսված է բջջային սարքերում լուսանկարների արագ մշակման համար:
Photoshop Fix-ը թույլ է տալիս արագ հեռացնել լուսանկարից «ավելորդ» տարրերը` էլեկտրահաղորդիչ գծերը, դեմքին ընկած մազերը, մանր ցուցանակները և այլն: Բացի այդ, հավելվածն ունի Healing Brush և Liquify գործիքները, որոնք հաճախ օգտագործվում են լուսանկարների տարբեր տարրերի շտկման համար:
Հավելվածը կներդաշնակեցվի օգտատերի աքաունթի հետ Adobe Creative Cloud-ում և թույլ կտա լուսանկարի հետագա մշակումն իրականացնել Adobe-ի մյուս ծրագրերում: Գործիքն անվճար է, սակայն Creative Cloud-ի հավելվածների հետ ներդաշնակեցվելու համար հարկ կլինի բաժանորդագրվել ծառայությանը: Այժմ հավելվածը հասանելի է միայն iOS-ի համար:

Компания Adobe разработала ипредставила в рамках конференции Adobe MAX 2015новое корректирующее программное обеспечение для фотокамеры смартфона под названием Monument mode.
Программное обеспечение предназначено для фотосъемки достопримечательностей и в режиме реального времени удаляет из кадра прохожих, автомобили, и другие движущиеся объекты, мешающие сделать снимок. Во время презентации представители Adobe на сцене наглядно продемонстрировали работу Monument mode, перемещаясь в кадре перед статично закрепленным смартфоном. При этом на экране смартфона такие «случайные прохожие» медленно затирались.
О внедрении Monument mode в существующие программные продукты или о планах выпуска самостоятельного приложения для смартфонов с этой функцией представители компании ничего не сообщили.
Ранее Adobe представила приложение Photoshop Fix, предназначенное для быстрой обработки фото на мобильных устройствах. Об этом сообщает Engadget.
Photoshop Fix позволяет быстро убирать «лишние» детали с фото – такие как линии электропередач, случайно попавшие на лицо волосы, мелкие таблички и т.п. Кроме того, в приложении присутствуют инструменты Healing Brush и Liquify, часто использующиеся для исправления различных элементов фотографий.
Приложение будет синхронизироваться с аккаунтом пользователя в Adobe Creative Cloud и позволит производить дальнейшую обработку фото в других программах Adobe. Инструмент является бесплатным, однако для синхронизации с приложениями Creative Cloud потребуется подписка на сервис. В настоящий момент приложение доступно только для iOS.