Հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին թուրքական ուղղաթիռները ապօրինաբար հատել են ՀՀ սահմանը: Այս մասին «Հրապարակ» օրաթերթին հայտնել է ՀՀ քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը:
«Մենք ունեցել ենք դեպք հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին, 2-4 րոպե տեւողությամբ սահմանի հատում է եղել Թուրքիայի հետ սահմանի վրա, և, հատուկ ընթացակարգերին համապատասխան, իրականացվել են գործողություններ: Մեր «Հայաէրոնավիգացիա» կազմակերպության կարգավարի կողմից, այդ բոլոր ընթացակարգերին համապատասխան, իրականացվել են գործողություններ, որոնցից մեկը նաև ճշտումն էր Անկարայի կարգավարի հետ, թե ինչ օդանավ է իրենց կողմից գալիս»,- ասել է Մովսիսյանը։
Նրա խոսքով՝ երկու օր անընդմեջ Հայաստանի սահմանը հատողները եղել են ռազմական ուղևորատար ուղղաթիռներ, որոնք, սակայն, շատ չեն խորացել մեր տարածքում և արագ հեռացել են: Դեպքը տեղի է ունեցել Արմավիրի մարզի հատվածում, Բաղրամյանի մոտ, թռիչքներն էլ Իգդիր-Ղարս ուղղությունների վրա են եղել:
«Անկարայի կարգավարն ասել է, որ եղանակային պայմանների հետ կապված է ուղղաթիռը նման ճանապարհ ընտրել՝ փորձելով շրջանցել վատ եղանակային իրավիճակը: Սակայն ուղղաթիռները Հայաստանի սահմանը հատելու թույլտվություն չեն ունեցել», – ասել է Մովսիսյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե իսկապես անվտանգության կանոններից ելնելով է նման իրավիճակ ստեղծվել, ապա միջազգային համաձայնագրերի շրջանակում դա նախապես պետք է համաձայնեցվի:
«Իհարկե գիտեք, որ Թուրքիայի պարագայում մենք նախապես համաձայնեցված մի շարք փաստաթղթեր պետք է ունենայինք, որը չունենք: Դրա համար էդ համաձայնեցումը նախապես Թուրքիայի պարագայում չի եղել:», – նկատել է Մովսիսյանը՝ հավելելով, որ համաձայնեցումըը ամբողջ աշխարհում ընդունված աշխատաոճ է քաղաքացիական ավիացիայի բնագավառում:
Հայ-թուրքական հարաբերությունները մի շարք պատմական և քաղաքական հարցերի պատճառով գտնվում են լարված վիճակում, ընդգրկելով Հայոց ցեղասպանության ժխտումն Թուրքիայի կողմից, Թուրքիայի աջակցությունը Ադրբեջանին Արցախյան հակամարտության հարցում: Երկու երկրների միջև չկան որևէ դիվանագիտական հարաբերություններ:
1993-ին Թուրքիան միակողմանի փակել է օդային եւ ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ: Միջազգային հանրության ճնշման ներքո օդային սահմանը վերաբացվել է 1995-ին, իսկ ցամաքային սահմանի վերաբացման եւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու համար Թուրքիան առաջ էր քաշում մի շարք նախապայմաններ, որոնցից հիմնական են ԼՂ-ի վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններն Ադրբեջանին վերադարձը ու Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումից հրաժարումը: 1991-ից ի վեր հարաբերությունների կարգավորման բազմաթիվ փորձեր են եղել, որոնք անհաջողեն եղել Թուրքիայի որդեգրած դիրքորոշման պատճառով:

10 Октябрь 2015 - 09:50 AMT
По сообщению газеты «Грапарак», на состоявшемся на днях заседании Верховного органа правящей Республиканской партии Армении был обсужден вопрос нарушения турецкими вертолетами воздушной границы Армении. «Об этом спикер РПА Эдуард Шармазанов, конечно же, ничего не сказал, позже в ответ на соответствующий вопрос выразив удивление, попытался заверить, что не владеет информацией, подобный вопрос не обсуждался и т.д. С другой стороны, он отметил, что не обязан сообщать, о чем говорилось на заседании или вне его», – пишет газета.
Однако, начальник Главного управления гражданской авиации РА Артем Мовсисян подтвердил, что турецкие вертолеты предприняли попытку незаконно нарушить воздушную границу Армении. «Подобные случаи были зафиксированы 6 и 7 октября, было зарегистрировано 2-4-минутное нарушение границы Армении с Турцией. В соответствии со специальным регламентом были предприняты надлежащие действия. В том числе уточнили у диспетчеров в Анкаре тип воздушного судна», – сказал Мовсисян. По его словам, два дня подряд границу Армении нарушали военные пассажирские вертолеты, которые, однако, не углублялись в территорию Армении и достаточно быстро вернулись в Турцию. Инциденты имели место в Армавирской области Армении, полеты же совершались по маршрут Игдир-Карс.
«Как сообщил диспетчер в Анкаре, подобный маршрут был выбран, исходя из погодных условий. Таким образом вертолеты попытались обойти неблагоприятный погодный фронт. Но права пересекать воздушную границу Армении вертолеты не имели», – сказал Артем Мовсисян.
Между тем, как сообщает Интерфакс, в Пограничном управлении ФСБ России в Армении сообщили, что в настоящее время информация проверяется. «Информация проверяется компетентными органами Республики Армения и Российской Федерации»,— сказал пресс-секретарь ведомства Сергей Гречин.