Հայկական 40 ընկերության ներկայացուցիչների պատվիրակությունը կայցելի Իրան ուսումնասիրելու համար երկու երկրների միջև գործարար կապերի զարգացման հեռանկարները:
Այդ մասին, ըստ Tehran Times-ի, հայտարարել է Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանը Իրանի առևտրի, արդյունաբերության, հանքերի և գյուղատնտեսության պալատի նախագահ Մոհսեն Ջալալփուրի հետ հանդիպմանը: Պատվիրակության այցը տեղի կունենա նոյեմբերի 9-ին: Պատվիրակության կազմում կլինեն բանկային և ֆինանսական ոլորտների, ՏՏ ձեռնարկությունների, գյուղոլորտի, արդյունաբերության և ոսկերչական ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներ:
«Իրանը կարևոր գործընկեր է Հայաստանի համար ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական տեսակետից»,-ասել է Թումանյանն` ընդգծելով, որ Երևանը կամրապնդի կապերը Թեհրանի հետ, հայտնում է Tehran Times-ը:
Դեսպան Թումանյանը կարևորել է Իրանի առևտրի պալատի դերը երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման, փոխադարձ ներդրումային ծրագրերի իրականացման գործում և նշել, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունից, ինչպես նաև Հայաստանի` ԵՏՄ անդամակցությունից հետո, նոր հնարավորություններ են ստեղծվել առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման համար, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Ջալալալփուրն իր հերթին կարևորել է իրավաբանական խոչընդոտների հաղթահարումը երկրների միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր կնքելու հարցոմ: Մոհսեն Ջալալփուրը կարևորել է հայ-իրանական երկկողմ տնտեսական հարաբերություների հետագա զարգացումն ու առավել խորացումը՝ ընդգծելով, որ իրանական կողմը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ հանքարդյունաբերության, զբոսաշրջության, արդյունաբերության և այլ ոլորտներում համագործակցությամբ:
Ըստ Իրանի վիճակագրական ծառայության, Հայաստանը 6 ամսվա տվյալներով 23-րդն է ոչ նավթային ոլորտներում ներմուծման ծավալով: Իրանական ոչ նավթային արտահանումը Հայաստան կազմել է 63,8 մլն դոլար, ներմուծումը Հայաստանից` 5,4 մլն դոլար:

12 Октябрь 2015 - 09:38 AMT
Представители сорока армянских компаний посетят Иран для изучения возможности развития бизнес-связей
Делегация из представителей сорока крупных армянских компаний посетит Иран для исследования новых возможностей для развития бизнеса между двумя странам.
Об этом, по сообщению Tehran Times, заявил посол Армении в Иране Арташес Туманян на встрече с председателем иранской торгово-промышленной палаты Мохсеном Джалалпуром.
Визит делегации состоится 9 ноября. В ее состав войдут представители банковой и финансовой сферы, ИТ-предприниматели, представители сельскохозяйственной, машиностроительной и ювелирной отраслей.
«Иран – важный партнер для Армении как с политической, таки с экономической точки зрения», – сказал Туманян, подчеркнув, что Ереван будет укреплять связи с Тегераном. Посол отметил также, что сделка по иранской ядерной проблеме создает предпосылки для развития связей между странами.
Джалалпур, в свою очередь, отметил необходимость устранения юридических барьеров и подписания соглашения о свободной торговле между странами. Он подчеркнул, что страны могут сотрудничать в сфере добычи полезных ископаемых в Армении.
Согласно данным иранской таможенной службы, Армения – на 23-м месте по объемам ненефтяного импорта из страны за полгода. Иранский ненефтяной экспорт в Армению составил 63,8 млн долларов, импорт из Армении – 5,4 миллиона долларов.