Եվրոպական միությունը 2016-ին առավել ակտիվ օժանդակություն կտրամադրի հայաստանյան մասնավոր սեկտորի ծրագրերին, որը դրամական արտահայտությամբ 23 միլիոն եվրոյից ավելին է: Այս մասին Երևանում անցկացվող «ԱրմԹեք» բարձր տեխնոլոգիաների 8-րդ գործարար համաժողովի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին:
Հոկտեմբերի 12-ին Երևանում բացվել է «ԱրմԹեք-2015» Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 8-րդ գործարար համաժողովը:
Համախողովի կազմակերպման աշխատանքն իրականացվել է ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ` Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից:
«Եվրոպական միությունը հայ գործընկերների համար հասանելի կդարձնի ԵՄ երկու հիմնական ծրագիր: Մեկը փոքր ու միջին ձեռնարկությունների զարգացման ծրագիրն է, որի մեկնարկը տրվել է դեռ 2015–ին, մյուսը` կրթական ոլորտի այսպես կոչված «Հորիզոն 2020»-ը: Հայաստանն այստեղ ունի բազմաթիվ հաջողված պատմություններ», – ասել է Սվիտալսկին՝ հավելելով, թե օժանդակելու են, որպեսզի ԵՄ երկրներից ավելի շատ օտարերկրյա ներդրողներ գան Հայաստան:
ԵՄ դեսպանն ընդգծել է, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանի զարգացման հեռանկարի առումով լավագույն ոլորտն է` ունենալով շատ մարտահրավերներ, սակայն, լինելով խոստումնալից, գրում է Tert.am-ը:
Այն, որ լավագույն շախմատ խաղացողները հայերն են, իսկ գիտնականները շատ–շատ են, ԵՄ պատվիրակության ղեկավարի խոսքով` վկայում այս ոլորտում հայկական կարողությունների ու հնարավորությունների մակարդակի մասին:
«Հայաստանը, լինելով փոքր երկիր, ունի շատ բարձր կրթական մակարդակ, և առավելություններ», – ասել է նա:
«ԱրմԹեք-2015» համաժողովին ներկա է գտնվել վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ում բարձր հովանու ներքո անցնում է համաժողովը:
Վարչապետը նշել է, որ ամենամյա այս միջոցառումը կարևոր հարթակ է նորագույն տեխնոլոգիաների տարածման, նոր գործարար և ներդրումային հնարավորությունների հայտնաբերման, ինչպես նաև ոլորտի ձեռքբերումների ներկայացման համար:
«Վերջին տարիներին Հայաստանն արձանագրել է զգալի առաջընթաց տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման բնագավառում: 2008-2014 –ը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գրանցվել է տարեկան միջինը 15-20 % աճ, ինչը պայմանավորված է նաև ՀՀ կառավարության կողմից ոլորտում տարվող արդյունավետ քաղաքականությամբ: Հայաստանում ներկայում գործում են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի այնպիսի առաջատար ընկերություններ, ինչպիսիք են «Մայքրոսոֆթ», «Սիսկո», «Դ-Լինկ», «Օրաքլ», «Սինոփսիս», «Մենթոր Գրաֆիքս» և այլ ընկերությունները: «Մայքրոսոֆթ» և «ԱյԲիԷմ» ընկերությունների հետ համատեղ Հայաստանում հիմնվել ու հաջողությամբ գործում են նաև «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն և Նորարարական լուծումների ու տեխնոլոգիաների կենտրոնները », – նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նրա խոսքով՝ ոլորտի զարգացմանը նոր թափ հաղորդելու և նոր ընկերությունների ու աշխատատեղերի ստեղծումը խթանելու նպատակով անցյալ տարի ընդունվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցությանն ուղղված օրենսդրական փաթեթ, որի շրջանակում ոլորտի նոր ստեղծվող, սկսնակ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ: Արդյունքում ոլորտում ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում արդեն իսկ ստեղծվել է մոտ 50 սկսնակ ընկերություն և 200-ից ավելի նոր որակյալ աշխատատեղ:
Աբրահամյանը կարևորել է ՏՏ ոլորտի որակյալ կադրերի պատրաստումն ու վերապատրաստումը և նշել, որ վերջին տարիներին հիմնվել են մի շարք ուսումնական կենտրոններ և լաբորատորիաներ, այդ թվում` Հայ-հնդկական տեղեկատվական և հեռահաղորդակցման տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնը, Հայկական ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիան, «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության ուսումնական դեպարտամենտը և այլն: Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է գտնվում նաև ոլորտի տարածքային համաչափ զարգացումը, և դրա վառ ապացույցն են հաջողությամբ գործող Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնը, Կապանի շարժական լուծումների լաբորատորիան, ինչպես նաև նոր ստեղծվող Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնը:
«Միևնույն ժամանակ մեր կողմից իրականացվում են տեխնոլոգիական ձեռներեցության խթանմանն ուղղված մի շարք կարևոր ծրագրեր, մասնավորապես` Նորարարության զարգացման, Գյումրու ու Վանաձորի համաֆինանսավորվող դրամաշնորհների, Վենչուրային ֆոնդի, Գիտության և տեխնոլոգիաների ձեռներեցության ծրագրերը և այլն: Կարևորում ենք նաև, որ տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող հայկական կազմակերպությունները նախկին արտապատվիրման ուղղվածությունից աստիճանաբար վերաճում են հետազոտություններ ու մշակումներ իրականացնող և ամբողջական բարդ ինժեներական լուծումներ առաջարկող կազմակերպությունների, որոնց կողմից թողարկված մրցունակ տեխնոլոգիական արտադրանքն իրացվում է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին շուկաներում: Մենք հետևողականորեն շարունակելու ենք Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ուղղված քաղաքականությունը», – շեշտել է վարչապետը:
«ԱրմԹեք-2015» համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են հետևյալ թեմաները՝ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման հեռանկարներ, սթարթափ աքսելերացիա և տարածաշրջանային զարգացում, կրթություն, հետազոտություն և մասնագիտական զարգացում: Զուգահեռ անցկացվելու են նաև Գիտության, տեխնոլոգիաների և ձեռներեցության ծրագրի STEP Վենչուրային կոնֆերանսն ու «Մաքուր տեխնոլոգիաներ. Հայաստան» բիզնես գաղափարների մրցույթի 2015 թ. ամփոձիչ միջոցառումը:
Այս տարի առաջին անգամ՝ հոկտեմբերի 14-ին, Լեռնային Ղարաբաղի տեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով «ԱրմԹեք» համաժողովի հատուկ նիստ կանցկացվի նաև Ստեփանակերտում: Այն կազմակերպվել է ՀՀ և ԼՂՀ կառավարությունների աջակցությամբ:
ԱրմԹեք առաջին համաժողովը կայացել է 2007-ին Սան Ֆրանցիսկոյում, ինչից հետո համաժողովն ամեն տարի հաջորդաբար անցկացվում է Հայաստանում և ԱՄՆ-ում: Համաժողովի նպատակն է նպաստել Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը` այդ գործընթացում ներգրավելով նոր մասնակիցների և համաշխարհային տեխնոլոգիական հանրության հեղինակավոր ներկայացուցիչների: Ամեն տարի միջոցառմանը մասնակցում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հեղինակավոր մասնագետներ և կազմակերպություններ աշխարհի տարբեր երկրներից: < /i>

12 Октябрь 2015 - 16:09 AMT
12 октября в Ереване проходит Восьмой ежегодный Конгресс высоких технологий ArmTech, 14 октября Конгресс пройдет также и в Карабахе. Участники Конгресса обсуждают последние развития в сфере высоких технологий в Армении, вопросы акселерации startup-ов, региональные развития, проблемы образования, исследований и профессионального развития, а также вопросы формирования единой цифровой повестки с учетом глобальных тенденций по оцифровке.
Конгресс высоких технологий ArmTech проходит под высоким патронажем премьер-министра Армении, при содействии правительства Армении и НКР, Всемирного банка и при поддержке Фонда «Инкубатор предприятий». Спонсорами мероприятия являются компании PicsArt и National Instruments, благотворительный фонд Кронимет, Американский фонд помощи Армении. Партнерами Конгресса выступают Microsoft, Виасфер технопарк, Synopsys Armenia, UNIDO, CRDF, Филип Морис в Армении, Файнберг и Грин Травел.
Ежегодно ArmTech объединяет местных и иностранных экспертов сферы высоких технологий, представителей частного сектора и другие заинтересованные стороны из разных стран мира, которые совместно обсуждают вопросы дальнейшего роста инвестиций в экономику Армении и возможности укрепления деловых связей.
ArmTech проводится попеременно в Силиконовой долине в Калифорнии и в Армении. Первый конгресс прошел 4-7 июля 2007 года в Сан-Франциско.
Как заявил, выступая в ходе Конгресса, премьер-министр Армении Овик Абрамян, около 50-ти start-up компаний создано в Армении с начала года.
Премьер отметил, что в последние годы Армения зарегистрировала существенный прогресс в сфере развития информационных и высоких технологий.
«В 2008-2014 гг. в информационной сфере зарегистрирован годовой рост, в среднем, в 15-20%, что обусловлено также проводимой правительством продуктивной политикой в этой сфере», – сказал Абрамян.
Он отметил, что в Армении на сегодня действуют такие ведущие компании сферы как Microsoft, Cisco, D-Link, Oracle, Synopsys, Mentor Graphics и другие. Совместными усилиями компаний Microsoft и IBM в Армении создан и успешно действует Инновационный центр Microsoft и Центр инновационных решений и технологий.
«Для придания нового импульса сфере и стимулирования создания новых компаний и рабочих мест в прошлом году в Армении был принят законодательный пакет о государственной поддержке ИТ-сферы, в рамках которого новосозданные (start-up) и создающиеся компании получат налоговые льготы. В результате всего за несколько месяцев в сфере создано около 50 start-up компаний, которые открыли более 200 новых рабочих мест», – сказал Абрамян.
Он также придал важность подготовке и переподготовке качественных кадров в сфере и отметил, что в последние годы были созданы несколько учебных центров и лабораторий, в том числе, Армяно-индийский центр превосходства в ИКТ -сфере, Армянская национальная инженерная лаборатория, учебный департамент Synopsys Armenia и прочее.
Премьер подчеркнул, что правительство также акцентирует внимание на соразмерном территориальном развитии сферы, свидетельством чему является успешно действующий Гюмрийский технологический центр, Капанская лаборатория мобильных решений, а также новый создающийся Ванадзорский технологический центр.
В то же время государство осуществляет различные программы по стимулированию технологического предпринимательства, в частности, Инновационного развития, софинансируемых грантов в Гюмри и Ванадзоре, Венчурного фонда, программ научного и технологического предпринимательства и прочее.
«Мы также придаем важность тому, что армянские компании в сфере информационных и высоких технологий постепенно перешли от аутсорсинга к собственным исследованиям и разработкам, а также стали предлагать собственные сложные инженерные решения, а их конкурентоспособная продукция реализуется как на внутреннем, так и внешнем рынках. Мы последовательны в реализации нашей политики по развитию ИКТ сферы в Армении», – резюмировал Абрамян, сообщает АРКА.
Как сообщил журналистам директор Фонда «Инкубатор предприятий» Баграт Енгибарян, строительство Инженерного городка в Джрвеже (пригород Еревана) планируется осуществить в течение 1-1,5 лет.
По итогам предыдущего Конгресса ArmTech, который прошел осенью 2014 года в Нью-Йорке, были запущены несколько проектов, а также возникла инициатива создания Инженерного городка в Джрвеже.
«Проект находится на последних стадиях согласования с правительством, планируется, что до конца года государство примет решение о своей доле участия в проекте», – сказал Енгибарян.
Он отметил, что вскоре будет объявлен конкурс на макет Инженерного города, после чего планируется, что в течение 1-1,5 лет будут проведены строительные работы.
По его словам, наличие Инженерного городка позволит новым армянским и не только, компаниям выйти на рынок – они смогут арендовать территории в новом Инженерном городке, либо самостоятельно построить новые здания.
Между тем, руководитель делегации ЕС в Армении Петр Свитальский, выступая в ходе Конгресса ArmTech, сообщил, что Евросоюз окажет содействие Армении в 2016 году на сумму в 23 млн. евро.
По его словам, средства будут предоставлены в качестве непрямого финансового содействия для развития бизнеса в Армении.
«ЕС будет оказывать содействие для развития частного сектора Армении, причем в различных областях и направлениях», – сказал Свитальский.
Он отметил, что, помимо этого, ЕС открывает для Армении доступ к 70-80 млрд. евро, которые доступны партнерам ЕС по политике европейского соседства в рамках двух программ – развития конкурентоспособности МСБ и «Горизонт 2020».
По его словам, программы содействия бизнеса стартуют уже на следующей неделе. При этом он подчеркнул необходимость представления инвесторам инвестиционной привлекательности Армении.