Ուկրաինական Yanair նոյեմբերի 24-ից մեկնարկում է Կիև-Երևան նոր չվերթը: Այն թույլ կտա ավելացնել ուղևորափոխադրումները երկու մայրաքաղաքների միջև, քանի որ այժմ Կիևից Երևան չվերթեր է կատարում միայն МАУ ավիաընկերությունը, ընդ որում չվացուցակով նախատեսված են երեկոյան թռիչքներ Կիևից և առավոտյան` Երևանից:
Չվերթը սպասարկելու են Boeing 737 ինքնաթիռները` «էկոնոմ» և «բիզնես» կարգի առկայությամբ: Չվերթն իրականացվելու է շաբաթական 2 անգամ` երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին:
Տոմսի նվազագույն գինը առանց հետադարձի $140 է, հետադարձով` առնվազն $225:
Ավիափոխադրումների աճի վրա ազդում է ՀՀ կառավարության «բաց երկնքի» քաղաքականությունը: Միակ ազգային ավիափոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը սնանկ ճանաչվեց 2013-ին և դադարեցրեց գործունեությունը:
Կառավարությունը հաստատեց ոլորտի աստիճանական ազատականացման ռազմավարությունը` մասնավորապես, «Հայաստանում ավիափոխադրումների մրցունակ և տևական ծառայությունների տրամադրումն ապահովող ծրագիրը, որը հիմնված է «McKinsey & Company» ընկերության և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի համատեղ հետազոտության վրա:
YanAir-ն ուկրաինական ավիաընկերություն է, որը հիմնվել է2012-ին և սկսել թռիչքներ իրականացնել Կիև-Չերնովցի ուղղությամբ, հետո բացել է ևս մի քանի չվերթ: Գրանցված է Ժիտոմիրում, թռիչքներն իրականացնում է «Կիև» և Օդեսայի օդանավակայաններից, կատարում է ինչպես ներքին, այնպես էլ միջազգային թռիչքներ: Ավիաընկերությունը ակտիվ ներդրումներ է անում Ժիտոմիրի օդանավակայանի վերակառուցման համար:

14 Октябрь 2015 - 10:24 AMT
Украинская авиакомпания Yanair открывает новый рейс на маршруте Киев-Ереван 24 ноября. Рейс позволит увеличить пассажиропоток между двумя столицами, поскольку сейчас из Киева в Ереван осуществляет рейсы только авиакомпания МАУ, причем расписание предусматривает вечерние вылеты из Киева и утренние из Еревана.
На маршруте будут курсировать самолеты Boeing 737 с двумя классами обслуживания на борту – «эконом» и «бизнес». Рейсы будут выполняться дважды в неделю – по вторникам и пятницам.
Минимальный тариф в одну сторону составляет $140, билет в оба конца обойдется минимум в $225.
На рост авиаперевозок влияет, в частности, осуществляемая правительством Армении политика открытого неба. Единственный национальный авиаперевозчик Армении – компания «Армавиа» в 2013 году заявила о банкротстве и приостановлении полетов. После этого правительство Армении утвердило стратегию поэтапной либерализации сферы – в частности, «Программу обеспечения предоставления конкурентных и продолжительных услуг авиаперевозок в Армении», основанную на совместном исследовании компании «McKinsey & Company» и Фонда национальной конкурентоспособности Армении.
YanAir — украинская авиакомпания, была основана в 2012 году и начала летать по маршруту Киев – Черновцы, потом открыла полеты в еще несколько направлений. Авиакомпания Yanair зарегистрирована в г. Житомире осуществляет вылеты из Киевского аэропорта «Жуляны» и Одессы. Yanair выполняет регулярные и чартерные рейсы на сегодняшний день, как внутренние – по Украине, так и международные. Авиакомпания активно инвестирует в реконструкцию аэропорта Житомир.