Թեև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը 2015-ի կեսերին նույն տարվա համար կանխատեսել էր -1.5% տնտեսական աճ, սակայն պատրաստվում է վերանայել կանխատեսումը և կրկին հետազոտել մակրոտնտեսական ցուցանիշները։
Հայաստանում բանկի գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դևիսը հոկտեմբերի 14-ին լրագրողներին հայտնել է, որ ամենայն հավանականությամբ Հայաստանի համար կկանխատեսվի 1-3% տնտեսական աճ։
2015-ի համար Կառավարությունը նախանշել է 4.2% տնտեսական աճ։ Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը օգոստոսին վերահաստատել է իշխանությունների մտադրությունը՝ ապահովել 4.1% տնտեսական աճի ցուցանիշը: Ըստ Աբրահամյանի՝ ՀՀ-ն բոլոր ոլորտներում ունի աճ, միակ անկումը ապրանքաշրջանառության մեջ է, որը կապված է ՌԴ-ի տնտեսության անկման հետ:
«Տարածաշրջանային ճգնաժամերն ազդում են նաև Հայաստանի վրա. պակասել են տրանսֆերտները, ինչը ազդում է մարդկանց գնողունակության վրա։ Կային փոխարժեքի ճնշումներ, որից հետո սկսվեց իրականացվել բավական խիստ դրամավարկային քաղաքականություն։ Այս ամենը ազդեց երկրում իրականացվող ներդրումների վրա, ինչը կարտացոլվի տարեվերջյան ցուցանիշներում», – ասել է նա՝ նշելով, թե հենց սա էր պատճառը, որ ՎԶԵԲ-ն ամենից բացասական կանխատեսումն էր արել Հայաստանի համար, բայց հուլիսին ստացված ցուցանիշները ավելի լավն են եղել, քան ակնկալում էին։
«Տնտեսության ակտիվության ցուցանիշները 4.2%-ով ավելացան, դա եղավ 2015-ի գյուղատնտեսության ծավալի մեծացման, ինչպես նաև գործարկված մի նոր պղնձի հանքի հաշվին», – նկատել է Դևիսը, գրում է Tert.am-ը:
Խոսելով Եվրասիական տնտեսական միության հետ գործակցության շրջանակում Հայաստանի նոր հնարավորությունների մասին՝ ՎԶԵԲ ներկայացուցիչը նշել է, որ ԵՏՄ-ն ՀՀ-ի համար նոր հնարավորություններ է բացել, բայց կարևոր է, թե որքան արագ կլուծվեն տարանցիկ ապրանքաշրջանառության հարցերը։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) բարելավել է Հայաստանի տնտեսական աճի հեռանկարը և 2015-ի համար կանխատեսում է 0% աճ՝ ապրիլին 1% կանխատեսված անկման փոխարեն, իսկ 2016-ի համար կանխատեսում է 1% աճ՝ նախորդ 0%-ի փոխարեն: Կանխատեսման բարելավումը ԱՄՀ-ն պայմանավորում է նրանով, որ առաջին կիսամյակում Ռուսաստանում, որից Հայաստանի տնտեսությունը մեծ կախում ունի, տնտեսական աճի ցուցանիշներն սպասվածից քիչ վատթար են եղել:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակված կանխատեսումների համաձայն՝ Հայաստանը 2015-ը կփակի ընդամենը 0.9% տնտեսական աճով, իսկ ԵՏՄ-ն ՝ 2.4% անկումով:
2015-ի հունվարի հուլիսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 4.2%-ով գերազանցել է 2014-ի ցուցանիշը նույն ժամանակահատվածի համեմատ: Այդ ցուցանիշը օգոստոսի 20-ին հրապարակել է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
2015-ի հուլիսին հունիսի համեմատ նույն ցուցանիշը աճել է 9.2%-ով, իսկ 2014-ի նույն ամսվա՝ հուլիսի համեմատ՝4%-ով:

Хотя Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) в середине 2015 года прогнозировал для того же года экономический рост в -1.5%, однако собирается пересмотреть свои прогнозы и вновь исследовать макроэкономические показатели.
Как заявил в ходе состоявшейся 14 октября в Ереване пресс-конференции глава ереванского офиса ЕБРР Марк Дэвис, скорее всего, экономический рост Армении будет спрогнозирован на уровне 1-3%.
«Региональные стрессы влияют также на Армению: сокращаются объемы трансфертов, что влияет на покупательскую способность людей. Деньги, которые люди получали и могли делать на них покупки, сейчас сократились, были давления валютного курса, после чего начали проводить крайне строгую денежно-кредитную политику. Все это, безусловно, повлияло на осуществляемые в стране инвестиции, что отразится на показателях конца года», – сказал он.
Марк Дэвис отметил, что именно в этом заключалась причина того, что ЕБРР сделал самые отрицательные прогнозы для Армении, но полученные в июле показатели были лучше ожидаемых.
«Показатели экономической активности выросли на 4.2%, но если разобраться, увидим, что произошло за счет хорошего показателя в сельскохозяйственной области в этом году, увеличения объемов, а также запущенного нового медного рудника», – сказал он.
Правительство намечало на 2015 год экономический рост в 4.2%.
Представитель ЕБРР подчеркнул, что экономический год выдался весьма тяжелым и не следует пессимистически относиться к этому, передает Tert.am.
Марк Дэвис также отметил, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе является перспективным решением, однако на данный момент сложно говорить о каких-либо конкретных результатах рано.
По его оценкам, членство Армении в ЕАЭС следует рассматривать в долгосрочной перспективе. «Много говорится о том, что сложная экономическая ситуация в России негативно отразится на Армении, однако не следует это связывать с членством Армении в ЕАЭС. Не стоит сейчас говорить о результатах, поскольку это является долгосрочным перспективным проектом»,- в частности, отметил Дэвис, сообщает Armenia Today.
Он подчеркнул, что стратегия развития ЕАЭС рассчитана на 25 лет, посему не следует ждать результатов сразу. Дэвис отметил, что настроен оптимистично и уверен, что Армения сумеет воспользоваться теми возможностями, которые предоставляет Союз.