Trend Micro հակավիրուսային ընկերության մասնագետները հայտնել են Adobe Flash Player-ի փլագինում «զրոյական օրվա» հերթական կրիտիկական խոցելիության մասին, որն օգտագործել է Pawn Storm հաքերների հայտնի խումբը տարբեր երկրների ԱԳ նախարարությունների ֆիշինգային գրոհներում:
Adobe Flash-ը Adobe Systemsընկերության մուլտիմեդիային հարթակն է վեբ-հավելվածների ստեղծման կամ մուլտիմեդիային շնորհանդեսների համար: Լայնորեն օգտագործվում է գովազդային բաններների, անիմացիայի, խաղերի ստեղծման, ինչպես նաև վեբ էջերում տեսա- և ձայնագրությունների վերարտադրման համար:
Չարագործներն էլեկտրոնային նամակներ են ուղարկել գերատեսչությունների աշխատակիցներին էքսփլոյթի վրա վնասակար հղումներով, որոնք քողարկված էին աշխարհում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին տեղեկատվություն ներկայացնող լրատվական կայքերի հասցեների տակ: Այդպես, օրինակ, Adobe Flash Player-ում խոցելիության շնորհիվ հաքերները ստացել էին նախարարության փոստային ծառայության DNS կարգաբերումները: Այդպիսով, Pawn Storm-ը հնարավորություն է ստացել ստանլու կազմակերպության գաղտնի նամակները, ինչն էլ արել է: Կրիտիկական սխալը հայտնաբերվել է Adobe Flash Player 19.0.0.185-ում և օրերս թողարկված 19.0.0.207 թարմացված տարբերակում: Trend Micro-ի փորձագետները չեն բացառում, որ խոցելի են նաև փլագինի ավելի վաղ շրջանի տարբերակները: Adobe-ում արդեն իրազեկ են խնդրին և աշխատում են այդ ուղղությամբ:
PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը պարզաբանել է, որ դեպքերի մեծ մասում հակավիրուսային ծրագրերը չեն կարող հայտնաբերել «զրոյական օրվա» խոցելիությունը: Կամ պետք է սպասել նոր թարմացման, կամ ընդհանրապես անջատել փլագինը բրաուզերի միջոցով: Վերջին շրջանում Adobe Flash Player-ի կրիտիկական խոցելիությունն ավելի հաճախակի է դարձել, ինչը ստիպում է բրաուզերներ մշակողներին հրաժարվել դրանից:
Adobe Flash Player-ը բազմիցս է քննադատվել արտադրանքի ծածկագրում մեծ թվով հայտնի խոցելիությունների համար: 2015-ի հուլիսին Facebook-ի տեղեկատվական անվտանգության պատասխանատու բաժանմունքի ղեկավարը հորդորեց Adobe-ին հայտարարել Flash-ի օգտագործման ավարտի ժամկետը բրաուզերներում: Ավելի վաղ Google-ը Flash Player-ում խոցելիությունների դեմ պայքարի շրջանակում Youtube-ը տեղափոխեց HTML5:
Firefox-ի աջակցության ղեկավար Մարկ Շմիդտը Twitter-ի իր էջում հայտարարել է, որ այսուհետ Mozilla Firefox բրաուզերը կարգելափակի Adobe Flash Player փլագինի օգտագործումը: Արգելափակումը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի թողարկվել այսօրվա դրությամբ հայտնի բոլոր խոցելիությունները վերացնող տարբերակը:
Ցանկության դեպքում օգտատերը միևնույն է կարող է ներառել Flash-ի կիրառումը կարգաբերումներում, սակայն Mozilla-ն խորհուրդ չի տալիս դա անել:

14 Октябрь 2015 - 12:17 AMT
Специалисты антивирусной компании Trend Micro сообщили об очередной критической уязвимости «нулевого дня» в плагине Adobe Flash Player, которая использовалась хакерами известной группировки Pawn Storm в фишинговых атаках на министерства иностранных дел разных государств.
Adobe Flash – мультимедийная платформа компании Adobe Systems для создания веб-приложений или мультимедийных презентаций. Широко используется для создания рекламных баннеров, анимации, игр, а также воспроизведения на веб-страницах видео- и аудиозаписей.
Злоумышленники рассылали сотрудникам ведомств электронные письма с вредоносными ссылками на эксплойт, которые маскировались под адреса новостных сайтов с информацией о текущих событиях в мире. В одном из случаев через уязвимость в Adobe Flash Player хакеры заполучили настройки DNS почтового сервера министерства. Таким образом у Pawn Storm появилась возможность перехвата конфиденциальных писем организации, чем и занимались члены группировки.
Критическая ошибка обнаружена в Adobe Flash Player 19.0.0.185 и выпущенном на днях обновлении 19.0.0.207. Эксперты Trend Micro не исключают, что уязвимыми являются и более ранние версии плагина. Adobe уже знают о проблеме и работают над ее устранением.
В беседе с PanARMENIAN.Net эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян пояснил, что в большинстве случаев антивирусные программы не способны обнаружить уязвимости «нулевого дня». Придется либо дождаться нового обновления, либо вовсе отключить плагин через браузер. В последнее время критические уязвимости в Adobe Flash Player участились, что вынуждает разработчиков браузеров отказаться от него.
Adobe Flash Player неоднократно подвергался критике за большое количество известных уязвимостей в коде продукта. В июле 2015 года руководитель подразделения Facebook, отвечающего за информационную безопасность, призвал Adobe объявить дату окончания использования Flash в браузерах. Ранее Google в рамках борьбы с уязвимостями в Flash Player перевел Youtube на HTML5.
Марк Шмидт, руководитель поддержки Firefox, заявил в своем твиттере, что отныне браузер Mozilla Firefox будет блокировать использование плагина Adobe Flash Player. Блокировка продлится до тех пор, пока не выйдет версия, устраняющая все известные на сегодняшний день уязвимости плагина.
При желании пользователь все равно может включить использование Flash в настройках, но Mozilla не рекомендует этого делать.