Հոլիվուդյան դերասանուհի Մերիլ Սթրիփը կգլխավորի Բեռլինի 66-րդ կինոփառատոնի (Բեռլինալե) ժյուրին, հայտնում է The Hollywood Reporter-ը կազմակերպիչների հայտարարության վրա հղումով: Այն տեղի կունենա 2016-ի փետրվարի 11-21-ը:
«Առաջին անգամ իր կարիերայում համաշխարհային կարգի այս աստղը կգլխավորի կինոփառատոնի ժյուրի»,-նշում են կազմակերպիչները:
3 անգամ «Օսկարի» և 8 «Ոսկե գլոբուսի» արժանացած Մերիլ Սթրիփն առաջին անգամ փառատոնային ժյուրի կգլխավորի: Նախկինում նա մի քանի անգամ հայտնվել է Բեռլինալեում, սակայն միշտ որպես մրցույթի մասնակից: 2012-ին Սթրիփը «Ոսկե արջի» է արժանացել կինեմատոգրաֆում նշանակալի ավանդի համար:
«Ես ուրախ եմ վերադառնալ փառատոն ցանկացած կարգավիճակով, սակայն ես առանձնակի անհամբերությամբ եմ սպասում աշխատանքին ժյուրիի կազմում: Այդ պատասխանատվությունն ապշեցնում է, քանի որ ես նախկինում երբեք որևէ բանի նախագահ չեմ եղել, սակայն հուսով եմ, որ ես կկարողանամ համալրել նախորդ տարիների ժյուրիի ականավոր անդամների շարքը: Ես շատ երախտապարտ եմ այս պատվի համար»,-հայտարարել է կինոաստղը:
Սթրիփը ԱՄՆ ամենապահանջված դերասանուհիներից մեկն է: Նա երեք անգամ արժանացել է «Օսկարի» և 19 անգամ ներկայացվել է այդ մրցանակին: Նա նաև 8 «Ոսկե գլոբուսի» է արժանացել և 20 անգամ ներկայացվել է մրցանակի: Սթրիփը նկարահանվել է «Եղնիկների որսորդը», «Քրամերն ընդդեմ Քրամերի», «Սոֆիի ընտրությունը», «Ֆրանսիացի լեյտենանտի կինը», «Մահը նրան սազական է», «Մեդիսոն շրջանի կամուրջները», «Երկաթե լեդի» և այլ ֆիլմերում:

Голливудская актриса Мерил Стрип возглавит жюри 66-го Берлинского кинофестиваля (Берлинале), передает The Hollywood Reporter со ссылкой на заявление организаторов. Мероприятие будет проходить с 11 по 21 февраля 2016 года.
«Впервые за свою долгую карьеру эта звезда мировой величины встанет во главе жюри кинофестиваля», — отмечают организаторы.
Обладательница трех «Оскаров» и восьми «Золотых глобусов» Мерил Стрип впервые станет главой фестивального жюри. В прошлом она несколько раз появлялась на Берлинале, но всегда в качестве участницы конкурса. В 2012 году Стрип получила почетного «Золотого медведя» за выдающиеся заслуги в кинематографе.
«Для меня радостно возвращаться на фестиваль в любом качестве, но я с особым нетерпением жду работы в жюри. Эта ответственность обескураживает, так как я никогда раньше не была президентом чего бы то ни было, но я надеюсь, что я смогу войти в ряд выдающихся судей прошлых лет. Я очень благодарна за оказанную мне честь», – заявила кинозвезда.
Стрип считается одной из самых востребованных актрис Америки. Она трижды становилась обладателем «Оскара» и 19 раз – номинантом. Также у нее восемь «Золотых глобусов» и 20 номинаций на премию. Стрип снялась в таких картинах, как «Охотник на оленей», «Крамер против Крамера», «Выбор Софи», «Женщина французского лейтенанта», «Смерть ей к лицу», «Мосты округа Мэдисон», «Железная леди» и др.