ԵՏՄ երկրներն ի դեմս կազմակերպության հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոյի Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերին են փոխանցել տնտեսական գործակցության մասին համաձայնագրի նախագիծը: Այդ մասին հոկտեմբերի 15-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Ալեքսեյ Մեշկովը:
«Դա ԵՏՄ երկրների որոշումն էր,-ասել է դիվանագետը,-երկու օր առաջ այն փոխանցվել է Յունկերին դիվանագիտական խորհրդականի միջոցով»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Մեշկովը, ԵՄ և ԵՏՄ միջև տնտեսական գործակցության զարգացման վերաբերյալ փաստաթուղթն առնչվում է երկու միավորումների ինտեգրման հարցերին: Այդ առաջարկները հաստատվել են ԵՏՄ երկրների կառավարությունների նախագահների սեպտեմբերի 8-ի նիստում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Դեռ 2015-ի հունիսին ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարեց, որ Եվրամիությունը ԵՏՄ երկրների ավանդական և ամենամեծ գործընկերն է: Նա ԵՄ-ին անվանեց «ԵՏՄ հետ առևտրում հսկիչ փաթեթ ունեցող»: Ուստի, նրա խոսքերով, նույնիսկ այս իրողություններում Միությունը հնարավոր չի համարում հրաժարվել այդ երկարաժամկետ հարաբերություններից:

Страны ЕАЭС, а именно председатель комиссии организации Виктор Христенко, направил главе Еврокомиссии Жан-Клоду Юнкеру проект соглашения по экономическому сотрудничеству. Об этом заявил 15 октября замглавы МИД РФ Алексей Мешков.
«Решение это было стран ЕАЭС, – сказал дипломат. – Позавчера эта бумага была передана через дипломатического советника Юнкеру».
Как сообщил ранее Мешков, документ по развитию экономического сотрудничества между ЕС и ЕАЭС касается вопросов интеграции двух объединений. Эти предложения были утверждены на заседании председателей правительств стран ЕАЭС 8 сентября, передает ТАСС.
13 октября в Брюсселе постоянный представитель Беларуси при ЕС, посол Андрей Евдоченко и представители дипломатических миссий Армении, Казахстана, Кыргызстана и России провели встречу с Ричардом Шостаком, дипломатическим советником председателя Европейской комиссии Жан-Клода Юнкера.