Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը և Եվրասիական զարգացման բանկի վարչության նախագահ Դմիտրի Պանկինը համաձայնագիր են ստորագրել, որով նախատեսվում է Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության Հակաճգնաժամային հիմնադրամի միջոցներից «Ոռոգման համակարգերի արդիականացում» ծրագրի իրականացման համար Հայաստանին տրամադրել $40 մլն-ի չափով ներդրումային վարկ:
Ծրագրի հիմնական նպատակը Հայաստանի ոռոգման համակարգերի արդիականացումը և ջրօգտագործողների միավորումների ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումն է: Ծրագրով նախատեսվում է բարձրացնել ոռոգման համակարգերի արդյունավետությունը, մեծացնել ոռոգվող հողերի մակերեսը, զարգացնել կառավարչական կարողությունները, ինչպես նաև բարձրացնել ՋՕՄ տեխնիկական հագեցվածությունը և այլն:
Ծրագիրը բաղկացած է 4 հիմնական բաղադրիչից, որոնք են` մեխանիկական ոռոգման համակարգերի փոխարինումը ինքնահոսով, հիմնական և միջտնտեսային ջրանցքների վերականգնումը, ՋՕՄ ներտնտեսային ոռոգման համակարգերի արդիականացումը և ՋՕՄ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը:
Գյուղատնտեսական նպատակների համար կայուն և որակյալ ջրամատակարարման ապահովումը, ինչպես նաև ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումը էապես կնպաստեն երկրում գյուղատնտեսական ոլորտի զարգացմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը և գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ծավալների աճին:

Minister of Finance Gagik Khachatryan and Chairman of the Management Board of Eurasian Development Bank Dmitry Pankin signed Friday, October 16, an agreement on a $40 million investment loan for Armenia.
Provided from Eurasian Economic Community’s Anti-Crisis Fund, the loan will help implement a program of modernization of irrigation systems and the development of institutional capacities of water consuming units. The program also plans to raise the efficiency of irrigation systems, expand the area of irrigated lands, as well as develop managerial capacities.
The program consists of 4 main components: replacement of mechanical irrigation with gravity irrigation, restoration of ditches, modernization of in-house irrigation systems of water consuming units and development of institutional capacities of water consuming units.
Provision of stable and quality water supply for agricultural purposes, as well as the development of institutional capacities will substantially boost the development of agriculture, growth in export of agricultural products, at the same time creating new jobs, the Ministry said in a statement.