Իմանալու համար, թե ինչով է Render Forest-ը տարբերվում տեսանյութերի մյուս ինտերնետ խմբագիրներից, PanARMENIAN.Net-ը զրուցել է ստարտափի ղեկավար Նարեկ Սաֆարյանի հետ:
Յուրաքանչյուր ժամանակակից օգտատեր երբևէ ստեղծել է սլայդշոու: Համացանցում կարելի է բազում հարթակներ գտնել, որոնք նման ծառայություն են առաջարկում: Սակայն դրանց օգնությամբ հիմնականում կարելի է միայն ցածր թողունակության տեսաբովանդակություն ստեղծել, և բացակայում է գործիքների անհրաժեշտ բազմազանությունը: Գրեթե բոլոր հարթակներում որպես հիմք է վերցվում Microsoft PowerPoint ծրագիրը կամ նման գրաֆիկական խմագիր: Դրանք աշխատում են պարզ անիմացիաների հետ, գրավիչ չեն, իսկ որակի չափանիշները հեռու են հեռարձակման որակի չափանիշներից: Կորպորատիվ օգտատերը ստիպված է լինում տեսանյութը պատվիրել ստուդիայում առնվազն $500-$1000 արժեքով, կամ ինքնուրույն զբաղվել անիմացիոն ծրագրերի ուսումնասիրությամբ, շաբլոններ (կաղապարներ) ներբեռնել, սեփական ռեսուրսներն օգտագործել:
Render Forest-ի թիմը փորձել է համատեղել այն ամենն, ինչ անհրաժեշտ է մի հարթակում: Մի ամբողջ տարի ծրագրավորողները մշակել են նախատիպը, իսկ պատրաստի պրոդուկտը լիարժեք կայքի տեսքով գործարկվել է 2015-ի սկզբին: Ընդամենը 8 ամսում ստարտափը վաճառքների, գրանցված օգտատերերի ու թրաֆիկի 4000% աճ է գրանցել:
Render Forest-ն առցանց հարթակ է, որը թույլ է տալիս օգտատերերին ինքնուրույն բարձր թողունակության տեսանյութ ստեղծել: Կայքի գործարկումից ի վեր ստեղծվել է տեսաբովանդակության մոտ 50-60 հազար միավոր: Դա հիմնականում շնորհանդեսներ են, անիմացիոն, գովազդային հոլովակներ, ներկայացուցչական տեսանյութեր ընկերությունների համար, գովազդային հոլովակներ բջջային հավելվածների, ինչպես նաև ոչ կորպորատիվ հաճախորդների համար`սլայդշոու, ընտանեկան և հարսանեկան տեսագրություններ և այլն: Ըստ էության, կայքում կարելի է ամենատարբեր ուղղվածության բարձրորակ տեսանյութեր ստեղծել , ինչն անհնար է առցանց իրականացնել որևէ այլ ռեսուրսում»,-պարզաբանել է ընկերության հիմնադիրը:
Կայքում արդեն ավելի քան 100 շաբլոն է առաջարկվում ամենատարբեր գովազդային հոլովակների ու բջջային հավելվածների համար: Ընտրելով որոշակի շաբլոն` օգտատերը կարող է խմբագրել այն, ներբեռնել լուսանկարները, երաժշտությունը, խոսակցությունը, տեքստերը, ընտրել գունապնակը` օրինակ, եթե ընկերությունը սեփական բրենդինգն ունի, կարելի է վերջնական տեսանյութում օգտագործել այդ բրենդի բոլոր գույները:
Ինչպես նշել է Սաֆարյանն, այս պահին հարթակը չի առաջարկում տեսանյութի ներբեռնում, սակայն, մեկ ամսից նման հնարավորություն կտրվի:
«Հարթակի ծառայություններն անվճար են և այդպիսին կմնան այն դեպքում, եթե օգտատերը գերադասի դիտել իր ստեղծած տեսանյութը Render Forest կայքում: Ծառայությունը վճարովի է դառնում այն դեպքում, եթե օգտատերը ցանկանում է բովանդակությունը տեղադրել այլ կայքերում: Ընկերութունը 2 տիպի վճարովի ծառայություններ է առաջարկում` բաժանորդային վճար և վճարը մեկ տեսանյութի դիմաց: Բաժանորդագրական վճարն օգտագործվում է հիմնականում կորպորատիվ հաճախորդների կողմից` խանութների, ռեստորանների և այլն: Ըստ էության, բաժանորդագրային ծառայությունները հարմար են այն օգտատերերին, որոնք մշտապես նոր տեսաբովանդակություն են ստեղծում»,-պատմել է մեր զրուցակիցը: .
Այժմ հարթակը գոյություն ունի միայն դեսքթոփային տարբերակով, սակայն 2 ամսից կհայտնվեն բջջային հավելվածները iOS-ի և Android-ի համար, ինչը թույլ կտա զգալիորեն առաջ շարժվել: Հարթակի ծառայություններից օգտվում են օգտատերեր մոտ 140 երկրից: Նրանց մոտ 35 տոկոսն ԱՄՆ-ից է, հետո ըստ քանակի հաջորդում են Մեծ Բրիտանիան, Հնդկաստանը, Արևմտյան Եվրոպայի երկրները:
«Լինելով ստարտափ, այնուամենայնիվ Render Forest-ը փորձում է օգնել սկսնակ հայկական ընկերություններին, որոնք ցանկանում են սեփական տեսաշնորհանդեսը ստեղծել, սակայն միջոցներ չունեն դրա համար: Մենք անվճար հատուկ կուպոններ ենք տրամադրում նրանց, որպեսզի սկզբնական շրջանում նրանք հնարավորություն ունենան անվճար տեսանյութ ստեղծել կամ անիմացիոն շնորհանդես: Ստարտափի համար գլխավորը սեփական գաղափարը ճիշտ և առավելապես մատչելի ձևով մատուցելն է: Եթե օգտատերը չհասկանա, թե ինչ են իրեն առաջարկում, ուղղակի անուշադրության կմատնի: Իսկ տեսանյութը այդ նպատակի համար ամենաարդյունավետ միջոցն է»,-հավելել է Սաֆարյանը:
Render Forest-ը բազում նոր գաղափարներ ունի, որոնք աստիճանաբար կյանքի կկոչվեն: Այսօր թիմում 12 անդամ կա, որից 6-ը` Երևանում են տեղակայված, մյուսները` Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնում: Գյումրիի գրասենյակը ֆինանսավորում ստացավ մեկ տարով` ներկայացնելով ծրագիրը նորարարությունների զարգացման դրամաշնորհային մրցույթում: Դրա շնորհիվ կարողացավ արագացնել աճի տեմպերն, ավելացնել շաբլոնների համար անիմատորների քանակը` օգտատերերին լայն ընտրություն տրամադրելու և այն, ինչ հարկավոր է, գտնելու հնարավորություն տալու համար:
«Մենք կարողացանք նաև ավելի մեծ թվով ծրագրավորողների ներգրավել բջջային հավելվածների մշակման համար: Այդ ամենը թույլ կտա մեզ ոչ միայն պահպանել առկա կադրերը մեկ տարի անց, այլ նաև շարունակել ընդլայնվել»,-ասել է Render Forest-ի հիմանդիրը:

20 Октябрь 2015 - 10:29 AMT
Чтобы узнать, чем же отличается Render Forest от других интернет-редакторов видео, PanARMENIAN.Net побеседовал с основателем стартапа Нареком Сафаряном.
Каждый современный пользователь когда-либо создавал слайд-шоу. В Сети можно найти огромное количество платформ, предоставляющих такие услуги. Однако с их помощью в большинстве случаев можно создать видеоконтент низкого разрешения и без необходимого разнообразия инструментов. Почти во всех платформах за основу берется программа Microsoft PowerPoint или похожие графические редакторы. Они работают с простыми анимациями, непривлекательны, а критерии качества данных платформ далеки от стандартов качества вещания. Корпоративному пользователю приходиться либо заказать видео у студий за $500-$1000 минимум, либо самому изучить анимационные программы, загрузить шаблоны, использовать собственные ресурсы.
Команда Render Forest попыталась совместить все необходимое на одной платформе. На протяжении целого года программисты разрабатывали прототип, а готовый продукт в виде полноценного сайта был запущен в начале 2015 года. Всего за восемь месяцев стартап продемонстрировал 4000% рост продаж, количества зарегистрированных пользователей и трафика.
«Render Forest представляет собой онлайн-платформу, которая позволяет пользователям самостоятельно создавать видео высокого разрешения. С момента запуска сайта создано около 50-60 тысяч единиц видеоконтента. Это в основном презентации, анимационные, рекламные ролики, представительские видео для компаний, рекламные ролики для мобильных приложений, а для не корпоративных клиентов – слайдшоу, семейные, свадебные видео и так далее. По сути, на сайте можно создать высококачественное видео самых разных профилей, что невозможно сделать онлайн на каком либо другом ресурсе», – поясняет основатель компании.
На сайте предлагается уже более 100 шаблонов для самых разных рекламных роликов и мобильных приложений. Выбрав определенный шаблон, пользователь может отредактировать его, загрузить фотографии, музыку, разговорную речь, тексты, выбрать цветовую палитру – например, если у компании собственный брендинг, возможно использование в конечном видео всех цветов данного бренда.
Как отметил Сафарян, на данный момент платформа не предлагает загрузку видео, однако через месяц такая возможность появится.
«Услуги платформы бесплатны и останутся таковыми в том случае, если пользователь предпочитает просматривать созданное им видео на сайте Render Forest. Платной услуга становится в том случае, если пользователь желает разместить контент на другие сайты. Компания предлагает платные услуги двух типов – абонентская плата и плата за одно видео. Абонентская плата используется в основном корпоративными клиентами – магазинами, ресторанами и так далее. По сути, абонентские услуги удобны пользователям, постоянно создающим новый видеоконтент», – рассказывает наш собеседник.
Сейчас платформа существует только в виде десктопной версии, но через два месяца появятся мобильные приложения для iOS и Android, что поможет значительно продвинуться вперед. Услугами платформы пользуются люди из 140 стран мира. Около 35 процентов пользователей сервиса из США, далее – Великобритания, Индия, страны Западной Европы.
«Будучи сама стартапом, Render Forest пытается помочь начинающим армянским компаниям, желающим создать собственные видео-презентации, но не обладающим необходимыми для этого средствами. Мы бесплатно предоставляем им специальные купоны, чтобы в начальный период они имели возможность бесплатно создать видео или анимационные презентаций. Самое главное для стартапа – преподнести свою идею правильно и максимально понятно. Если пользователь не поймет, что ему предлагают, он не станет обращать внимания. А видео – самое эффективное для этого средство», – добавил Сафарян.
У Render Forest полно новых идей, которые будут воплощены в жизнь вместе с его ростом. Сегодня команда состоит из 12 человек, шесть из них базируются в Ереване, остальные – в Технологическом центре в Гюмри. Контора в Гюмри получила финансирование на год, когда команда представила программу на конкурсе развития инноваций. Благодаря этому она смогла ускорить темпы роста, увеличить количество аниматоров для шаблонов, чтобы предоставить пользователям широкий выбор и позволить им найти то, что им нужно.
«Мы смогли также увеличить количество программистов для разработки мобильных приложений. Все это позволит не только сохранить существующие кадры через год, но и продолжить расширение», – заключил основатель Render Forest.