2015-ի սեպտեմբերի 1-ից մինչև հոկտեմբերի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լճի մակարդակն իջել է 10 սանտիմետրով:
ՀՀ ՏԿԱԻՆ-ի «Հայաստանի հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տվյալներով՝ սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ Սևանա լճի մակարդակը եղել է 1900.34 մ և մինչև հոկտեմբերի 19-ը աստիճանաբար իջել է` կազմելով 1900.24 մ, գրում է ԷկոԼուրը:
Կառավարության որոշմամբ, այս տարի ջրբացթողումները Սևանա լճից պետք է սահմանափակվեին 170 միլիոն խմ-ով և պաշտոնապես դադարեցված լինեին հոկտեմբերից:
Սակայն ինչպես երևում է «Հայպետհիդրոմետ» ծառայության տրամադրած աղյուսակից, լճի մակարդակն իջել է նաև հոկտեմբերին հատկապես այն դեպքում, երբ հոկտեմբերի առաջին կեսում հանրապետությունում և մասնավորապես Գեղարքունիքի մարզում դիտվել են տեղումներ:
Սևանից բաց թողնվող ջրի ծավալների մասին քննարկումները միշտ սուր են եղել։ Լճի էկոլոգիական վիճակով անհանգստացողները դեմ են օրենսդրորեն նախատեսված տարեկան 170 մլն խմ-ից ավելի ջրառ իրականացնելուն առավելագույնը 240 մլն խմ՝ կախված Սևանա լճից սնվող ոռոգման համակարգերի ջրաղբյուրների ջրատվության աստիճանից), իսկ պետական մարմիններն ամեն կերպ հիմնավորում են դրա անհրաժեշտությունը և վերջին վեց տարում 3 անգամ իրականացրել են լրացուցիչ ջրառ:

Lake Sevan water level decreased by 10 cm in the period from September 1 to October 19, EcoLur informational NGO reports.
Upon receiving a witness report about the downturn, EcoLur applied the Ministry for Territorial Administration and Emergency Situations’ Hydromet Service, requesting to install water level fluctuation indicators in the lake in September and the first half of October. The results showed a 10cm difference in the initial and final measurements.
According to government regulations, this year's water abstraction from the lake, scheduled to conclude in October, was not to exceed 170 million cubic meters.
Nevertheless, water level continued to decrease, when precipitation was observed in the first half of October in Armenia, Gegharkounik province in particular.