Հոկտեմբերի վերջում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը կհայտարարի, թե որքանով կնվազի ռոումինգի գինը ԵՏՄ-ում: Այդ մասին լրագրողներին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵՏՀ Մրցակցության և հակամենաշնորհային կարգավորման կոլեգիայի (նախարարության) անդամ Նուրլան Ալդաբերգենովը:
«Մենք հիմա ԵՏՄ-ում քննարկում ենք միջազգային ռոումինգի հարցը, դա շատ ակտուալ թեմա է: Մենք գործնականում արդեն մոտ 2 տարի է, ինչ բացատրական աշխատանք ենք տանում և ասում ենք, որ բջջային կապի մեր օպերատորները պետք է փոխեն սակագնային քաղաքականությունը»,-ասել է Ալդաբերգենովը:
Ըստ նրա, այս ուղղությամբ մեծ աշխատանք է կատարվել: «Մենք նրանց ժամկետ էինք տվել մինչև հոկտեմբեր, որպեսզի իրենք շտկումներ կատարեին իրենց աշխատանքում և ԵՏՀ-ին ներկայացնեին ռոումինգի ծառայությունների նվազեցման պլանները: Այժմ մենք արդեն մի շարք առաջարկություններ ենք ստացել ընկերություններից: Այդ հարցը կքննվի հակամենաշնորհային մարմինների առաջին ղեկավարների հետ հատուկ հրավիրված խորհրդակցությանը, որը տեղի կունենա Մոսկվայում հոկտեմբերի 30-ին: Այն ժամանակ արդեն մենք հստակ կհայտարարենք, թե որքանով են ընկերությունները նվազեցնում ռոումինգի ծառայությունների գինը»,-ասել է Ալդաբերգենովը, հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը:
Ավելի վաղ ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի և Հայաստանի հակամենաշնորհային գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խումբը նախապատրաստել էր ռոումինգում սակագների նվազեցման պլանը: Այն ներկայացվեց ԵՏՄ տարածքում ռոումինգից զերծ տարածքի ստեղծման վերաբերյալ խորհրդակցության ավարտին, որը տեղի ունեցավ հունիսի վերջում: Ըստ փաստաթղթի, 2015-ին շփման 1 րոպեն ռոումինգում չպետք է գերազանցի 1,05 եվրոն: 2016-ի համար առավելագույն նիշ է սահմանվել 0,68 եվրոն, և 2017-ին` 0,3 եվրոն 1 րոպեի համար:
Մայիսին ՌԴ Դաշնային հակամենաշնորհային ծառայությունը ՌԴ բջջային օպերատորներին նամակ էր ուղարկել` խնդրելով իրենց ռոումինգային գործընկերներին օֆերտներ ուղարկել փոխհաշվարկային դրույքների փոփոխության մասին, որի չափերից է կախված նաև ծառայության արժեքը բաժանորդի համար: Կապի ծառայությունների միասնական շուկայի ստեղծումը նախատեսում է համատեղ լուծումների համալիր՝ դա տվյալների անդրսահմանային փոխանցում կլինի, ձեռնարկությունների համար հավասար պայմանների ստեղծում, սակագների ձևավորում, նոր տեխնոլոգիաների կիրառում, սպառողների իրավունքների պաշտպանության ընդհանուր կանոնների ձևավորում:

В конце октября Евразийская экономическая комиссия объявит о том, насколько будет снижена цена роуминга в ЕАЭС. Об этом в интервью журналистам сообщил член Коллегии (министр) по конкуренции и антимонопольному регулированию Евразийской экономической комиссии Нурлан Алдабергенов.
«Мы сейчас рассматриваем (в ЕАЭС) вопрос международного роуминга, это очень актуальная проблема. Мы практически уже в течение двух лет в рамках адвокатирования проводили разъяснительную работу и говорили о том, что нашим компаниям (сотовым операторам) нужно менять свою тарифную политику», – сказал Нурлан Алдабергенов по итогам международной конференции «Адвокатирование конкуренции в сфере промышленности на трансграничных рынках Евразийского экономического союза».
По его словам, в этом направлении была проведена большая работа. «Мы им дали срок до октября, чтобы они скорректировали свою работу и представили Евразийской экономической комиссии планы по снижению услуги роуминга. В настоящее время мы уже получили ряд предложений от компаний. Этот вопрос будет рассмотрен на специально запланированном совещании с первыми руководителями антимонопольных органов в Москве 30 октября, тогда мы, конечно, уже объявим, насколько компании снижают свои услуги на роуминг», – уточнил Нурлан Алдабергенов, сообщает Белта.
Ранее рабочая группа, состоящая из представителей антимонопольных ведомств России, Беларуси, Казахстана и Армении подготовила план по снижению тарифов в роуминге. Он был представлен по итогам совещания на тему создания безроумингового пространства на территории ЕАЭС, которое прошло в конце июня. Согласно документу, в 2015 году одна минута общения в роуминге не должна стоить дороже 1,05 евро. Для 2016 года максимум установлен в 0,68 евро, в 2017-м – 0,3 евро за минуту.
В мае Федеральная антимонопольная служба (ФАС) России разослала российским сотовым операторам письма с просьбой направить их роуминговым партнерам оферты об изменении ставок взаиморасчетов, от размера которых во многом зависит стоимость услуги для абонента. Тем самым ФАС следует «Принципам справедливого роуминга» – документу, разработанному в начале этого года и направленному на снижение конечных цен в роуминге до «комфортных», говорится в письмах. Речь идет о снижении платы, которую оператор, заключивший договор с абонентом, перечисляет оператору «гостевой» сети, обслуживающей этого абонента во время его пребывания в другой стране.