ԵՏՄ հանձնաժողովն առաջարկել է Եվրամիության իշխանություններին երկխոսություն սկսել ընդհանուր տնտեսական տարածքի ստեղծման մասին: Պաշտոնական նամակը փոխանցվել է ԵՄ հանձնաժողովին: Այդ մասին հայտարարել է ԵՏՀ ինտեգրման հիմնական ուղղությունների և մակրոտնտեսության նախարար Տատյանա Վալովայան:
Ըստ նրա, այս որոշումը կայացվել է սեպտեմբերի 8-ին Գրոդնոյում միության կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը` ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղրզստանի և Հայաստանի մասնակցությամբ: Նամակը փոխանցվել է հոկտեմբերի կեսին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հարկավոր է վերադառնալ ընդհանուր տնտեսական տարածքի ստեղծման գաղափարին, և մենք առաջարկում ենք սկսել այդ երկխոսությունը»,-ասել է Վալովայան` նշելով, որ նամակը դեռևս հայտնում է միայն ԵՏՄ հանձնաժողովի կարծիքը:
Դեռ 2015-ի հունիսին ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարեց, որ Եվրամիությունը ԵՏՄ երկրների ավանդական և ամենամեծ գործընկերն է: Նա ԵՄ-ին անվանեց «ԵՏՄ հետ առևտրում հսկիչ փաթեթ ունեցող»: Ուստի, նրա խոսքերով, նույնիսկ այս իրողություններում Միությունը հնարավոր չի համարում հրաժարվել այդ երկարաժամկետ հարաբերություններից:

Комиссия Евразийского экономического союза (ЕАЭС) предложила властям Европейского Союза (ЕС) начать диалог о создании общего экономического пространства, официальное письмо передано в комиссию ЕС. Об этом заявила министр по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая.
По ее словам, решение о направлении официального предложения в комиссию ЕС было принято 8 сентября в Гродно на встрече глав правительств союза, в который входят Россия, Белоруссия, Казахстан, Киргизия и Армения. Само письмо было передано в середине октября, сообщает ТАСС.
«Нам надо возвращаться к идее создания общего экономического пространства, и мы предлагаем начать этот диалог», – сказала Валовая, подчеркнув, что письмо пока является только «позиционным документом», то есть выражает мнение комиссии ЕАЭС.
13 октября в Брюсселе постоянный представитель Беларуси при ЕС, посол Андрей Евдоченко и представители дипломатических миссий Армении, Казахстана, Кыргызстана и России провели встречу с Ричардом Шостаком, дипломатическим советником председателя Европейской комиссии Жан-Клода Юнкера. Об этом сообщает пресс-служба белорусского внешнеполитического ведомства.