Ամերիկյան Սենթ Լուիս քաղաքի կենդանաբանական այգին միջոցներ է հանգանակում Հայաստանում սողունների և երկկենցաղների պահպանման կենտրոն բացելու համար:
Ինչպես հայտնել է քաղաքի ռադիոն, կենդանաբանական այգին մտադիր է մոտ 40 հազար դոլար հավաքել քրաուդֆանդինգի միջոցով: Այդ միջոցներով կենդանաբանական այգուն կից գործող Արևմտյան Ասիայի ֆաունայի պահպանման կենտրոնը կկարողանա շենք ձեռք բերել պահպանելու համար այն տեսակները, որոնք վտանգված են, մասնավորապես, խոսքը հայկական իժի մասին է:
Կենտրոնի տնօրեն Ջեֆ Էթլինգն աշխատում է Հայաստանում ավելի քան 10 տարի, նրա հետաքրքրությունների ոլորտում է, մասնավորապես, իժերի ուսումնասիրությունը:
Հայաստանը մոլորակի այն 24 եզակի վայրերից է, որն աչքի է ընկնում կենսաբազմազանությամբ: Հայկական կենսոլորտին բնորոշ որոշ տեսակներ էնդեմիկ են, հանդիպում են միայն Հայաստանում: Ընդ որում Հայաստանի եզակի 58 սողուններից 30-ը ոչնչացման եզրին են:
Ըստ Էթլինգի, կենտրոնը մտադիր է ներմուծել բուծման համակարգ, որի դեպքում 11 առավել խոցելի տեսակները կկարողանան բազմանալ անազատության մեջ: Հետո նրանց ազատ կարձակեն վայրի բնություն: Էթլինգը նշել է, որ կենտրոնն ունի անհետացող տեսակների գլխաքանակի ավելացման ուղղությամբ աշխատանքի փորձ: Կենդանաբանական այգին և նրա գործընկերները հուսով են, որ սողունների պահպանման կենտրոնը կսկսի գործել Հայաստանում 2016-ի հունիսին:

Зоопарк американского города Сент-Луис собирает деньги для открытия в первого в Армении центра для сохранения пресмыкающихся и земноводных.
По сообщению радио Сент-Луиса, зоопарк планирует собрать $40 тысяч путем краудфандинга. На эти деньги действующий при зоопарке Центр сохранения фауны в Западной Азии сможет приобрести здание для сохранения видов, подверженных уничтожению – в частности, армянских гадюк.
Директор Центра Джефф Эттлинг работает в Армении более десяти лет, в сферу его интересов входит, в частности, изучение жизни гадюк.
Армения является одной из 24 точек планеты, обладающей уникальным биологическим разнообразием. Некоторые из видов, присущих армянской экосистемен, не встречаютсябольше нигде в мире. При этом, из 30 из 58 уникальных для Армении видов рептилий и земноводных находятся под угрозой уничтожения.
По словам Эттлинга, центр планирует внедрить систему разведения, при которой 11 наиболее уязвимых видов смогут размножиться в неволе. После этого их отпустят в дикую природу. Эттлинг подчеркнул, что центр имеет опыт подобных работ по увеличению поголовья вымирающих видов.
Зоопарк и ее партнеры надеются, что центр для сохранения пресмыкающихся в Армении начнет работу в июне 2016 года.