Ամերիկյան Սենթ Լուիս քաղաքի կենդանաբանական այգին միջոցներ է հանգանակում Հայաստանում սողունների և երկկենցաղների պահպանման կենտրոն բացելու համար:
Ինչպես հայտնել է քաղաքի ռադիոն, կենդանաբանական այգին մտադիր է մոտ 40 հազար դոլար հավաքել քրաուդֆանդինգի միջոցով: Այդ միջոցներով կենդանաբանական այգուն կից գործող Արևմտյան Ասիայի ֆաունայի պահպանման կենտրոնը կկարողանա շենք ձեռք բերել պահպանելու համար այն տեսակները, որոնք վտանգված են, մասնավորապես, խոսքը հայկական իժի մասին է:
Կենտրոնի տնօրեն Ջեֆ Էթլինգն աշխատում է Հայաստանում ավելի քան 10 տարի, նրա հետաքրքրությունների ոլորտում է, մասնավորապես, իժերի ուսումնասիրությունը:
Հայաստանը մոլորակի այն 24 եզակի վայրերից է, որն աչքի է ընկնում կենսաբազմազանությամբ: Հայկական կենսոլորտին բնորոշ որոշ տեսակներ էնդեմիկ են, հանդիպում են միայն Հայաստանում: Ընդ որում Հայաստանի եզակի 58 սողուններից 30-ը ոչնչացման եզրին են:
Ըստ Էթլինգի, կենտրոնը մտադիր է ներմուծել բուծման համակարգ, որի դեպքում 11 առավել խոցելի տեսակները կկարողանան բազմանալ անազատության մեջ: Հետո նրանց ազատ կարձակեն վայրի բնություն: Էթլինգը նշել է, որ կենտրոնն ունի անհետացող տեսակների գլխաքանակի ավելացման ուղղությամբ աշխատանքի փորձ: Կենդանաբանական այգին և նրա գործընկերները հուսով են, որ սողունների պահպանման կենտրոնը կսկսի գործել Հայաստանում 2016-ի հունիսին:

Armenia may be getting its first conservation center for reptiles and amphibians thanks to a crowd-funding campaign launched by the Saint Louis Zoo, Missouri, U.S., St. Louis Public Radio reports.
The goal of the online fundraising is to raise $40,000, so the zoo's WildCare Institute Center for Conservation in Western Asia can buy a building to help breed and ultimately save endangered species like the Armenian viper.
Center director and zoo herpetologist Jeff Ettling has been working in Armenia for more than a decade, particularly studying the viper. In that time, he said he learned a lot about how important conservation efforts are to the country that's one of 24 unique biodiversity hotspots in the world.
"It has a high level of endemism; quite a few species of reptiles and amphibians occur there and nowhere else in the world," he said.
Ettling said the country's Minister of Nature Protection, Dr. Aramais Grigoryan, and other researchers also recently completed a new analysis of the state of the country's animals. Of Armenia's 58 unique species of amphibians and reptiles, 30 are considered endangered.
"Really what we need to do is develop some sort of captive breeding facility, where we could pull in the 11 most critically endangered amphibians and reptiles, so we could breed them…and then put the offspring back in the wild to augment the populations, similar to what we’ve been doing here in Missouri with the Ozark hellbenders," he said.
While he's learned a lot from his Armenian colleagues, he has also been able to share some technology and conservation science with them. That's why he said it's important that the new conservation center also have a space for visiting researchers so scientists have a place to exchange information.