Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 27-ին Կառավարությունում հանդիպել է ՀՀ նախագահին կից ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի (ԱԷԱԽ) նախագահ Ադոլֆ Բիրկհոֆերի հետ, ով Հայաստան է ժամանել անվտանգության խորհրդի հերթական՝ 14-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Հանրապետության նախագահը և Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նախագահն անդրադարձել են ՀԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրային աշխատանքներին, ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին, նաև՝ ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված հարցերին, ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ գործակցությանը, այդ թվում՝ «ՕՍԱՐՏ» առաքելության շրջանակում:
Հանդիպումից հետո Սարգսյանը Բիրկհոֆերի հետ Կառավարության ընդունելությունների տանը մասնակցել է Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի նիստին և հանդես եկել բացման խոսքով:
«Եվրամիության տեխնիկական աջակցության շրջանակում «Ռադիոակտիվ թափոնների և աշխատած միջուկային վառելիքի անվտանգ կառավարման ռազմավարության» մշակումը գործնականորեն ավարտված է: Իրականցվել է ընթացիկ իրավիճակի վերլուծություն: Անցկացվել է գործող օրենսդրության վերլուծություն: Կառավարության կողմից ռազմավարության հաստատումից հետո կմշակվի և կհաստատվի դրա իրականացման ծրագիրը», – ասել է Սարգսյանը՝ հավելելով, որ «Աշխատած միջուկային վառելիքի հետ անվտանգ վարվեցողության և ռադիոակտիվ թափոնների հետ անվտանգ վարվեցողության միացյալ կոնվենցիա»-ի դրույթների համաձայն` Հայաստանը 2015-ի մայիսին ՄԱԳԱՏԷ-ում ներկայացրել է առաջին ազգային զեկույցը:
«ՕՍԱՐՏ» առաքելության կողմից արված նկատողությունները վերացնելու համար Հայկական ԱԷԿ-ում մշակվել է «Ծրագիր և վարվեցողություն Հայկական ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների հետ» փաստաթուղթը: Ծրագրի նպատակն է Հայկական ԱԷԿ-ի ռադիոակտիվ թափոնների կիրառման մակարդակը հասցնել ժամանակակից պահանջներին: Պլանավորված է ծրագրի փուլային իրականացում 2016-2019թթ. ժամանակահատվածում` օգտագործելով շահագործման ժամկետը երկարաձգելու ծրագրի վարկային միջոցները:
ՄԱԳԱՏԷ առաքելությունն իրականացրել է Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի սեյսմիկ անվտանգության հավանական վերլուծության փորձաքննություն:
«ՄԱԳԱՏԷ-ի առաջարկություններն ամբողջությամբ իրականացվել են և արտացոլվել վերջնական զեկույցում: Կարելի է արձանագրել, որ Հայկական ԱԷԿ-ի սեյսմիկ անվտանգությունը համապատասխանում է անվտանգության ժամանակակից պահանջներին և գոյություն ունեցող ատոմակայանների նպատակային ցուցանիշներին», – ասել է Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու ծրագրի առաջին փուլով արդեն ավարտվել են 4.500 միավոր սարքավորումների, համակարգերի և բաղադրիչների հետազոտությունները: Առաջին փուլի զեկույցը կավարտվի 2016-ի մարտին: Զուգահեռաբար սկսվել է երկրորդ փուլի աշխատանքը:
Նախագահն ընդգծել է, որ նոր ատոմային էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը, համաձայն ՀՀ կառավարության 2014-ի հուլիսի 31-ի «Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկ անկախության ապահովման հայեցակարգի դրույթների իրականացմանն ուղղված 2014-2020թթ. միջոցառումների ծրագրի հաստատման» վերաբերյալ որոշման, համաչափվում է գործող էներգաբլոկի շահագործումից հանման ժամկետի հետ: Այսպիսով, Հայաստանը հաստատում է իր մտադրությունը ատոմային էներգետիկայի զարգացման գործում, և այդ ուղղվածությունը զբաղեցնում է առանցքային տեղ էներգետիկայի զարգացման ծրագրում:
Սարգսյանի խոսքով՝ հայկական կայանի անձնակազմի պատրաստվածության մակարդակը բարձրացնելու համար անհրաժեշտ է կայանում գործող վարժասարքը դարձնել լիարժեք, լիամասշտաբ վարժասարք: Արդեն այս տարի կայանի սեփական միջոցներից առաջիկա աշխատանքների իրականացման համար կտրամադրվեն միջոցներ: Սարգսյանը նշել է, որ Հայկական կայանը պետք է կենտրոնացնի իր բոլոր ջանքերը` և՛ ֆինանսական, և՛ տեխնիկական, հետագա աշխատանքների հաջող ավարտի համար:
Նախագահը հիշեցրել է, որ 2014-ին զբաղեցրած պաշտոններից ազատվել են Հայկական ԱԷԿ-ի որոշ ղեկավարներ՝ իրենց պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու համար: Սարգսյանը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ուշադրությունն է հրավիրել ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործման վրա՝ կայանի շահագործման անվտանգության և հուսալիության ապահովման ու առաջադրված խնդիրները ժամանակին իրականացնելու համար:
«Առաջնային եմ համարում Հայաստանի ատոմային էներգետիկայի բոլոր ճյուղերում կադրային քաղաքականության հարցերը: Հարկավոր է ամրապնդել և պահել բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների, ինչպես կայանում, այնպես էլ բոլոր մասնագիտացված կազմակերպություններում», – ասել է նախագահը:
Երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու ծրագիրն իրականացվում է երկու փուլով.
1. ԱԷԿ համակարգերի, սարքավորումների, բաղադրիչների և կառույցների հետազոտման համապարփակ ծրագիր,
2. լրացուցիչ ժամանակահատվածում շահագործման թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ փոփոխությունների իրականացում և արդիականացում, ինչպես նաև Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների իրականացում` հաշվի առնելով Եվրոպական հանձնաժողովի տեխնիկական աջակցության շրջանակներում իրականացված սթրես-թեսթի արդյունքների վերաբերյալ ներկայացված զեկույցը:
Ռուսաստանն ու Հայաստանը դեկտեմբերի 20-ին հայկական ԱԷԿ–ի 2–րդ բլոկի շահագործման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ գործակցության համաձայնագիր են ստորագրել: Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը լրանում է 2016-ի սեպտեմբերին։ Համաձայնագրով նախատեսվում է դրա շահագործման ժամկետի երկարաձգում:
Հայաստանի տարածքում գործող միակ ատոմային էներգաբլոկի շահագործման ժամկետների երկարացման աշխատանքների անցկացման վերաբերյալ աջակցության մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռևս 2013-ին: Այդ պայմանավորվածությունների իրագործման շրջանակում Ռոսատոմի մասնագետներն արդեն անցկացրել են էներգաբլոկի նախնական զննում և հետագա գործողությունների ծրագիր կազմել։
ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերի 19-ի նիստում հավանություն տվեց Ռուսաստանի և Հայաստանի կառավարությունների միջև վարկային համաձայնագրի նախագծին, ըստ որի` Ռուսաստանի տրամադրած 270 միլիոն դոլար վարկը ուղղվելու է Մեծամորի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների ֆինանսավորմանը: Վարկը տրամադրվել է 10 տարի ժամկետով տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով, առաջին վճարումը պետք է կատարվի 2019-ի հունվարի 15-ին:

27 Октябрь 2015 - 14:05 AMT
Армения и дальше намерена развивать ядерную энергетику: В Ереване обсуждают вопросы безопасности атомной энергетики
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 27 октября, в Доме приемов Правительства встретился с председателем Совета по безопасности атомной энергетики при президенте РА Адольфом Биркхофером, который прибыл в республику с целью участия в очередном – 14-м – заседании Совета по безопасности атомной энергетики (СБАЭ). Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении и председатель Совета по безопасности атомной энергетики коснулись плановых работ, осуществленных в направлении повышения уровня безопасности Армянской АЭС (ААЭС), мероприятий, предусмотренных программой продления срока эксплуатации второго энергоблока ААЭС.
Серж Саргсян и Адольф Биркхофер также коснулись вопросов, связанных со строительством нового энергоблока Армянской АЭС и сотрудничеством с МАГАТЭ, в том числе в рамках миссии «ОСАРТ».
После встречи президент Серж Саргсян с председателем СБАЭ Адольфом Биркхофером в Доме приемов правительства принял участие в заседании Совета по безопасности атомной энергетики и выступил со вступительной речью.
Затем деятельность Армянской атомной электростанции членам Совета представил исполняющий обязанности директора ААЭС М.Варданян, передает Panorama.am.
Председатель Государственного комитета по регулированию ядерной безопасности при правительстве РА Ашот Мартиросян представил участникам заседания отчет регулирующего органа ядерной безопасности Армении за 2013-2015 гг.
Совет по безопасности атомной энергетики при Президенте РА создан в 1996 году указом президента РА. Этот независимый консультативный орган создан исходя из необходимости обеспечения дальнейшей безопасной эксплуатации Армянской атомной электростанции.
Совет формируется из ученых и специалистов сферы, имеющих международное признание и авторитет.
Деятельность Совета осуществляется посредством заседаний Совета, которые созываются один раз в год.
Выступая на открытии заседания Совета по безопасности атомной энергетики, Серж Саргсян сообщил, что отчет по первому этапу программы продления срока эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС будет завершен в марте 2016 года.
Президент напомнил, что в декабре 2014 года и в феврале 2015 года между правительствами Армении и РФ подписаны соглашения о сотрудничестве в проекте продления срока эксплуатации второго энергоблока и о предоставлении Армении государственного экспортного кредита для финансирования программы продления.
«Оба соглашения вступили в силу, и работы начались. Программа продления срока эксплуатации второго энергоблока будет выполняться в два этапа. Первый этап включает комплексную программу обследования систем, оборудования, компонентов и сооружений АЭС», – сказал Саргсян.
По его словам, по первому этапу уже завершено обследование 4,5 тыс. единиц оборудования, систем и компонентов, параллельно начата работа по второму этапу.
«Надеемся, что, несмотря на короткие сроки, российские специалисты с более активным привлечением армянских специалистов качественно выполнят весь объем работ в требуемые сроки», – сказал Саргсян.
Он напомнил, что второй этап включает выполнение необходимой замены и модернизации для получения лицензии на эксплуатацию на дополнительный срок, а также выполнение мероприятий по повышению уровня безопасности Армянской АЭС, в том числе предложенных в отчете по результатам стресс-теста, выполненного в рамках технического содействия Европейской Комиссии, передает АРКА.
Президент РА также заявил, что Армения подтверждает свое намерение развивать ядерную энергетику.
«Это направление занимает ключевое место в программе развития энергетики», – сказал Саргсян, передает президентская пресс-служба. По его словам, об этом свидетельствует срок ввода в эксплуатацию нового ядерного энергоблока, синхронизированного со сроком вывода из эксплуатации действующего энергоблока.
Саргсян напомнил также, что 5-го ноября исполняется 20 лет со дня повторного пуска второго энергоблока Армянской АЭС после шести лет консервации. «Это уникальный во многих аспектах проект. Был выполнен беспрецедентный объем ремонтно-восстановительных работ с использованием множества оригинальных инженерных решений», – сказал глава государства.
По его словам, с момента повторного пуска второго энергоблока проведено более 1,4 тыс. мероприятий по повышению уровня его безопасности.
«Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность МАГАТЭ, правительствам США, России, Чехии, Великобритании, Франции, Италии и Европейской Комиссии за техническую помощь, оказываемую на протяжении всех этих лет», – сказал Саргсян.