Ընկերությունը հիմնվել է 3 տարի առաջ ԵՊՀ չորս ուսանողների ջանքերով` Հայաստանում գիտական ծրագրավորման զարգացման նպատակով: Սկզբից ստեղծվում է գիտական հիմքը` տարբեր ալգորիթմների մշակման, օպտիմալացման և արագացման միջոցով, և միայն դրանից հետո է սկսվում բուն ծրագրավորման գործընթացը, երբ կիրառվում են արդեն մշակված ալգորիթմները: Ըստ էության, նման գործընթացը 70%-ով բաղկացած է գիտական աշխատանքից, և միայն 30%-ով է ծրագրավորում:
Ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հովհաննես Սարգսյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ասաց, որ թիմի ստեղծման ու առաջնային զարգացման համար 2 տարի պահանջվեց: Այդ ընթացքում հաջողվեց պրոֆեսիոնալ թիմ հավաքել, մշակել և օպտիմալացնել բարդագույն ալգորիթմներ: Improvis-ի ներկայացրած նախագիծը դարձավ համաֆինանսավորվող դրամաշնորհային մրցույթի հաղթող, որը հայտարարել էր Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը: Մարզերում նորարարությունների ոլորտի զարգացման նպատակով հիմնադրամը համաֆինանսավորվող դրամաշնորհներ է տրամադրում, որոնց միջոցով ֆինանսական աջակցություն են ստանում Գյումրիում և Վանաձորում աշխատող ստարտափ ընկերությունները: Մրցույթում հաղթած ընկերությունները ստանում են ֆինանսավորման 85 տոկոսը: Հաղթանակը թույլ տվեց երևանյան գրասենյակին զուգահեռ բաժանմունք բացել նաև Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնում:
«Գյումրիի սկսնակ ընկերությունն արդեն 3-4 ամիս է ինչ աշխատում է: Այս պահի դրությամբ այն բաղկացած է 4 պրոֆեսիոնալ աշխատակիցներից և 8 ինտերներից, որոնց փորձում ենք ներգրավել թիմում: Ավելին, մայրաքաղաքի ընկերություններում բարձր պաշտոններ զբաղեցնող մեր գործընկերներից ոմանք թողել են իրենց աշխատանքն ու Գյումրի վերադարձել` զարգացման ավելի մեծ ներուժ տեսնելով: Այժմ նրանք մեզ հետ են աշխատում և օգնում են թիմ հավաքել և շարունակել ընդլայնվել»,-ասել է մեր զրուցակիցը:
Հենց սկզբից թիմը նպատակ էր դրել գերարագ և գերճշգրիտ ալգորիթմներ ստեղծել, որոնք կհետևեն մարդու դեմքի և աչքերի շարժումներին, կաշխատեն սովորական վեբ տեսախցիկի օգնությամբ, առանց եռաչափ սենսորային սարքերի և այլն: 2014-2015-ին աշխարհի լավագույն գիտնականներն արդեն հասցրել էին մշակել այնպիսի ալգորիթմներ, որոնք բավականին արագ կարող էին հետևել և վերլուծել դեմքի, գլխի և աչքերի շարժումները:
«Տեխնոլոգիայի գիտական հիմքը ակտուալ դարձավ միայն վերջին 2 տարում, և հիմա մենք փորձում ենք կիրառել գիտական ներուժը նաև բջջային հարթակներում, քանի որ դրանք չեն հասնում սեղանի համակարգիչների հզորությանը: Ուստի մենք ստիպված ենք շտկումներ կատարել ալգորիթմներում, օպտիմալացնել դրանք և արագացնել, նոր ծածկագիր գրել, հարմարեցնել այն բջջային սարքերի համար»,-ասել է Սարգսյանը:
Նպատակին հասնելու ճանապարհին թիմում տարբեր գաղափարներ ծնվեցին ստեղծված ալգորիթմների կիրառման վերաբերյալ: Տարբերակներից մեկն է օգտատերի ծածկագրի և վավերացման նույնականացման ունիվերսալ նոր մեթոդը: Այն թույլ է տալիս օգտատերին հաստատել իր վավերականությունը և ավտորիզացվել առանց ստեղնաշարի հետ ֆիզիկական կոնտակտի` ներմուծելով ծածկագիրն աչքերի շարժումով:
«Աչքերը շարժելով`օգտատերը հետևում է ծածկագիրը կազմող տարրերին, որոնք կարող են շարժվել ցանկացած ուղղությամբ և ունենալ ազատ վիզուալիզացիա, որը հասկանալի կլինի միայն տվյալ օգտատերին: Ծածկագրի նույն տարրը կարող է հազարավոր տարբերակներ ունենալ և միայն օգտատերը, տեսնելով դրանք էկրանին, կկարողանա նույնականացնել` մյուս բոլորի համար դրանք կթվան նիշերի անիմաստ հավաքածու: Այսինքն, հաշվի է առնվում սեմանտիկ վերլուծության մարդու ընդունակությունը: Ըստ էության, դա պաշտպանության նոր տեսակ է, որը բացառում է ֆիզիկական շփումը սարքի հետ»,-պարզաբանել է ընկերության համահիմնադիրը և գործադիր տնօրենը:
Ըստ նրա, տեխնոլոգիան ամենուր կարելի է կիրառել, որտեղ օգտագործվում են ավտորիզացման դասական մեթոդները` սոցցանցերում, համակարգչում, հեռախոսում, բանկոմատներում և այլն: Սակայն, մյուս կողմից, խնդիր է առաջանում, կապված նոր տեխնոլոգիայի ուսուցման հետ սովորական օգտատերի համար:
«Ուստի որոշվեց այս փուլում վերջնական արտադրանք ներկայացնելու փոխարեն փորձել քայլ առ քայլ սովորեցնել մարդկանց օգտվել դրանից: Ստեղծվեցին խաղային հավելվածներ, որոնք թույլ են տալիս արագ յուրացնել այդ տեխնոլոգիան: Դրանցից մեկում օգտատերը կառավարում է ինքնաթիռի թռիչքը , ուղղակի շարժելով գլուխը և թիրախներ ընտրելով աչքերի օգնությամբ: Կիրառելով ստեղծված ալգորիթմը տարբեր շերտերի համար նախատեսված խաղերում` մենք կկարողանանք սովորեցնել օգտատերերին օգտվել տեխնոլոգիայից: Միայն դրանից հետո կսկսվի նոր համակարգի ներմուծումը»,-հավելել է Սարգսյանը:
Android հավելվածի տեսքով առաջին խաղն արդեն գոյություն ունի, 3 ամսից կհայտնվի նաև iOS-ի համար նախատեսված տարբերակը: Բուն տեխնոլոգիան, ըստ հեղինակների, կարող է կիրառման լայն սպեկտր ունենալ, օրինակ, բժշկությունում: Մասնագետները նշում են, որ այդ տեխնոլոգիան կարող է կանխել հենաշարժողական ապարատի տարբեր հիվանդություններ, կապված անբավարար շարժունակության հետ: Այդպիսի խաղի ժամանակ միաժամանակ մարզվում են պարանոցի և աչքերի մկանները: Տեխնոլոգիան կարելի է կիրառել նաև սահմանափակ կարողությունների մարդկանց համար, որոնք չեն կարող համակարգչից օգտվել սովորական եղանակով: Դա թույլ կտա նրանց, ոչ միայն խաղեր խաղալ, այլ նաև համացանցից օգտվել:
«Այսինքն, մենք տրամադրում ենք միայն սոֆթը, որը նրանք կարող են գործարկել սեփական սարքում, առանց թանկարժեք սարքեր գնելու: Improvis-ը մտադիր է նոր տեխնոլոգիայի ներդրման ամբողջ նախագիծն ավարտել մեկ տարվա ընթացքում: Չէ որ, երբ առաջին ստեղնաշարերը հայտնվեցին, մարդկանց դժվար էր հարմավել դրանց: Սակայն, սովորեցին, ընտելացան»,-եզրափակեց մեր զրուցակիցը:

Компания была основана три года назад стараниями четырех студентов ЕГУ с целью развития в Армении научного программирования. Сначала создается научная основа в виде разработки, оптимизации и ускорения различных алгоритмов, и только после этого начинается этап программирования, когда применяются уже разработанные алгоритмы. По сути, такой процесс на 70% состоит из научной работы, и только на 30% – из программирования.
Сооснователь и исполнительный директор компании Improvis Ованнес Саргсян в беседе с PanARMENIAN.Net рассказал, что процесс создания и первичного развития команды занял два года. На протяжении этого срока удалось собрать профессиональную команду, разработать и оптимизировать сложнейшие алгоритмы. Проект, представленный Improvis, стал победителем софинансируемого грантового конкурса, объявленного фондом «Инкубатор предприятий».В целях развития инновационной сферы в региональных городах, фонд предлагает софинансируемые гранты, при помощи которых финансовую помощь получают стартапы, работающие в городах Гюмри и Ванадзор. Проекты, победившие на конкурсе, получают 85 процентное софинансирование. Победа позволила параллельно с ереванским офисом создать также отделение в Технологическом центре Гюмри.
«Новый стартап в Гюмри работает уже на протяжении 3-4 месяцев. На данный момент он состоит из четырех профессионалов и восьми интернов, которых мы пытаемся внедрить в команду. Более того, некоторые наши коллеги, занимающие высокие должности в столичных компаниях, бросили свою работу и вернулись в Гюмри, увидев там большой потенциал развития. Сейчас они работают с нами и помогают собрать команду и расширяться дальше», – пояснил наш собеседник.
С самого начала команда поставила перед собой цель создания сверхбыстрых и сверхточных алгоритмов слежения за движениями лица и глаз человека, которые работали бы при помощи обычной веб-камеры, без трехмерных сенсорных устройств и тп. За период с 2014 по 2015 гг лучшие мировые ученые уже успели разработать алгоритмы, позволяющие в достаточной мере быстро совершать слежение и анализ движений лица, головы и глаз.
«Научная основа технологии стала актуальна только за последние два года, и сейчас мы пытаемся применить научный потенциал на мобильных платформах, поскольку они аппаратно не достигают мощности десктопных компьютеров. По этой причине мы вынуждены вносить корректировки в алгоритмах, оптимизировать и ускорять их, писать новый код, адаптировать их под мобильные устройства», – рассказал Саргсян.
На пути достижения цели внутри команды рождались различные идеи для применения созданных алгоритмов. Один из вариантов – разработка нового метода универсальной идентификации пароля и удостоверения пользователя. Он позволяет пользователю аутентифицировать себя и авторизоваться без физического контакта с клавиатурой или тачскрином, вводя пароль при помощи движения глаз.
«Двигая глазами, пользователь следит за составляющими пароль элементами, которые сами могут двигаться в произвольном порядке и иметь произвольную визуализацию, понятную только данному пользователю. Один и тот же элемент пароля может выступать тысячами разных вариантов, и только один пользователь, увидев их на экране, сможет их идентифицировать – для всех остальных они будут казаться бессмысленным набором символов. То есть, учитывается способность человека к семантическому анализу. По сути это новый вид защиты, исключающий физический контакт с устройством», – объяснил сооснователь и исполнительный директор компании Improvis.
По его словам, технология может быть применена везде, где используются классические методы авторизации – в социальных сетях, на компьютере, в телефонах, банкоматах, в магазинах при использовании кредитной карточки и так далее. Однако, с другой стороны, возникает проблема, связанная с трудностью обучения обычного пользователя использованию новой технологии.
«Поэтому было решено вместо представления на данном этапе конечного продукта, попробовать шаг за шагом научить людей пользоваться им. Для этого были созданы игровые приложения, позволяющие быстро обучиться новой технологии. В одном из них пользователь управляет полетом самолета, просто двигая головой и выбирая цели движением глаз. Применив созданный алгоритм в множестве игр для разных слоев мы сможем научить пользователей использовать технологию. Только после этого начнется внедрение новой системы аутентификации и авторизации», – добавил Саргсян.
Первая игра в виде Android-приложения уже существует, через три месяца появится и версия для iOS. Сама технология, по мнению авторов, может иметь широкий спектр применения, например, в медицине. Специалисты отмечают, что такая технология способна предупредить разные болезни опорно-двигательного аппарата, связанные с недостаточной подвижностью. Во время такой игры одновременно упражняются мышцы шеи и глаз. Технология может найти применение и для людей с ограниченными способностями, которые не могут взаимодействовать с компьютером обычным способом. Это позволит им не только играть в игры, но и иметь постоянный доступ к Интернету.
«То есть, мы предоставляем им только софт, который они смогут запустить на собственном устройстве, без необходимости покупать дорогостоящее оборудование. Improvis планирует завершить весь проект широкого внедрения новой технологии в течение года. Ведь в те времена, когда появилась первая клавиатура, людям было сложно адаптироваться к ней. Однако они научились и привыкли», – заключил наш собеседник.