Եվրասիական տնտեսական միության (ԵՏՄ) համար դեռ վաղ է մտածել միասնական արժույթի մասին: Նման հայտարարություն է արել Բելառուսի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Մակեյը:
«Ժամանակին Եվրամիությունը չշտապեց միասնական արժույթի ստեղծման հարցում: Լավ կլիներ, որ մենք հաշվի առնեինք և Եվրամիության, և ԽՍՀՄ դասերը: Այս փուլում իմաստ չունի խոսել միասնական արժույթի մասին` սկզբից հարկավոր է հաջողությունների հասնել միասնական տնտեսական տարածքի ստեղծման գործում»,-ասել է նա «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում:
Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավարը կարծում է, որ եվրասիական ինտեգրման գործընթացը ավելի դանդաղ է ընթանում, քան ցանկալի կլիներ:
«Կարելի էր միայն գովասանքի խոսքեր շռայլել և ասել, որ ամեն ինչ հիանալի է և որ եվրասիական ինտեգրումը զարգանում է: Իրոք, գործընթացն առաջ է գնում: Սակայն, ցավոք, մեր տեսակետից, ոչ այնքան արագ և խորը, որքան ցանկալի կլիներ»,-ասել է Մակեյը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:

28 Октябрь 2015 - 08:07 AMT
Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС) пока рано говорить об общей валюте, считает глава МИД Белоруссии Владимир Макей.
«В свое время Евросоюз не скоро пришел к созданию единой валюты. И нам стоило бы учитывать уроки — уроки и Евросоюза, и СССР. На этом этапе нет смысла вести речь о единой валюте — сперва надо добиться успехов в создании единого экономического пространства», — сказал он в интервью газете «КоммерсантЪ».
Как считает белорусский министр, процесс евразийской интеграции идет медленнее, чем хотелось бы.
«Можно было бы говорить только хвалебные слова о том, что все прекрасно и что евразийская экономическая интеграция развивается. Действительно, процесс идет. Но, к сожалению, с нашей точки зрения, не так быстро и глубоко, как нам хотелось бы», — подчеркнул Макей.
В начале октября председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко заявил, что в ЕАЭС не планируют поднимать вопрос о переходе на единую валюту.