Ծանոթանալով ցանկին` PanARMENIAN.Net-ը 5 նորույթ է ներկայացնում, որոնք ցուցադրվելու են Երևանի կինոթատրոններում նոյեմբերին:
«007. Սպեկտր» (օրիգինալ անվ.`Spectre)
Մարտաֆիլմ, Մեծ Բրիտանիա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Սեմ Մենդես
Դերերում` Դենիել Քրեյգ, Ռեյֆ Ֆայնս, Նաոմի Հարիս, Քրիսթոֆ Վալց, Լեա Սեյդու, Մոնիկա Բելուչչի
Պրեմիերան Երևանում նոյեմբերի 6-ին
«Բոնդիանայի» նախորդ ֆիլմի («007: Կոորդինատները «Սքայֆոլ») հաջողությունը ստիպեց պրոդյուսերներին երկրորդ անգամ ներգրավել լավ ռեժիսոր Սեմ Մենդեսին: Հիմնականում արտհաուսային ֆիլմերի հեղինակը, չնայած քննադատների կանխատեսումներին, երկրորդ անգամ ևս չհրաժարվեց զուտ զվարճային ժանրի ֆիլմ նկարահանելուց: Շարքի հավատարիմ երկրպագուները բարձր գնահատեցին այս ժեստը, չէ որ նախորդ ֆիլմում Մենդեսին հաջողվեց որոշակի թարմություն հաղորդել ֆիլմաշարին և սեփական հեղինակային ձեռագիրը ցուցադրել: Բրիտանացի գործակալ Ջեյմս Բոնդի մասին ֆիլմաշարի 24-րդ ֆիլմը կպատմի «Սպեկտր» չարագուշակ կազմակերպության դեմ պայքարի մասին, որի ղեկավարը արդեն ի հայտ եկել է «հին ֆիլմաշարի» ֆիլմերից մի քանիսում:
«Քաղցած խաղեր. Ճայ-Ծաղրասարյակ. Մաս 2» (օրիգինալ անվ.`The Hunger Games: Mockingjay- Part 2 ) Հակաուտոպիա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Ֆրենսիս Լոուրենս
Դերերում` Ջենիֆեր Լոուրենս, Ջոշ Հաթչերսոն, Լիամ Հեմսվորթ, Սեմ Քլաֆլին, Էլիզաբեթ Բենքս, Վուդի Հարելսոն, Դոնալդ Սազերլենդ
Պրեմիերան Երևանում նոյեմբերի 19-ին
Հետապոկալիպտիկ աշխարհի մասին պատմող ֆիլմաշարի վերջին մասն է, որտեղ իշխանավորները պարբերաբար մահացու մրցաշարեր են կազմակերպում հալածված և աղքատ շրջանների երիտասարդների խմբերի միջև: Ամերիկացի գրող Սյուզան Քոլինզի ոգեշնչման աղբյուրը եղել է ժանրի կանոններին շատ ավելի հավատարիմ ճապոնական «Թագավորական ճակատամարտ» ֆիլմը: Արդյունքում ծնվեց մի եռապատում, որը երիտասարդական ֆանտաստիկայի և համաուտոպիայի մի համադրությունյ է: Էկրանավորումը շատ ավելի անհամ ու աչքի չընկնող ստացվեց` ամեն մասի հետ հեռանալով ժանրի կանոններից: Թիրախային հանդիսատեսին դուր եկավ, ինչն էլ ստիպեց պրոդյուսերներին վերջին մասը` «Ճայ-Ծաղրասարյակը» 2 մասի կիսել: Հավանաբար, ավելի շատ շահույթ ստանալու ակնկալիքով:
«Այցը» (օրիգինալ անվ.` The Visit)
Սարսափ, թրիլեր, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Մ.Նայթ Շյամալան
Դերերում` Օլիվիա դը Ջոնջ, Էդ Օկսենբուլդ, Դիանա Դանագան, Փիթեր ՄաքՌոբբի:
Պրեմիերան Երևանում նոյեմբերի 26-ին
«Վեցերերոդ զգայարան», «Խորհրդավոր անտառը» և «Նշաններ» պաշտամունքային ֆիլմերի հեղինակ, ազգությամբ հնդիկ Մ.Նայթ Շյամալանը որոշել է վերադառնալ իր նախընտրած ժանրին: Եվ դա հասկանալի է: Վերջին տարիներին աղմկահարույց ֆիլմերի ռեժիսորը հանկարծ սկսեց նկարահանել ցածրակարգ և բացահայտ վատ կինո` փորձելով ներկայանալ այլ ժանրերում: Չստացվեց: Կարելի է վստահաբար ասել, որ «Այցը» սարսափազդու հեքիաթ է ուրվականների մասին, որը կարող է վերջին շանսը լինել Շյամալանի համար: Եթե կինոնկարը ձախողվի, ռեժիսորը հավանաբար, ստիպված կլինի գտնել այլ, կինեմատոգրաֆից միանգամայն տարբեր աշխատանք:
«Լավ դինոզավրը» (օրիգինալ անվ.`The Good Dinosaur)
Անիմացիոն ֆիլմ, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսորներ` Բոբ Փիթերսոն, Փիթեր Սոն
Դերերում` Ռեյմոնդ Օչոա, Ջեֆրի Ռայթ, Սթիվ Զան, Աննա Փեքուին, Սեմ Էլիոթ, Ֆրենսիս Մակդորմանդ:
Լեգենդար Pixar ստուդիան շարունակում է բարձր շեմ սահմանել անիմացիոն ֆիլմերի ինդուստրիայի համար, ամեն անգամ ներկայացնելով ոչ թե ուղղակի մուլտֆիլմեր, այլ արվեստի իսկական գործեր: Դա վերաբերում է ոչ միայն գործի տեխնիկական կատարելությանը, այլ նաև բարդ, խորը սյուժեին, որը հասցեագրված է տարիքային բոլոր խմբերին: «Լավ դինոզավրը» դրամատիկ և գրավիչ մի պատմություն է Արլոյի մասին` 70-ֆուտանոց երիտասարդ դինոզավրի, որը մեծ սիրտ ունի: Երբ ինչ-որ ողբերգական իրադարձություն խառնաշփոթ է առաջացնում Արլոյի հանգիստ հարևանների շրջանում, նա ուղևորության է գնում խաղաղությունը վերականգնելու համար` ճանապարհին հանդիպելով անսովոր մի ընկերակցի` Սփոթ անունով տղային:
«Վիկտոր Ֆրանկենշտեյն» (օրիգինալ անվ.` Victor Frankenstein)
Սարսափ, ֆանտաստիկա, դրամա, ԱՄՆ, 2015 թ.
Ռեժիսոր` Փոլ ՄակԳիգան
Դերերում` Դենիել Ռեդկլիֆ, Ջեյսմ ՄաքԷվոյ, Ջեսիկա Բրաուն-Ֆինդլի, Չարլզ Դենս
Անգլիացի գրող Մերի Շելլիի «Ֆրանկենշտեյնը կամ ժամանակակից Պրոմեթևսը» ֆանտաստիկ վեպը, որ գրվել է 1818-ին, հիմք է հանդիսացել մեծ քանակությամբ ֆիլմերի համար կինեմատոգրաֆի ամբողջ պատմության ընթացքում: Ավելին, «ստեղծածը ոչնչացնում է արարչին» շարքից ցանկացած պատմություն ինչ-որ առումով հիմնված է գրողի ստեղծագործության վրա: Փոլ ՄակԳիգանը որոշել է յուրովի վերափոխել խենթ գիտնականի պատմությունը. այս անգամ նրա էքպերիմենտները կցուցադրվեն Ֆրանկենշտեյնի օգնական Իգորի տեսակետից:

28 Октябрь 2015 - 08:54 AMT
Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в ноябре в кинотеатрах Еревана.
«007: Спектр» (ориг. название Spectre)
Боевик, Великобритания, США, 2015 год
Режиссер Сэм Мендес
В ролях Дэниел Крэйг, Рэйф Файнс, Наоми Харрис, Кристоф Вальц, Леа Сейду, Моника Беллуччи
Премьера в Ереване 6 ноября
Успех предыдущей картины по «бондиане» («007: Координаты „Скайфолл“») заставил продюсеров повторно переманить на свою сторону хорошего режиссера Сэма Мендеса. Автор в большей степени артхаусного кино, несмотря на прогнозы критиков, во второй раз тоже не отказался сесть в кресло режиссера чисто развлекательного кино. Фанаты серии высоко оценили данный жест, ведь в предыдущем фильме Мендесу удалось внести во франшизу некоторую свежесть и собственный авторский почерк. Двадцать четвертый фильм из серии фильмов про британского агента Джеймса Бонда, героя романов Яна Флеминга, расскажет о борьбе против зловещей организации под названием «Спектр», глава которой фигурировал в нескольких фильмах «старой франшизы».
«Голодные игры: Сойка-пересмешница. Часть 2» (ориг. название The Hunger Games: Mockingjay — Part 2)
Антиутопия, США, 2015 год
Режиссер Френсис Лоуренс
В ролях Дженнифер Лоуренс, Джош Хатчерсон, Лиам Хемсворт, Сэм Клафлин, Элизабет Бэнкс, Вуди Харрельсон, Дональд Сазерленд
Премьера в Ереване 19 ноября
Последняя часть франшизы про постапокалиптический мир, в котором власть имущие периодически устраивают смертельный турнир между группами молодых людей из угнетенных и бедных районов. Американская писательница Сьюзен Коллинз черпала вдохновение из менее известной, но намного более каноничной японской картины «Королевская битва». В результате родилась трилогия, представляющая собой нечто среднее между молодежной фантастикой и антиутопией. Экранизации оказались еще более невыразительными и пресными, отдаляясь от жанровых канонов с каждой новой частью. Целевой аудитории понравилось, что и вынудило продюсеров разделить последнюю книгу – «Сойку-пересмешницу», на две части. Для большей выгоды, естественно.
«Визит» (ориг. название The Visit)
Ужасы, триллер, США, 2015 год
Режиссер М. Найт Шьямалан
В ролях Оливия ДеДжондж, Эд Оксенбульд, Дианна Данаган, Питер МакРобби
Премьера в Ереване 26 ноября
Автор культовых картин «Шестое чувство», «Таинственный лес» и «Знаки», режиссер индийского происхождения М. Найт Шьямалан решил вернуться к излюбленному жанру. Оно и понятно. В последние годы автор нашумевших фильмов вдруг начал снимать второсортное и откровенно плохое кино, пытаясь представиться в иной жанровой ипостаси. Не получилось. Можно с уверенностью сказать, что «Визит» – страшная сказка о призраках, может стать последним шансом для Шьямалана. Если картина провалится в прокате, режиссеру, скорее всего, придется найти себе совершенно другую, далекую от кинематографа работу.
«Хороший динозавр» (ориг. название The Good Dinosaur)
Анимационный фильм, США, 2015 год
Режиссеры Боб Питерсон и Питер Сон
В ролях Рэймонд Очоа, Джеффри Райт, Стив Зан, Анна Пэкуин, Сэм Эллиотт, Фрэнсис Макдорманд
Легендарная студия Pixar продолжает устанавливать высокую планку для всей индустрии анимационных фильмов, каждый раз представляя не просто мультфильмы, а настоящие произведения искусства. Это касается не только технической безупречности продукта, но и сложной, глубокой сюжетной основы, предназначенной для зрителей практически всех возрастных категорий. «Хороший динозавр» – драматическая и захватывающая история об Арло, молодом 70-футовом динозавре с большим сердцем. После того, как травмирующее событие приводит в замешательство спокойных соседей Арло, тот отправляется в путешествие, дабы восстановить мир, встречая по пути необычного компаньона — человеческого мальчика по имени Спот.
«Виктор Франкенштейн» (ориг. название Victor Frankenstein)
Ужасы, фантастика, драма, США, 2015 год
Режиссер Пол МакГиган
В ролях Дэниэл Рэдклифф, Джеймс МакЭвой, Джессика Браун-Финдли, Чарльз Дэнс
Фантастический роман английской писательницы Мэри Шелли «Франкенштейн, или Современный Прометей», написанный в 1818 году, стал основой огромного количества фильмов на протяжении всего существования кинематографа. Более того, любая история из разряда «творение уничтожает творца» в какой-то степени основана на оригинальном произведении писательницы. Крепкий режиссер Пол МакГиган решил переиначить историю сумасшедшего ученого по-своему: на этот раз его эксперименты будут продемонстрированы с точки зрения помощника Франкенштейна – Игоря.