2015-ի սեպտեմբերին ոչ առևտրային նպատակով Հայաստանի ֆիզիկական անձանց անունով ստացվել է $108.1 մլն 2014-ի սեպտեմբերի $169.7 մլն դիմաց:
Ըստ ՀՀ ԿԲ տվյալների, 2015-ի 9 ամսում ընդհանուր առմամբ Հայաստան է փոխանցվել որպես մասնավոր դրամական փոխանցում $896.8 մլն` 2014-ի նույն ժամանակաշրջանի $1.323 մլրդ դիմաց: Փոխանցումների ծավալի նվազումը կազմել է 40.5.%:
Սեպտեմբերին Հայաստան դրամական փոխանցումների 76%-ը կամ $82.2 մլն կատարվել է Ռուսաստանից: 9 ամսում ընդհանուր առմամբ ՌԴ-ից Հայաստան է փոխանցվել $684.5 մլն նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ` անկումը կազմել է 37.9%: Հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանից Ռուսաստան է փոխանցվել մոտ $150.3 մլն, Ռուսաստանից փոխանցումների քանակը կազմել է մոտ $534 մլն:
ՌԴ-ից Հայաստան դրամական փոխանցումների ծավալի կրճատումը կապված է ռուբլու արժեզրկման և 2014-2015-ին տնտեսության մեջ առաջացած խնդիրների հետ: Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների կրճատման միտումը դիտվում է 2014-ի ամառվանից: 2014-ի ավարտին Ռուսաստանից ՀՀ է փոխանցվել $1.4 մլրդ մասնավոր փոխանցում, անկումը կազմել է մոտ 11%:
Ըստ ՀԲ կանխատեսումների, նավթի գործող գների պահպանման դեպքում, Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն 2015-ի ավարտին կկրճատվի 3.8%: Լավատեսական սցենարի դեպքում (եթե 1 բարելի գինը հասնի $68) 2015-ին կանխատեսվում է ՀՆԱ անկում 3,1%, իսկ հետո 1,3% աճ 2016-ին և 1,7% աճ 2017-ին:

Private remittances to Armenia amounted to $108.1 million in September, 2015, against $169.7 million in the same period of last year.
According to the Central Bank of Armenia, the net inflow of private transfers to the country totaled $896.8 million in the first 9 months of 2015, a drop of 40.5.% against $1.323 bln in the same period of 2014.
In September 2015, 76% of private remittances to Armenia, amounting to about $82.2 million, came from Russia. Transfers from Russia to Armenia in January-September 2015 decreased by 37.9% against the same period of 2014 to amount $684.5; remittances from Armenia to Russia totaled $150.3 million, with the net inflow of transfers totaling approx. $534 million.
The decrease in Russian transfers is caused by the devaluation of the ruble in the international markets in 2014-2015 and a drop in Russian economy.