PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայկական աստղագիտական ընկերակցության և տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի ղեկավար Արեգ Միքայելյանը ներկայացրել է Հայաստանի նոր կարգավիճակի առավելությունները:
Աստղագիտության համակարգումն ամբողջ աշխարհում իրականացվում է տարածաշրջանային կենտրոնների միջոցով: Ըստ նոր կարգավիճակի, Հայաստանը պետք է զբաղվի աստղագիտության զարգացմամբ իր տարածաշրջանում 3 մակարդակով. մասնագիտական, որը կոչվում է «Համալսարաններ և հետազոտություններ», աստղագիտական կրթության, որը կոչվում է «Երեխաներ և դպրոցներ» և «Աստղագիտություն հասարակության համար», որը ենթադրում է այս գիտական ոլորտի հանրայնացում:
Հայաստանը պետք է իր գործունեությունը ծավալի բոլոր այս ուղղություններով, որպեսզի, մեր երկրում, ինչպես և տարածաշրջանի մյուս երկրներում, աստղագիտությունը համաչափ զարգանա: Միջազգային աստղագիտական միությունն իր հերթին կաջակցի տարբեր ծրագրերի իրագործմանը:
«Օրինակ, անվանի գիտնականներից շատերը, այդ թվում` նոբելյան մրցանակակիրներ, պարբերաբար կայցելեն Կենտրոն որոշակի առաքելությամբ: Հայտնի գիտնականների այցերը միշտ արդյունավետ են: Անհրաժեշտ է բարձրացնել գիտության հեղինակությունը հանրության շրջանում, ինչը, թեև շատ դանդաղ, բայց տեղի է ունենում: Պետական մարմիններն աստիճանաբար հասկանում են, որ երկիրը կարող է զարգանալ միայն զարգացած գիտության պայմաններում` դա անհերքելի փաստ է ցանկացած երկրի համար»,-պատմել է Միքայելյանը:
Տարածաշրջանային աստղագիտական կենտրոնի գրասենյակը գտնվում է Բյուրականի աստղադիտարանում:
Հոկտեմբերի 13-ին տեղի ունեցած բացման արարողությանը մասնակցել են Համաշխարհային աստղագիտական ընկերակցության և Համաշխարհային աստղագիտական կենտրոնի ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները, որի գլխամասը գտնվում է ՀԱՀ-ում և որը համակարգում է տարածաշրջանային կենտրոնների աշխատանքը: Իրանի և Վրաստանի աստղագիտական ընկերակցություններն արդեն տվել են իրենց համաձայնությունը Հայաստանի հռչակմանը որպես տարածաշրջանային կենտրոն: Հայաստան ժամանած Թուրքիայի ներկայացուցիչն, ըստ Միքայելյանի, բավականին դրական էր տրամադրված: Առաջիկայում այդ երկրի աստղագիտական ընկերակցությունը պետք է քննարկի որպես տարածաշրջանային կենտրոն Հայաստանը ճանաչելու հարցը` հիմնվելով իր ներկայացուցչի զեկույցի վրա: Կա փոքր հավանականություն, որ ճանաչմանը կմիանա նաև Իսրայելը: Մյուսների թվում են ՌԴ հարավային մասն ու մի քանի արաբական երկրներ:
Հայկական ընկերակցությունն անկախության 24 տարվա ընթացքում որոշ առումով կարողացել է ձերբազատվել «ընթացիկ խնդիրների բեռից»` այժմ ժամանակն է մտածել ավելի լուրջ բաների մասին: Հայկական աստղագիտական ընկերակցության ղեկավարը հիշեցրել է, որ անցյալում առկա գիտական ներուժը կարելի է այսօր էլ օգտագործել` գիտական դպրոցներն ու բարձրորակ կադրերը շարունակում են աշխատել և արարել:
«ԽՍՀՄ տարիներին Հայաստանը իրավամբ գիտական երկիր էր համարվում, և մենք դեռ կարող ենք վերադարձնել այդ կոչումը: Հայաստանը համաշխարհային աստղագիտության կենտրոններից մեկն էր` շնորհիվ ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի և նրա աշակերտների: Այսօր, խոշոր ներդրումների բացակայության պատճառով, շատ երկրներ կարողացել են առաջ անցնել մեզանից: Ըստ պաշտոնական տվյալների, 196 երկրների թվում Հայաստանն այսօր 43-րդ տեղում է աստղագիտության զարգացման համաշխարհային վարկանիշում: Սակայն, պետք չէ մոռանալ, որ իր տարածքով մեր երկիրը զբաղեցնում է 143-րդ տեղը, իսկ բնակչության քանակով` 134, տնտեսական ցուցանիշներով` 125-129 տեղերը: Մյուս կողմից, նույնիսկ աստղագիտության ոլորտում մեր ցուցանիշն անկում է ապրում` դեռ 10-15 տարի առաջ Հայաստանը 31-րդ հորիզոնականում էր: Այժմ շատ կարևոր է պահպանել մեր դիրքերը, որից մենք աստիճանաբար նահանջում ենք ներդրումների պակասի պատճառով»,-ասել է գիտնականը:
«Մեծ ծրագրերն ու հավակնությունները կարող են իրականացվել միայն միջազգային և պետական աջակցության դեպքում: Տարբեր ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ է հովանավորների գտնել, կարելի է օգտագործել նաև այլ երկրների ռեսուրսները: Առանց միջազգային համագործակցության և պետության աջակցության աստղագիտության զարգացումն անհնար է: Բյուրականի աստղադիտարանը շատ խոշոր գիտական կենտրոն էր նույնիսկ ԽՍՀՄ տարիներին: Այսօր փոքր Հայաստանը չունի միջոցներ, որոնք անհրաժեշտ են նման կենտրոն պահելու և նրա գործունեությունն ապահովելու համար: Անհրաժեշտ է շարունակել զարգացումը, երբեմն որոշ զիջումների գնալով»,-ասել է Միքայելյանը:
Մյուս կողմից, այսօր աստղագիտությունը զարգանում է միայն շնորհիվ լուրջ տեխնիկական ներդրումների: Մեկ ժամանակակից աստղադիտակը կամ սարքավորումները միլիոնավոր դոլարներ արժեն: Հասկանալի է, որ անկախ Հայաստանն ի վիճակի չէ թույլ տալ իրեն նման ֆինանսական ներդրումներ: 70-ականների սկզբին նույնիսկ ԽՍՀՄ սկսեց լրջորեն հետ մնալ մյուս երկրներից ներդրումների պակասի պատճառով:
«Մենք փորձում ենք փոխհատուցել ներդրումների պակասը մյուս երկրների հետ համագործակցությամբ: Լավ կապեր ունենալով ամերիկյան, եվրոպական, ճապոնական աստղագիտական կենտրոնների հետ, մենք կարող ենք օգտագործել նրանց ռեսուրսներն ու համատեղ հետազոտություններ կատարել: Մենք ինքներս հաճախ ծրագրեր ենք ներկայացնում, մեր համար գիտական հետաքրքրություն ունեցող թեմաներն առաջ են մղվում օտարերկրյա ներդրումների շնորհիվ: Դա աշխարհում ընդունված գործելաոճ է: Գիտական աշխարհում բոլորը համագործակցում են: Գիտությունը չի կարող մեկուսի զարգանալ: Թեև աստղագիտությունը մեծ միջոցներ պահանջող գիտություն է, սակայն Հայաստանում այն արդեն կա, անհրաժեշտ է և նպատակահարմար է շարունակել նրա զարգացումը, պահպանելու համար հայ աստղագիտական մտքի փառավոր ավանդույթները: Եվ գլխավորը` մենք պետք է հպարտանանք, որ գիտությամբ ենք զբաղվում»,-եզրափակել է զրուցակիցս:

В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net глава Армянского астрономического общества и регионального астрономического центра Арег Микаелян рассказал о преимуществах нового статуса Армении.
Координация астрономии во всем мире осуществляется через региональные центры. Согласно новому статусу, Армении предстоит заняться развитием астрономии в своем регионе на трех уровнях: профессиональный уровень, называемый «Университеты и исследования», астрономическое образование – «Дети и школы» и «Астрономия для общества», который подразумевает популяризацию данной научной дисциплины. Армения должна будет организовать свою деятельность на этих трех платформах, чтобы, как в нашей стране, так и в других странах региона происходило соразмерное развитие астрономии. Международный астрономический союз, в свою очередь, будет предоставлять содействие в целях осуществления различных программ.
«Например, многие именитые ученые, в том числе – нобелевские лауреаты, будут периодически посещать Центр с определенной миссией. Визиты важных ученых всегда результативны. Необходимо поднять авторитет науки в обществе, что, хоть и очень медленно, но происходит. В органах власти постепенно формируется понимание того, что страна может развиваться только при наличии развитой науки – это неопровержимый факт для любой страны», – рассказал Микаелян.
Офис регионального астрономического центра находится в Бюраканской обсерватории. В церемонии открытия 13 октября приняли участие руководители и представители МАС и Всемирного астрономического центра, который базируется в ЮАР и координирует работу региональных центров. Астрономические сообщества Ирана и Грузии уже дали свое согласие на признание Армении региональным астрономическим центром. Прибывший в Армению представитель Турции, по словам Микаеляна, был настроен крайне положительно. В ближайшее время астрономическое сообщество этой страны должно обсудить вопрос признания Армении региональным центром, основываясь на докладе своего представителя. Существует также небольшая вероятность, что к признанию присоединится также Израиль. Среди остальных – южная часть России и несколько арабских стран.
Армянское общество, за 24 года независимости, в какой-то мере смогло сбросить «груз насущных проблем» – теперь пришло время задуматься о более серьезных вещах. Глава Армянского астрономического общества напомнил, что существовавший в прошлом научный потенциал можно использовать и поныне – научные школы и квалифицированные кадры продолжают работать и творить.
«В эпоху СССР Армения называлась научной страной, и у нас еще существует шанс вернуть этот титул. Армения являлась одним из мировых астрономических центров, благодаря академику Виктору Амбарцумяну и его ученикам. Сегодня, по причине отсутствия крупных инвестиций, многие страны успели превзойти нас. Согласно официальным данным, среди 196 стран Армения сегодня занимает 43-е место в мировом рейтинге развития астрономии. Однако, не нужно забывать, что по площади наша страна занимает 143-е, по численности населения – 134-е, а по экономическим показателям – 125-129-е места. С другой стороны, даже в сфере астрономии наш показатель постоянно падает – еще 10-15 лет назад Армения занимала 31-ю позицию. Сейчас очень важно сохранить позиции, которые мы постепенно сдаем из-за отсутствия инвестиций», – отметил ученый.
«Огромные планы и амбиции могут быть реализованы только через международное и государственное содействие. Для осуществления различных программ необходимо найти спонсоров, можно также использовать ресурсы других стран. Без международного сотрудничества и содействия со стороны государства развитие астрономии невозможно. Бюраканская обсерватория была очень крупным научным центром даже в эпоху СССР. Сегодня маленькая Армения не владеет средствами, необходимыми для полного содержания и функционирования такого центра. Необходимо продолжить развитие, иногда соглашаясь на некоторые уступки», – заявил Микаелян.
С другой стороны, сегодня астрономия развивается только благодаря серьезным техническим инвестициям. Один современный телескоп или оборудование обходится в десятки и сотни миллионов долларов. Понятно, что независимая Армения не в состоянии позволить себе такие финансовые внедрения. В начале 70-х годов даже СССР начал серьезно отставать от остальных стран из-за нехватки инвестиций.
«Мы пытаемся компенсировать нехватку инвестиций благодаря сотрудничеству с другими странами. Имея хорошие связи с американскими, европейскими, японскими астрономическими центрами, мы можем использовать их ресурсы и вести совместные исследования. Мы сами часто представляем программы, темы наших научных интересов продвигаются благодаря иностранным инвестициям. Это распространенный в науке метод работы. В научном мире все сотрудничают друг с другом. Наука не сможет развиваться в изоляции. Хотя астрономия и является дорогой наукой, однако в Армении она уже есть, и необходимо и целесообразнее продолжать ее развитие, чтобы сохранить славные традиции армянской астрономической мысли. И главное – мы должны гордиться тем, что занимаемся наукой», – заключил наш собеседник.