1. 1995-ին Ռուսաստանի հարավի քրեական մայրաքաղաքի համբավն ունեցող նավահանգստային քաղաքում ստեղծվեց «Կաստայի» նախատիպը` «Պսիխոլիրիկ» խումբը: Երկու տարի անց, 1997-ի աշնանը, Ռոստովում մի քանի խումբ կար, որոնք գրագետ ռեփ էին մատուցում. ազդեցիկ ու խիստ տեքստեր հորինելով շրջակա միջավայրի, սեփական կյանքի վայրիվերումների մասին, նրանք կարդում էին հատուկ էներգետիկայով, որը հատուկ է Ռուսաստանի գավառական քաղաքների բնակիչներին: 1997-ի սեպտեմբերին այդ կոլեկտիվներից լավագույն հինգը միավորում ստեղծեցին, որը կոչեցին «Միավորված Կաստա»:
2. Ի սկզբանե խումբը ստեղծագործական միավորում էր «Միավորված Կաստա» անվանումով, և մոսկովյան Bad B Alliance-ի (Վլադ Վալով, Միխեյ) գլխավոր մրցակիցն էր, որի կազմում էր այդ ժամանակ նույնիսկ Բաստան (այն ժամանակ հայտնի լինելով Խրյու բեմական անունով), ինչպես նաև «Ավազե մարդիկ» (ռուս.՝ «Песочные люди»):
3. Բուն «Կաստա» բառն առաջարկեց ինքը Բաստան, սակայն վերջնական տարբերակը պատկանում է Վլադիին և Շիմին:
4. «Կաստայի» առաջին մեծ ելույթը 1999-ին էր` Մոսկվայի Rap Music 99 փառատոնում, որտեղ խումբն արժանացավ Գրան պրիի: Դրանից հետո խումբը սկսեց ավելի շատ շրջագայել, հիմնականում ելույթ ունենալով գիշերային ակումբներում:
5. 2002-ին թողարկվեց Կաստայի «Громче Воды, Выше Травы» (թարգ.՝ «Ջրից բարձր, խոտից ցածր») ալբոմը: Այն հաջողություն ունեցավ և մինչև նույն թվականի դեկտեմբերն արդեն գրեթե 100,000 օրինակ էր վաճառվել: Այն մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ԶԼՄ-ներում: Բոլոր պարբերականներում, որոնք գրում էին ժամանակակից երաժշտության մասին, խմբի մասին հրապարակումներ հայտնվեցին: Այդ ռելիզի շնորհիվ Կաստան զգալիորեն ընդլայնեց երկրպագուների շրջանակը: Ամռանը տեսահոլովակ նկարահանվեց «Մաքսի մասին» թրեքի համար, որը 3 ամսվա ընթացքում չնահանջեց MTV չարթերից: Աշնանը թողարկվեց Վլադիի մեներգերի ալբոմը` «Что нам делать в Греции» (թարգ.՝ «Ինչ ունենք անելու Հունաստանում»), խմբի ամենաաղմկահարույց «Ревность»(«Խանդ») հիթերից մեկով հանդերձ: Հետո հայտնվեց Կաստայի նոր տեսահոլովակը` «Горячее Время» («Թեժ ժամանակը»), որը դարձավ «Հակաքիլլեր» բլոկբասթերի սաունդթրեքը:
6. 2004-ին խումբը հաղթեց MTV-ի Russian Music Awards-2004 «Լավագույն հիփ-հոփ, ռեփ նախագիծ» անվանակարգում, նմանատիպ անվանակարգում խումբը մրցակից չունեցավ նաև 2006-ին Մուզ ՏՎ-ի մրցանակաբաշխությանը:
7. 2010-ին MTV հեռուստաալիքը «MTV-ի լեգենդները» հատուկ անվանակարգում մրցանակը շնորհեց «Կաստային» Ռուսաստանում ժամանակակից երաժշտական մշակույթի ձևավորման և զարգացման վրա վճռորոշ ազդեցության համար:
8. Խմբի հաջողություններից բացի Վլադիի ալբոմներն ու Համիլի և Զմեյի ստեղծագործական տանդեմը նույնպես մեծ ճանաչում ստացավ:
9. Ֆիլմերի ցանկը, որոնց սաունդթրեքը Կաստան է ձայնագրել, հետևյալն է. «Հակաքիլլեր», «Ոչ ադեկվատ մարդիկ», «Ջունգլի», «Շնորհավոր Նոր տարի, մայրիկներ», «Սուպեր Օլեգ», Odnoklassniki.ru:
10. 2014-ին խումբը թողարկեց 8 սինգլ` որպես մենակատարներ և ընդհանուր, որից 1-2-ը կընդգրկվեն Կաստայի նոր ալբոմում: Նույն թվականին խումբն առաջին անգամ համերգներով հանդես եկավ ԱՄՆ-ում:

1. В 1995 г. в портовом городе, имеющем славу криминальной столицы юга России, возник прообраз «Касты» – группа «Психолирик». Два года спустя, осенью 1997 г., в Ростове насчитывалось несколько команд, которые грамотно делали рэп: сочиняли хлесткие тексты об окружающей действительности, о своей жизни со всеми ее перипетиями и проблемами и читали их с особой энергетикой, присущей жителям провинциальных городов России. В сентябре 1997-го пятеро лучших представителей этих коллективов создали объединение, которое получило название «Объединенная Каста».
2. Изначально группа была творческим объединением под названием «Объединённая Каста», и являлась главным конкурентом московским Bad B Alliance (Влад Валов, Михей), в которую на тот момент входил даже Баста (тогда известный под псевдонимом Хрю), а также «Песочные люди».
3. Само слово «Каста» предложил сам Баста. Но окончательный вариант названия группы был выдуман Влади и Шымом.
4. Первое большое выступление «Касты» было в 1999 году, на фестивале Rap Music 99 в Москве, где они получили Гран-при. После этого гастрольная активность группы усилилась, чаще всего группа выступала в небольших ночных клубах.
5. В 2002 г. вышел альбом Касты «Громче Воды, Выше Травы». Он стал успехом и уже до декабря того же года было продано почти 100.000 копий. Этот релиз вызвал огромный интерес у представителей СМИ. Во всех изданиях, пишущих на своих страницах о современной музыкальной культуре, появились публикации о группе. Благодаря этому релизу Каста значительно расширила круг своих почитателей. Летом был снят видеоклип на трек «Про Макса», который в течение трех месяцев не покидал чарты MTV. Осенью вышел сольный альбом Влади «Что нам делать в Греции», на котором был один из самых громких хитов группы — «Ревность». Затем появилось новое видео Касты «Горячее Время», ставшее саундтреком к блокбастеру «Антикиллер».
6. В 2004 году группа побеждает в номинации Лучший хип-хоп, рэп проект на Russian Music Awards 2004 MTV, в аналогичной номинации так же они оказались вне конкуренции и на Премии телеканала Муз Тв в 2006 году.
7. В 2010 году телеканал MTV в специальной номинации «Легенды MTV» вручает награду группе Каста за Решающее влияние на формирование и развитие современной музыкальной культуры в России.
8. Помимо успеха группы сольные альбомы Влади и творческого тандема Хамиля и Змея так же удостаиваются массового признания.
9. Список фильмов, к которым Каста записывала саундтреки: Антикиллер, Неадекватные люди, Джунгли, С новым годом, мамы, Супер Олег, Одноклассники.ру/
10. В 2014 г. группа выпустила 8 синглов — сольных и общих, один‑два из которых войдут в новый альбом Касты. В том же году группа также впервые сыграла концерты в США.