«ՀՀ և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներից ֆինանսական վարկի տրամադրման մասին» համաձայնագրով ՀՀ կառավարությունը $300 միլիոնի չափով բյուջետային աջակցության վարկ կստանա: Այս համաձայնագրին ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել նոյեմբերի 5-ի նիստում:
Վարկը տրամադրվելու է երեք մասնաբաժնով (յուրաքանչյուրը` $100 մլն): Վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 2,1%, տրամադրվում է 20 տարի մարման ժամկետով, որից 10 տարին՝ արտոնյալ:
Յուրաքանչյուր մասնաբաժնի տրամադրման համար նախապայման է հանդիսանում ՀՀ կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից բարեփոխումների ծրագրի իրականացումը:
Ծրագրում նախատեսված տնտեսական, հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականության միջոցառումների փաթեթն ուղղված է հիմնական կարճաժամկետ և միջնաժամկետ ռիսկերի չեզոքացմանը, ինչպես նաև տնտեսական աճի ավելի բարձր տեմպերի ապահովման գործում խոչընդոտների վերացմանը:
Միջոցառումներն ուղղված են ինչպես ՀՀ տնտեսության առանձին տարրերի կայունացմանը (էներգետիկ, շինարարական, բյուջետային հատվածներ), այնպես էլ՝ ներքին և արտաքին տնտեսական կապերի ընդհանուր, երկարաժամկետ և կառուցվածքային ամրապնդմանը:
Ծրագրի գլխավոր ուղղություններն են.
1. էներգետիկ հատվածի ֆինանսական կայունության բարձրացում,
2. պետական ֆինանսների կառավարման արդյունավետության բարձրացում,
3. բիզնեսի վարման պայմանների բարելավում:
Եվրասիական տնտեսական ընկերակցության՝ 8,513 մլրդ դոլարիԿայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամը ստեղծվել է 2009-ի հունիսի 9–ին` վեց երկրի կառավարությունների կողմից։ ՀՃՀ–ի նպատակն է գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու հարցում մասնակից երկրներին աջակցություն ցուցաբերելը, տնտեսական և ֆինանսական կայունության ապահովումը և տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացների սատարումը։ ՀՃՀ մասնակից պետությունները ԶԵԱԲ–ին են հատկացրել Հիմնադրամի միջոցների կառավարման գործողությունները և բանկի հետ ՀՃՀ միջոցների կառավարման մասին համաձայնագիր են ստորագրել։
2014-ինԿայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամիխորհուրդը որոշում է կայացրել Հայաստանի Հանրապետությանը $150 միլիոնի ներդրումային վարկ տրամադրելու մասին՝ «Հյուսիս – Հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի կառուցման» (4-րդ հերթ) նախագծի ֆինանսավորման համար:

На заседании 5 ноября правительство Армении одобрило подписание соглашения о предоставлении кредита бюджетного содействия с Евразийским банком развития. Кредит направлен на финансирование трехлетней программы реформ, направленных на обеспечение экономической стабильности в Армении
Кредит в $300 млн будет предоставлен в три транша, в $100 млн каждый. Кредит предоставляется на 20 лет по процентной ставке 2,1% в год, с 10-летним льготным сроком.
Предоставление Евразийским банков Армении кредита в $300 млн в течение 10 лет не будет влиять на груз внешнего долга страны. Об этом заявил министр экономики Армении Карен Чшмаритян, пояснив, что кредит предоставляется с 10-летним льготным сроком.
По его словам, объемы внешнего должна рассчитываются, велик или мал груз внешнего долга в экономическом смысле зависит от эффективности экономики и управления внешним долгом. Касаясь замечаний журналистов о том, что соотношение внешнего долга к ВВП растет, а промышленность не развивается, Чшмаритян отметил: «Это – проблема всей экономики, а не только лишь промышленности. Если сравнить рост промышленности Армении со многими другими странами, увидите, что наши показатели – одни из лучших. Груз внешнего долга имеют все, даже очень развитые страны». На вопрос, не идет ли Армения по пути Греции, Чшмаритян отметил: «Нет», передает Armenia Today.
Евразийский банк развития – региональный банк развития, учрежденный Российской Федерацией и Республикой Казахстан в 2006 году.
В настоящее время участниками Банка являются шесть государств. В их число также входят Армения, Беларусь, Кыргызская Республика и Таджикистан.
К Соглашению об учреждении Банка могут присоединяться другие государства и международные организации.
Миссия ЕАБР заключается в содействии развитию рыночной экономики государств-участников банка, их экономическому росту и расширению торгово-экономических связей между ними путем осуществления инвестиционной деятельности.
Уставный капитал Банка составляет $7 млрд.
Деятельность ЕАБР регламентируется международным правом. Как субъект международного права Банк:
обладает международной правоспособностью;
пользуется правами юридического лица на территории государств-участников;
располагает особым юридическим статусом, подразумевающим наделение его на территории участников такими привилегиями и льготами, как имущественный и судебный иммунитеты; налоговые и таможенные освобождения; преимущества, позволяющие избегать издержек и рисков, вызванных возможным изменением законодательства и банковского регулирования в государствах-участниках;
имеет статус преференциального кредитора.
Штаб-квартира Банка находится в Алматы (Казахстан).
ЕАБР имеет филиал в Санкт-Петербурге, представительства в Астане, Бишкеке, Душанбе, Ереване, Минске, Москве.
Банк имеет статус международной организации. В январе 2013 года Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) признала Евразийский банк развития в качестве многосторонней финансовой организации.