2016 թվականին Հայաստանը Եվրամիությունից ընդհանուր առմամբ 37 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհ կստանա, որից 24 միլիոն եվրոն նախատեսված է որպես բյուջետային աջակցություն: Այդ մասին նոյեմբերի 5-ին Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը Եվրոպական ինտեգրման և ֆինանսավարկային ու բյուջետային մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2016-ի պետբյուջեի քննարկման ժամանակ:
Պավել Սաֆարյանը հավելել է, որ կառավարությունը կորոշի, թե ինչպես ծախսել գումարը, 13 միլիոն եվրոն կուղղվեն կոնկրետ ծրագրերի. «13 միլիոն եվրոն նպատակային դրամաշնորհներ են, ի տարբերություն բյուջետային աջակցության դրամաշնորհի, սրանք տրվում են կոնկրետ նպատակներով, այսինքն՝ այլ ուղղությամբ սա հնարավոր չէ օգտագործել»,- պարզաբանել է Սաֆարյանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Սեպտեմբերին Եվրամիությունը ԵՀ-ին Հայաստանի հետ նոր իրավական բազայի վրա նոր համաձայնագիր կնքելու մանդատ է տրամադրել: Այս շրջանակային փաստաթուղթը կոչված է փոխարինելու Ասոցացման մասին համաձայնագիրը, որը Երևանն ու Բրյուսելը համաձայնեցրել էին, բայց այդպես էլ չստորագրեցին:
2013-ի սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում ԵվրաԱզԷՍ-ի ձևավորմանը մասնակցելու իր ցանկության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Ավելի ուշ Երևանն ու Բրյուսելը սկսեցին դիտարկել պակաս հավակնոտ համաձայնագրի շուրջ բանակցելու հնարավորությունը, որը չի հակասի ՀՀ պարտավորություններին ԵՏՄ կազմում:

5 Ноябрь 2015 - 16:22 AMT
В 2016 году Армения получит от ЕС грант на общую сумму в 37 млн евро, из которых 24 млн евро – в качестве бюджетного содействия. Об этом заявил 5 ноября в Национальном Собрании Армении первый заместитель министра финансов РА Павел Сафарян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2016г. на совместном заседании Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции и Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам. То есть, эту сумму правительство Армении может потратить по своему усмотрению. 13 же млн евро, по его словам, будут направлены на конкретные программы.
Замминистра финансов Армении подчеркнул, что грант евро будет выделен для реализации трех различных программ, в том числе с целью поддержки правительства в деле реализации подготовительных работ в рамках нового соглашения между РА и ЕС.
В прошлом месяце Евросоюз предоставил мандат своему исполнительному органу, Европейской комиссии, на начало переговоров с Арменией по новой правовой базе отношений. Данный рамочный документ призван заменить Соглашение об ассоциации, которое Ереван и Брюссель согласовали, однако так и не парафировали два года назад.
В сентябре 2013 года президент Армении Серж Саргсян неожиданно для многих заявил о решении Армении участвовать в евразийской интеграции, что, по сути, означало срыв подписания Соглашения об ассоциации. Многие аналитики тогда предположили, что причиной резкой перемены стало сильное давление со стороны Москвы. Однако официальный Ереван так и не признал этого.
Ереван и Брюссель позже стали рассматривать возможности ведения переговоров по менее амбициозному соглашению, которое не противоречило бы обязательствам Армении в рамках ее членства в Евразийском экономическом союзе.