Սկսնակ ընկերության հիմնադիր Արմեն Ղազարովը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Brick Evolution-ը ստեղծվել է 2015-ի գարնանը համաֆինանսավորվող 85-տոկոսանոց դրամաշնորհի շրջանակներում, որը տրամադրել է «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի արդյունքում, որն անց է կացվում Համաշխարհային բանկի և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ: Տեղական և համաշխարհային շուկայի ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ բիզնեսի համար նախատեսված նորարար լուծումները և ավտոմատացման համակարգերը մատչելի են հիմնականում խոշոր ձեռնարկություններին և մեծ ներդրումներ են պահանջում: Ստարտափի թիմը որոշ ձևափոխումների շնորհիվ կարողացել է մշակել մի պրոդուկտ, որը կարող է բավարարել շուկայի մեծ մասի պահանջներին: Ստեղծվել է Brick Evolution հարթակը, որի հիման վրա այս ընթացքում մշակվել է 3 տարբեր պրոդուկտ` ծրագրային ապարատային լուծումներ, որոնք նախատեսված են փոքր ու միջին բիզնեսի համար:
Առաջին հարթակը կոչվում է VoiceBrick, որը թվային ավտոմատ հեռախոսակայան է: Այսպիսի համակարգում օգտագործվում է ոչ թե կանալների կոմուտացիան, այլ փաթեթների, իսկ փոխադրիչը IP պրոտոկոլն է: Զանգերն իրականացվում են նախապես ձայնագրված ձայնային IVR հաղորդագրությունների համակարգի միջոցով, որը կատարում է զանգերի երթուղիչի դերը call-կենտրոնի ներսում: Ըստ էության, սա կոմպակտ սարք է, որը կառավարում է գրասենյակ մտնող և դուրս եկող զանգերը:
Երկրորդ` SensorBrick հարթակը բազմաֆունկցիոնալ ինդիկատոր է, որը հավաքում և վերլուծում է տեղեկությունները տարածքի խոնավության, ջերմաստիճանի և այլ ցուցիչների մասին: Օգտատերերը կարող են լինել արխիվները և ընկերոթյունները, որոնք սերվերային սենյակներ կամ սերվերային պահարաններ ունեն: Ջերմաստիճանի կամ օդի խոնավության կտրուկ տատանումները կարող են վնասակար լինել սերվերային տեխնիկայի համար: Գրաֆիկական ինտերֆեյս ունեցող սարքը ժամանակին ի հայտ է բերում այս փոփոխությունները և իրազեկում է աշխատակազմին sms-հաղորդագրության կամ այլ միջոցով: Ընդ որում, ջերմաստիճանի, ճնշման կամ այլ ցուցիչների նորման սահմանում է ինքը օգտատերը»,-պատմել է զրուցակիցը:
Երրորդ պրոդուկտը` PowerBrick-ը, գրասենյակում էլեկտրաէներգիայի կառավարման համակարգ է, որի օգնությամբ հոսանքին միացած բոլոր սարքերը կմիանան և կանջատվեն այն հաջորդականությամբ և օրվա այն ժամերին, որոնք կսահմանի օգտատերը: Դա վերաբերվում է նաև գրասենյակի արտաքին լուսավորությանը, որը ավտոմատ կերպով կմիանա և կանջատվի սահմանված ժամին: Սարքը միանում է էլեկտրաէներգիայի գլխավոր աղբյուրին և թույլ է տալիս հստակ վերահսկել և տնտեսել այն գրաֆիկական ինտերֆեյսի միջոցով: Մարդկային գործոնն այս դեպքում նվազագույնի է հասցվում:
«Սարքի որոշ մասեր, ավելի կոնկրետ` մայր պլատան բերվում է արտասահմանից, քանի որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանում չկա այն արտադրելու հնարավորություն: Չնայած դրան, ձեռք բերված պլատան ձևափոխվում է ըստ նոր գործառույթների: Ինչ վերաբերվում է ծրագրային բաղադրիչին, ապա այն ընկերությունը զրոյից է մշակել: Նույնը կարելի է ասել նաև սարքի արտաքին տեսքի մասին: Ընկերությունը գործում է Գյումրիի Տեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում, որի 11 անդամներից 8-ը գյումրեցի ուսանողներ են»,-ասել է Ղազարովը:
Ստարտափն արդեն գործարք է կնքել որոշ ընկերությունների հետ, առաքումները կսկսվեն հենց որ բոլոր երեք սարքերը պատրաստ լինեն: Ըստ Brick Evolution-ի հիմնադրի, ընկերությունը հիմնականում կողմնորշված է արտաքին շուկային` այդ նպատակով այն արդեն գրանցվել է եվրոպական առևտրային հարթակներում: «Հայաստանում առկա խնդիրը ընդհանուր է համաշխարհային շուկայի համար: Առաջարկվում են մեծ քանակությամբ նույնատիպ լուծումներ, որոնց արժեքը բարձր է, և չինական մատչելի արտադրանքը, որի արտադրողը ոչ մի հետադարձ կապ չի ապահովում օգտատերի համար:
Brick Evolution-ը կորդեգրի հաճախորդներին էլեկտրոնային փոստով կամ հեռախոսակապով աջակցելու տարբերակը: Մյուս առաձնահատկությունը, որը չունեն մրցակիցները, անհատական մոտեցումն է յուրաքանչյուր հաճախորդին: Ծրագրային ապահովման ճկունության շնորհիվ օգտատերը, ստանալով սարքի բազային հենքը, կարող է ըստ ցանկության նոր գործառույթներ ավելացնել տարբեր կողմնակի ցուցիչների տեսքով:
Ղազարովը պատմել է, որ ապագայում ստարտափը կսկսի ERP աշխատանքային գործընթացների կառավարման համակարգի և աշխատանքային գործընթացների օպտիմալացումը: Դա կլինի արտադրության և աշխատանքային ռեսուրսների, ֆինանսական մենեջմենթի և ակտիվների կառավարման գործողությունների ինտեգրման կազմակերպչական ռազմավարություն: Համակարգն ուղղված է ձեռնարկության ռեսուրսների անընդմեջ հավասարակշռմանը և օպտիմալացմանը` կիրառական ծրագրային ապահովման հատուկ ինտեգրված փաթեթի միջոցով, ապահովելով տվյալների և գործընթացների ընդհանուր մոդել գործունեության բոլոր ոլորտների համար: Համաշխարհային շուկայում հետաքրքրությունն այդ համակարգերի հանդեպ գնալով աճում է:

Company founder Armen Ghazarov told PanARMENIAN.Net that Brick Evolution was formed in spring 2015 as part of a co-financed grant provided in the framework of Enterprise Incubator Foundation with the assistance of the World Bank and Armenian Economy Ministry.
The examination of the local and international markets revealed that the innovative solutions and automation systems supposed for businesses are affordable mostly for major enterprises and demand big investments.
The startup, meanwhile, succeeded in development of a product that could meet demands of the majority of the market participants. The team created three Brick Evolution platforms meant for small and middle businesses.
The first platform titled VoiceBrick is a digital automatic telephone exchange, which uses commutation of packages transferred through IP protocol. Calls are made by means of a system of recorded IVR voice message reports that function as calls router within the call-center. As a matter of fact it’s a compact device managing the incoming and outgoing calls.
“The second platform titled SensorBrick is a multifunctional indicator which gathers and analyzes information about the humidity, temperature and other indexes in the room. The technology can be useful for archives and companies with server rooms or server-based boxes. Sharp fluctuations of temperature or humidity are harmful for office equipment, so the device fitted with graphic interface detects these changes and reports to the administrator via sms message or other means of communication. At that, the norms of temperature, pressure and other indexes are determined by the users themselves,” Ghazarov said.
The third platform PowerBrick is office electricity management system, which can turn on and off any plugged devices as well as the outer illumination. The system is connected to the main energy source and controlled via graphic interface, while the human factor is reduced to the minimum.
“Motherboards are bought abroad, as there are no manufacturers in Armenia. However, it’s then modified to perform new functions. As to the programing constituent, it’s being completely developed by the company. The startup is situated in the Gyumri Information Technologies Center (GITC), while eight of the eleven team members are local students,” Ghazarov said.
The startup has already signed contracts with several companies and deliveries will start upon accomplishment of all platforms. According to Brick Evolution founder, the company is internationally oriented. “The problem for Armenia is common. There are a number of expensive identical solutions on the one hand and affordable Chinese products without any manufacturer support on the other hand,” he said.
Brick Evolution will implement maintenance support via email and phone communication, with personal approach to each client. Thanks to the software flexibility, the owners will get the basic configuration as well as the possibility of adding any desirable functions.
Ghazarov said that in the future the startup will begin development of working process optimization management system ERP, which will manage integration of production and operations, labor resources, finances and actives. The system that gains more and more popularity at the international market is meant for uninterrupted optimization of the enterprise resources through specialized integrated package of applied software which secures a common model of data and processes for all business lines.