(?)Ի՞նչ գործունեություն է ծավալում «Ձեռներեցության զարգացման և ղեկավարների վերապատրաստման կենտրոն»-ն ու ինչպե՞ս է այն աշխատում:
(!)Հայաստանյան CEED կենտրոնը հիմնադրվել է 2012-ին: Մեր առաքելությունն է աջակցել ձեռներեցներին իրենց ընկերությունների զարգացման գործում՝ հնարավորություններ ստեղծելով սովորելու փորձառու գործարարներից և բիզնես կապեր հաստատելու Հայաստանում և արտասահմանում, որպեսզի իրենք, հասնելով հաջողությունների, դրանով իսկ խթանեն տնտեսության աճը և աշխատատեղեր ստեղծեն: CEED-ը ներկայացված է Եվրոպայում, Ասիայում, Աֆրիկայում և Ամերիկայում և հիմնադրված է զարգացող շուկաներում ձեռներեցների հետ աշխատող «Փոքր ձեռնարկությունների աջակցության ֆոնդեր» ներդրումային ընկերության կողմից:
Այս տարիների ընթացքում հայաստանյան CEED կենտրոնը իրականացրել է մի շարք ծրագրեր՝ ուղղված ձեռներեցների և իրենց ընկերությունների ղեկավար թիմերի զարգացմանը, ինչպես նաև ձեռներեցության նորարական մոտեցումների կիրառմանը: Օրինակ, CEED-ի Top Class ծրագրի շրջանակում ձեռներեցները մասնակցել են փորձառու գործարարների կողմից իրականացվող փորձի փոխանակման դասընթացներին, այցելել մի շարք երկրներ և հանդիպել Իսրայելի, Հորդանանի, Լեհաստանի, Խորվատիայի, Մարոկոյի և այլ երկրների առաջատար ընկերությունների հետ: CEED-ը նաև հնարավորություններ է ստեղծել հանդիպելու Skype-ի համահինադրի, Twitter-ի առաջին ներդրողներից մեկի, Priceline.com-ի համահիմնադրի և այլ ակնառու գործարարների հետ:
(?)Նոյեմբերին Երևանում ձեռներեցների համար նախատեսված Perfect Pitch աշխատաժողով եք նախաձեռնել: Ինչպե՞ս առաջացավ այն կազմակերպելու միտքը և ինչպե՞ս Ձեզ հաջողվեց Սիլիկոնյան հովտից այսքան փորձառու ներդրողներ հրավիրել Հայաստան:
(!)Արդեն մի քանի տարի է՝ գործակցում ենք «Ռոդա գրուպ» ներդրումային ընկերության նախագահ Ռոջեր Ստրաուքի հետ մեր այլ ծրագրերի շրջանակում: Քանի որ Ռոջերը և ներդրողի, և ձեռներեցի դերում մեծ հաջողությունների է հասել, երկու տեսակետն էլ հասկանում է և կարողանում ձեռներեցներին տալ այնպիսի խորհուրդներ, որոնց կիրառմամբ հաջողությունների հասնելու մասին մեզ ուրախությամբ պատմում են: Մի քանի ամիս առաջ Ռոջերի հետ խոսելիս պարզեցինք, որ երկուսս էլ համարում ենք գաղափարները արդյունավետ ներկայացնելու կարողությունների զարգացումը մեր ձեռներեցների հետագա հաջողության կարևորագույն պայմաններից մեկը: Ուզում էինք լավագույններից սովորելու հնարավորություն ստեղծել և ուրախ ենք, որ Սիլիկոնյան հովտի հեղինակավոր ներդրողներից մեկը՝ Ռոն Ուասմենը, ընդունեց գործակցելու հրավերը: Ուասմենը երկար տարիներ աշխատել է Սթիվ Ջոբսի հետ և հանդիսացել ավելի քան 25 ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամ: Մեզ համար պատիվ է, որ այս նախաձեռնության շրջանակում մեր գործընկերներն են Deem Communication-ը և Կենտրոնական բանկը: Ուրախ եմ, որ հայաստանյան ձեռներեցների համար նման աշխատաժողով կազմակերպելու հնարավորություն ունենք:
(?)Ո՞ւր է պետք դիմել մասնակցելու համար և ինչպիսի՞ մասնակիցների եք ակնկալում:
(!)Մասնակցելու ցանկություն ունեցողները կարող են պայմաններին ծանոթանալ և մասնակցելու դիմում լրացնել մեր կայքում: Ներկայացված դիմումների հիման վրա կընտրվի խումբ, որը կլինի բավականին փոքր, որպեսզի մասնակիցները վարողների հետ անհատապես աշխատելու հնարավորություն ունենան և լսեն այս փորձառու մասնագետների կարծիքներն ու խորհուրդներն իրենց բիզնես գաղափարների վերաբերյալ:
Ակնկալում ենք, որ խումբը հիմնականում բաղկացած կլինի ձեռներեցներից, որոնց գաղափարները հասուն են և ներդրողներին ներկայացնելու փուլում են: Սա նշանակում է, որ գաղափարներն իրականացնելու առաջին քայլերն արդեն արված են, նախնական քննարկումներ են եղել հետագա հաճախորդների հետ, և որոշ աշխատանք է տարվել բիզնես մոդելը մշակելու ողղությամբ: Սակայն ավելի վաղ փուլում գտնվող ձեռներեցների համար աշխատաժողովը նույնպես օգտակար կլինի, քանի որ դրա ժամանակ կպարզաբանվեն բիզնեսին վերաբերող այս և մի շարք այլ հարցեր՝ օգնելու մասնակիցներին առավել արդյունավետ զարգացնելու իրենց գաղափարները:
(?)Ի՞նչ ակնկալիքներ կարող են ունենալ սեմինարի մասնակիցները:
(!)Բացի ընկերություն հիմնադրելուն վերաբերող մի շարք հարցերից,կքննարկվեն ներդրողների մտածելակերպն ու բիզնես գաղափարները գնահատելու մոտեցումները: Մասնակիցները կաշխատեն գաղափարները 20 րոպեումարդյունավետ ներկայացնելու կարողությունների զարգացման վրա, կլսեն վարողների և մասնակիցների կարծիքները և խորհուրդներ կստանան իրենց գաղափարների վերաբերյալ: Կսովերեն նաև հանդես գալ այսպես կոչված «վերելակային ներկայացումով» (elevator pitch), այսինք՝ կարճ ժամանակում ներկայացնել իրենց գաղափարի էությունը՝ ճիշտ շեշտադրումներ կատարելով և զրուցակցի մոտ հետաքրքրություն առաջացնելով: Ծրագրի մանրամասները ներկայացված են մեր կայքում:
(?)Ի՞նչպես հայաստանյան ձեռներեցները կարող են կապեր հաստատել արտասահմանյան ներդրողների հետ: Նախատեսու՞մ եք նման ծրագրեր իրականացնել:
(!)Ձեռներեցների հետ գրեթե տասը տարի աշխատելու ընթացքում CEED կենտրոնների ցանցը մշակել է ձեռներեցության ճանապարհին տարբեր փուլերում նրանց աջակցելու ծրագրեր: Մեր նոր ծրագրերից մեկը՝ CEED Global Club-ը, միավորում է մի շարք երկրներից ձեռներեցների՝ միասին սովորելու, նոր շուկաներ ուսումնասիրելու և գործարար կապեր հաստատելու նպատակով: Մեկ շաբաթ առաջ CEED Global Club-ի անդամներից բաղկացած մի խումբ, որտեղ ներկայացված էր նաև Հայաստանը, անցելեց Լոնդոն՝ այնտեղ ներդրողների և գործարարների հետ ծանոթանալու և գործակցության հնարավորություններ քննարկելու նպատակով: Այս ամռանը նման ճանապարհորդություն դեպի Նյու Յորք էր կազմակերպվել: Մեր ամենամյա միջազգային կոնֆերանսներին նույնպես հնարավորություն է ընձեռվում ներդրողներին բիզնես գաղափարներ ներկայացնել հատուկ «ներդրումային տարածքներում»: Կազմակերպելով այս աշխատաժողովը՝ նպատակ ունենք օգնելու ձեռներեցներին պատրաստվել նման առիթներին և արդյունավետ օգտագործել ներդրողների հետ հանդիպելու հնարավորությունները:

(!)Founded in 2012, CEED Armenia aims to drive economic growth by developing, connecting and mentoring entrepreneurs to strengthen their businesses so they can create jobs and in turn accelerate economic prosperity. CEED Armenia is part of an international network with presence in Europe, Asia, Africa, and the U.S. CEED centers were founded by the Small Enterprise Assistance Funds (SEAF), an investment management group that works with small and medium enterprises in emerging markets.
Over the course of its operations, CEED Armenia has implemented a range of programs to help entrepreneurs and their executive teams grow and to support entrepreneurship in the broader society. CEED’s Top Class program, for example, has been empowering entrepreneurs through trainings led by accomplished business leaders from Armenia, U.S., Russia and other parts of the world, mentorship by experienced entrepreneurs, and networking events in Armenia, Israel, Jordan, Poland, Croatia, Morocco and other countries. CEED has also created opportunities for its program participants to learn from a co-founder of Skype, an early investor in Twitter, a co-founder of princeline.com and many other prominent business leaders.
(?)Where does the idea to organize the Perfect Pitch to Investors Workshop come from? How were you able to engage such experienced Silicon Valley investors?
(!)We have been fortunate to have Roger Strauch, Co-founder and Chairman of the Roda Group, a seed stage venture capital group based in Berkeley, California, as a speaker and mentor in our programs for several years. Due to the fact that Roger is both an experienced venture capitalist and an accomplished business executive, he understands both perspectives and has provided our entrepreneurs with valuable advice, the positive impact of which they have shared with us. In one of our conversations with Roger, it became clear that we both considered effective pitching to be a critical factor that could instigate further growth of Armenian startups. We wanted to create an opportunity for our entrepreneurs to learn from the best and were fortunate that Ron Weissman, an extremely competent and well-regarded Silicon Valley investor, was willing to join our efforts. Ron Weissman worked extensively with Steve Jobs and has served on the board of directors of more than 25 companies. We are honored to partner with Deem Communications and the Central Bank for this initiative. I'm glad we have an opportunity to offer this workshop to our entrepreneurs.
(?) How can entrepreneurs apply to participate? Who will be the target audience?
(!)Those interested are welcome to visit our website and submit an application form. Participants will be selected based on the merit of their applications. The group will be rather small in order to create an opportunity for the participants to work with the instructors closely and to obtain customized feedback on their business initiatives from these accomplished experts.
We expect the core of the group to be entrepreneurs who have solid ideas that can be discussed with potential investors. This means that the participants will have made the initial steps in validating their business ideas, talking to potential customers, and thinking about their business model. However, entrepreneurs at an earlier stage can also greatly benefit from this workshop as it will include sessions dedicated to these and other business topics to help entrepreneurs develop their initiatives more effectively.
(?)What should the participants expect to learn?
(!)In addition to discussing the above mentioned business concepts, the participants will learn about the way venture capitalists think and the way they evaluate entrepreneurs’ pitches. The metrics used by venture capitalists will be discussed. The participants will work on developing a 20-minute investor presentation and receive feedback from the instructors and the group. They will also learn to develop an elevator pitch, a short summary which communicates the essence of their business idea and captures the listener’s attention. Those interested in further program details are welcome to view the agenda on the program webpage.
(?)How can our entrepreneurs reach out to potential investors outside of Armenia? Are you planning any programs that will facilitate this process?
(!) Having worked with entrepreneurs for almost a decade, CEED centers globally have developed a range of programs to help entrepreneurs at every step of their entrepreneurial journey. One of our recent offerings, CEED Global Club, brings together entrepreneurs from around the world to share experiences, explore new markets, and meet potential partners and investors globally. Just a week ago, CEED Global Club members that represented different countries, including Armenia, visited London where they met with experienced investors and business executives and discussed opportunities for collaboration. A similar trip to New York was organized this summer. Our annual global conferences also provide an opportunity to meet investors at the designated “investor corners”. In offering the Perfect Pitch to Investors Workshop, our goal is to help entrepreneurs prepare for these conversations and fully leverage the opportunities to meet with investors.