Eye Care Plus բջջային հավելվածի հեղինակները հայտարարում են, որ հավելվածը չի կարող փոխարինել կանոնավոր հետազոտումն ակնաբույժի մոտ և խորհուրդ է տալիս ծրագրի առաջարկած թեստերից հետո հետազոտվել մասնագետի մոտ:
Սկսնակ ընկերության համահիմնադիր և տնօրեն Պավել Սնխչյանը պատմել է PanARMENIAN.Net-ին այն մասին, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այս մշակումը: Եթե կարճ, Eye Care Plus-ը աչքերի համար անհատական վարժությունների հավաքածու է տեսողության բարելավման, ինչպես նաև տեսողության հետ կապված խնդիրների կանխման համար նախատեսված տեսողական թերապիայի վարժությունների ամենօրյա պլանի տեսքով: Ըստ էության, սա ծրագրային փաթեթ է, բաղկացած հիմնական հավելվածից և արբանյակ հավելվածներից, որոնք ոչ մեծ լրացուցիչ թեստեր են և թրենինգներ: Ամբողջական տեսքով այն թույլ է տալիս ի հայտ բերել խնդիրն ու կանխել հետագա բարդացումը հատուկ վարժությունների միջոցով:
«Գլխավորը բարդացումը կանխելն է: Հավելվածը ներառում է ծավալուն բովանդակություն օգտակար խորհուրդների տեսքով, այդ թվում տեսողության հետ կապված ճգնաժամային իրավիճակներում մարդու գործողությունների վերաբերյալ: Օգտատերերեը նաև հնարավորություն ունեն անվճար խորհրդակցելու մասնագետների հետ, որոնց օգնությամբ մենք մշակում ենք մեր թեստերն ու թրենինգները: Հավելվածում արտացոլված է ակնաբուժության լավագույն մեթոդաբանությունն ու վերջին տարիների փորձը: Մենք փորձել ենք ի մի բերել այդ ամենը և ճիշտ ներկայացնել բջջային հավելվածի տեսքով»,-ասել է Սնխչյանը:
Հավելվածն առաջարկում է աչքերի համար ամենատարբեր վարժությունների լայն ընտրանի` դա և հատուկ տիբեթական մեթոդն է, և հայտնի բժիշկների մշակած մեթոդը: Ընդ որում, օպտիմալ մեթոդաբանությունն առաջարկվում է օգտատերին միայն հատուկ թեստեր անցնելուց հետո, որոնք ի հայտ են բերում խնդիրը: Օգտատերը կարող է ինքնուրույն հարմարեցնել վարժությունները սեփական կարիքների և ժամանակացույցի հետ:
«Այս պահին հավելվածը հասանելի է միայն Android հարթակում, սակայն iOS-տարբերակի մշակումն արագ առաջ է ընթանում: Անշուշտ, Eye Care Plus-ը իր տեսակի մեջ եզակի չէ, ունի նաև մրցակիցնր: Սակայն մենք շատ նորույթներ ենք առաջարկում, ինչն ուրիշները չունեն: Մեկ հավելվածի շրջանակում մենք ավելի շատ ծառայություններ ենք առաջարկում: Հետագայում ստարտափը մտադիր է համագործակցություն հաստատել բուժհաստատությունների հետ»,-հավելել է Սնխչյանը:
Ստարտափը հիմնվել է 2 ամիս առաջ, աշխատակիցները 8-ն են: Eye Care Plus-ը ներկայացվել է նաև DigiTec Expo 2015 ցուցահանդեսում:

Creators of the mobile application Eye Care Plus warn that the app can’t be a substitute for regular examinations by an ophthalmologist and recommend a complete check-up after taking the tests offered by the program.
The co-founder and director of the startup Pavel Snkhchyan shared the overview of the product with PanARMENIAN.Net. Eye Care Plus represents personalized exercises for the eyes in the form of daily trainings aimed at improving the eyesight and preventing problems associated with it. In fact, the software package consists of the main application and satellite apps including small additional tests and training. Together, they help people identify the problem and prevent further complications with special exercises.
“Preventing complications is paramount. The app includes useful tips, detailing how to act in critical situations associated with vision. Users also have the opportunity to consult medical professionals, who helped us develop our tests and training. We have tried to combine the best ophthalmic methodology and experience of recent years in the mobile app,” Snkhchyan said.
The application offers a wide range of exercises for the eyes, including a special Tibetan method and techniques developed by well-known doctors. At the same time, the optimal methodology is available only after passing specific tests to identify the problem.
“Currently available for Android devices, the iOS version is underway. Of course, Eye Care Plus isn’t the only product of its kind, but we offer a lot of what others don’t, planning to later cooperate with medical institutions,” Snkhchyan noted.
Founded two months ago, the startup currently employs eight people. Eye Care Plus was showcased at the DigiTec Expo 2015.