Ազգային ժողովը վավերացրել է արտոնյալ վարկի տրամադրման մասին 2015-ի մարտին Չինաստանի հետ կնքված շրջանակային համաձայնագիրը:
Ինչպես ասել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Վախթանգ Միրումյանը, համաձայնագրով Հայաստանին կհատկացվի 156 մլն չինական յուան (մոտ 25.3 մլն ԱՄՆ դոլար): Մարման ժամկետը՝ 20 տարի է, որից 5-ը՝ արտոնյալ, տարեկան տոկոսադրույքը կլինի 2%։
Միրումյանը նշել է, որ միջոցները տրամադրվելու են բացառապես սարքավորումների տեսքով Հայաստանի մաքսային զննման տեխնոլոգիաների և սարքավորումների արդիականացման ծրագրի համար: «Նշված սարքավորումները թույլ կտան բարձրացնել մաքսային հսկողության արդյունավետությունն ու կրճատել մաքսային ձևակերպումների ժամանակը»,-ասել է Միրումյանը, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Փոխնախարարը նշել է նաև, որ, մասնավորապես, Չինաստանը սարքավորումներ է տրամադրելու երկաթուղային տրանսպորտով առաքվող ապրանքների մաքսային զննության համար, Հայաստանը նման սարքավորումներ չունի:
«Տեխնիկան թույլ կտա մաքսային զննություն անցկացնել ռենտգենի տեխնոլոգիայի միջոցով` գնացքի 30 կմ/ժ արագությամբ ընթացքի ժամանակ»,-ասել է Միրումյանը:
Ըստ փոխնախարարի, Հայաստանը նաև շարժական սկաներներ կստանա, որոնք անհրաժեշտ են մաքսային պահեստներում և թույլ են տալիս ստուգումներ անցկացնել առանց բեռը բացելու և ֆիզիկական հսկողության, ինչը թույլ կտա զգալիորեն կրճատել ստուգմների ու մաքսային ձևակերպումների համար պահանջվող ժամանակը:
Նա նաև նշել է, որ կտրամադրվեն ֆիզիկական անձանց կողմից ոչ միայն մետաղյա, այլ նաև արգելված ոչ մետաղյա իրերի, այդ թվում թմրանյութերի և պայթուցիկ նյութերի, զննության համար նախատեսված համակարգեր: Հայաստանը նաև արդիական սարքավորումներ կստանա ավտոմեքենաների զննության համար, մասնավորապես, սկաներներ, որոնք թույլ են տալիս զննել նաև մեքենայի հատակը:
Նախատեսված է նաև էլեկտրոնային կողպեքի համակարգի ներմուծում: Նախատեսվում է, որ մաքսային գոտին անցնելուց հետո տրանսպորտային միջոցը կդրոշմվի հատուկ էլեկտրոնային կողպեքով, որը համապարփակ տեղեկատվություն է պարունակում մաքսային հսկողության մասին: Համակարգը մշտապես առցանց է և թույլ է տալիս հետևել նրա տեղաշարժին, ապրանքի առկայությանն ու պարունակությանը: «Մշտադիտարկումը թույլ կտա զգալիորեն բարձրացնել մաքսային հսկողության արդյունավետությունը»,-ասել է Միրումյանը:

13 Ноябрь 2015 - 14:22 AMT
Парламент Армении ратифицировал на заседании в 13 ноября подписанное с Китаем 25-го марта 2015 года рамочное соглашение о предоставлении льготного кредита.
Как сообщил заместитель министра финансов Армении Вахтанг Мирумян, в рамках соглашения Армении будет предоставлено 156 млн. китайских юаней (порядка $25 млн.) Средства предоставлены сроком на 20 лет с 5-летним льготным периодом по ставке 2% годовых, пишет АРКА.
«Речь идет о предоставлении оборудования для реализации таможенного контроля, что позволит значительно повысить продуктивность таможенного контроля и сократить сроки таможенного оформления», – сказал Мирумян.
Он отметил, что, в частности, Китай предоставит оборудование для таможенного контроля товаров, поставляемых железнодорожным транспортом, которым на данный момент Армения не располагает. Армения также получит от Китая передвижные сканеры, которые необходимы на таможенных складах и позволяют проводить проверки в зонах таможенного контроля без вскрытия грузов и физического контроля товаров, что существенно сокращает сроки проверок и таможенного оформления.
Он также отметил, что также будут предоставлены системы контроля за провозом со стороны физических лиц не только металлических, но и иных запрещенных неметаллических предметов, в том числе наркотиков и взрывчатых веществ. Также Армения получит современное оборудование для контроля за автомобилями, в частности, сканеры для автомобилей, в том числе их днища.
Предусмотрено также внедрение системы электронных замков.
Армения не впервеые берет кредиты на упрoщение пограничных и таможенных процедур. В частности, в 2012 году кредит в более 30 млн. евро на реконструкцию КПП «Баграташен», «Гогаван» и «Бавра» на армяно-грузинской границе был взят у Европейсного инвестиционного банка.