Արգենտինական Մար դել Պլատայի Կինոյի միջազգային փառատոնում կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Հիշի՛ր» ֆիլմն արժանացել է հանդիսատեսի համակրանք մրցանակին, հայտնում է փառատոնի պաշտոնական կայքը:
30-րդ միջազգային կինոփառատոնի փակման արարողությունը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 7-ին Մար դել Պլատայի «Աուդիտորիում» թատրոնում, որին ներկա են գտնվել ինչպես մրցույթի նախագահ Խոսե Մարտինես Սուարեսը, Արգենտինայի Կինոյի և արվեստի ազգային ինստիտուտի նախագահ Լուկրեսիա Կարդոսոն, այնպես էլ հայտնի դերասաններ և իշխանության ներկայացուցիչներ, հայտնում է ArmenianGenocide100.org-ը:
Օսկարակիր Քրիստոֆեր Փլամմերի և Մարտին Լանդաուի մասնակցությամբ «Հիշի՛ր» ֆիլմը պատմում է Աուշվիցի (Օսվենցիմի) համակենտրոնացման ճամբարի տարագիրներից մեկի վրեժի մասին: Ինչպես ինքը՝ Էգոյանը, բազմիցս նշել է, ֆիլմն արտացոլում է նաև Հայոց ցեղասպանության ցավն ու տառապանքը:
Ատոմ Էգոյանը կանադահայ ռեժիսոր է, պրոդյուսեր, դերասան: Էգոյանը ծնվել է 1960թ.-ին՝ Կահիրեում։ 1962թ.-ին ընտանիքը տեղափոխվել է Կանադա, որտեղ էլ կրթություն է ստացել ու երիտասարդ տարիներից պիեսներ գրել։ 1984թ.-ին նրան մեծ հաջողություն բերեց առաջին ֆիլմը՝ Next of Kin-ը, իսկ հետագայում նկարահանած 13 ֆիլմերի շնորհիվ ռեժիսորը համաշխարհային հռչակ ստացավ:
Էգոյանի ամենահայտնի ֆիլմերից է «Արարատը»: Ֆիլմը նկարահանվել է 2002 թվականին և պատմում է Մեծ Եղեռնի և դրա ընթացքում ծավալված մի շարք կարևոր դեպքերի, մասնավորապես՝ Վանի հերոսամարտի մասին։ Ֆիլմը նաև զննման է ենթարկում ճշմարտության բնույթը ու դրա ճանաչումն արվեստի միջոցով։ Էգոյանը բացի ֆիլմի ռեժիսորը լինելուց նաև սցենարի հեղինակն է և համապրոդյուսերը։
2002թ.-ին Կանադայի կինեմատոգրաֆի և հեռուստատեսության ակադեմիայի կողմից տարվա լավագույն ֆիլմ ընտրված «Արարատ» ֆիլմի միջոցով աշխարհում և Թուրքիայում ցեղասպանության թեման ևս մեկ անգամ օրակարգ բերվեց։ Նրա ֆիլմերից շատերում դերակատարում ունի կինը՝ Արսինե Խանջյանը:
2015-ի մայիսին կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանն իր մասնագիտական նվաճումների համար արժանացել է Կանադայի բարձրագույն պարգևին:

Фильм «Помни» канадского режиссера армянского происхождения Атома Эгояна удостоился приза зрительских симпатий на международном кинофестивале в Мар-дель-Плате.
Как пишет ArmenianGenocide100.org, oб этом сообщается на официальном сайте фестиваля.
Церемония закрытия 30-го Международного кинофестиваля состоялась 7 ноября в театре «Аудиторум» Мар-Дель-Платы, на которой присутствовали председатель фестиваля Хосе Мартинес Суарес, президент Национального института кино и искусств Лукреция Кардасон, а также известные актеры и представители властей.
Фильм «Помни» с участием лауреатов премии Оскар Кристофера Пламмера и Мартина Ландау рассказывает о мести одного из пленников концентрационного лагеря Аушвиц (Освенцим). Как неоднократно заявлял Эгоян, фильм отражает также боль и страдание Геноцида армян.
Премьера фильма «Помни» состоялась в рамках 72-го Венецианского кинофестиваля. Картина была представлена и на основном конкурсе фестиваля.
Атом Эгоян — канадский режиссер, сценарист, продюсер, актер, монтажер армянского происхождения. Основными в его творчестве являются темы отчуждения и изоляции человека, которые раскрываются через образы людей, имеющих отношение к развитию технологий, к бюрократии или другим властным структурам.
Эгоян родился в Каире. Вместе с сестрой Евой (сейчас концертирующая пианистка из Торонто) были отправлены родителями в город Виктория в Британской Колумбии. Подростком он начал интересоваться чтением и написанием собственных пьес. Значимое влияние на Эгояна оказали произведения Сэмюэла Беккета и Гарольда Пинтера. Он окончил университет Торонто по специальностям «международные связи» и «игра на классической гитаре».
В 2002 году вышел фильм Эгояна «Арарат» о Геноциде армян, неодобрительно встреченный Турцией, которая пыталась препятствовать его показу на Каннском кинофестивале.
Сейчас Эгоян живет в Торонто с женой Арсине Ханджян, актрисой, снявшейся во многих фильмах Эгояна, и сыном Аршилом.