Նոյեմբերի 12-13-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան Մոնղոլիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում նշել է դրական դինամիկան Մոնղոլիայի հետ ԵՏՀ գործակցության հարցում:
Վալովայան հանդիպումներ է ունեցել Մոնղոլիայի նախագահի տնտեսական, ենթակառուցվածքային և ներդրումային հարաբերությունների գծով անձնական ներկայացուցիչ Խանգայի, Մոնղոլիայի նախագահի տնտեսական քաղաքականության գծով խորհրդական Դաշդորժի, ԱԳ նախարար Պուրվեսուրենի և այլ պաշտոնյաների հետ: Վալովայան հանդիպումների ժամանակ մասնավորապես ասել է. «Կես տարի է անցել մեր Հանձնաժողովի հետ Մոնղոլիայի պատվիրակության ծանոթությունից մինչր համատեղ աշխատանքային խմբի կազմավորումը: Դա վկայում է փոխադարձ շահագրգռվածության մասին»:
Մոնղոլիայի արդյունաբերության նախարարի հետ համատեղ Վալովայան անցկացրել է ԵՏՀ և Մոնղոլիայի կառավարության միջև փոխգործակցության աշխատանքային խմբի առաջին նիստը:
Նիստին մասնակցել են ԵՏՀ, ԵՏՄ անդամ պետությունների և Մոնղոլիայի ներկայացուցիչները:
Մոնղոլացի գործընկերները հաստատել են, որ շահագրգռված են ակտիվացնելու առևտրատնտեսական գործակցությունը ԵՏՄ պետությունների հետ, ավելացնել մոնղոլական ապրանքների` բրդի և բրդյա իրերի, մսի և մսամթերքի արտահանումը ԵՏՄ անդամ երկրներ, ներկայացրել են Մոնղոլիայի շուկայի հնարավորությունները:

Minister of Integration and Macroeconomics of the Eurasian Economic Commission, Tatyana Valovaya hailed the cooperation between the EEU and Mongolia on the sidelines of the November 12-13 working visit to the country.
At the meeting with Mongolian officials, Valovaya said: “Half a year has passed since our first meeting and the signing of a memorandum on the formation of a joint working group, testifying to our mutual interest in developing cooperation.”
Together with the Mongolian Minister of Industry Dondogdorj Erdenebat, Valovaya held the first meeting of the Working Group for Cooperation between the EEC and the Government of Mongolia.
The Mongolian officials reaffirmed the country’s interest in enhancing trade and economic cooperation with the EEU states, increasing exports of traditional Mongolian goods to the Union members, also dwelling upon the problems with the export of local products to the EEU market.
The Eurasian Economic Commission, in turn, expressed willingness to promote within their competence the development of trade and economic cooperation between Mongolia and the EEU, carefully examine the proposals of the Mongolian colleagues on the development of such cooperation.