Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում մոտ 250 հաջողակ ՏՏ ընկերություն է գործում, որից միայն 10-12 է զբաղվում 3D-անիմացիայով: Skyline Studio-իղեկավար Գուրգեն Պարոնյանը PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պարզաբանել է դրա պատճառները` մարդկային ռեսուրսի ուսուցումը հսկայական ժամանակ է պահանջում, քանի որ բուն մասնագիտությունը բավականին բարդ է յուրացման համար: Բացի այդ, մուտքը շուկայի այդ հատված իր առանձնահատկություններն ունի: Գործընկերները հիմնականում կենտրոնանում են ընկերության հուսալիության վրա, իսկ դա, առաջին հերթին կապված է փորձի առկայության հետ: Ստարտափի համար այս մոտեցումը լրացուցիչ դժվարություններ է ստեղծում: Չնայած դրան, Skyline Studio-ն վստահ քայլերով է առաջ գնում:
«2015- փետրվարին թիմը շահեց 85-տոկոսով համաֆինանսավորվող դրամաշնորհը, որը տրամադրվում է ՀԲ և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ անցկացվող «Ինկուբատոր ձեռնարկությունների» հիմնադրամի տեխնոլոգիական լուծումների մրցույթի շրջանակում: Դա թույլ տվեց արդեն մեկ ամսից ընկերություն ստեղծել` օգտագործելով Մուլտիմեդիա լաբորատորիայի մարդկային ռեսուրսը: Այս պահի դրությամբ Գյումրիում գործող սկսնակ ընկերությունը 8 աշխատակից ունի, որից 5-ը փորձառու անիմատորներ են, մյուս 3-ը` մեծ ներուժով հայցորդներ:
Հաշվի առնելով մասնագիտության բարդությունն ու լրացուցիչ ուսումնառության անհրաժեշտությունը` Գյումրիում ուսուցողական ծրագրեր են իրականացվում այս ուղղության զարգացման համար: Այս պահի դրությամբ խմբում 8 աշակերտ կա, որից 4-ը հետագայում կարող է համալրել Skyline Studio-ի աշխատակազմը: Իսկ դա նշանակում է, որ աճի միտումը կպահպանվի:
«Ընդհանուր առմամբ հիմնական խնդիրը լավ մասնագետների պակասն է եռաչափ անիմացիայի ոլորտում: ՏՏ ուղղվածության բազմաթիվ բուհեր կան, որոնց ուսանողները մասնագիտանում են նորարարությունների ամենատարբեր ոլորտներում: Ցավոք, բուհերից ոչ մեկում եռաչափ անիմացիա չեն դասավանդում: Ուստի, մենք ինքներս ենք ստիպված աշխատել մարդկանց հետ: Անհրաժեշտ են նաև հատուկ ուսումնական ծրագրեր, որոնք թույլ կտան մեզ հետագայում ևս համալրել ռեսուրսները»,-պարզաբանել է Պարոնյանը:
3D և 2D անիմացիայից, անիմացիոն դիզայնից և վիզուալ էֆեկտներից բացի ստուդիան փորձել է ուժերը նաև վեբ-դիզայնի գրաֆիկական բաղադրիչի մշակման, ինֆոգրաֆիկայի, և նույնիսկ համակարգչային խաղերի ստեղծման մեջ: Ստուդիայի ղեկավարը նշել է, որ թիմը մասնակցել է Տիմուր Բեկմամբետովի պրոդյուսերական կենտրոնի «Ալիսան գիտի, թե ինչ անել» ռուսական մուլտիֆիլմի 22-րդ սերիայի մշակմանը, ինչը լուրջ մարտահրավեր էր, քանի որ պահանջները բավականին բարձր էին: Սակայն թիմը կարողացավ հաղթահարել դժվարությունները, պատվիրատուն գոհ մնաց և համագործակցությունը շարունակվելու է: Հաշվի առնելով, որի թիմը երիտասարդ է, սա մեծ հաղթանակ էր մեզ համար»:
Թեև ստուդիան բազմաթիվ պատվերներ ունի, թիմը ժամանակ է գտնում նաև սեփական նախագծի մշակման համար: Ըստ մեր զրուցակցի, արդեն բավականին հետաքրքիր կերպարներ են ստեղծվել, ուրվագծվում է նաև սյուժեն և անտուրաժը:

На сегодняшний день в Армении существует около 250 успешных IT-компаний, и только 10-12 из них занимаются 3D-анимацией. Руководитель Skyline Studio Гурген Паронян в интервью PanARMENIAN.Net объяснил причины такого расклада: обучение человеческих ресурсов требует огромного времени, поскольку сама профессия крайне сложна в усваивании. Кроме того, проникновение в данный сегмент рынка имеет свои специфики. Партнеры главным образом фокусируются на надежности компании, а это, в первую очередь, касается наличия у нее опыта. Для стартапа такой подход вызывает дополнительные проблемы. Несмотря на это, Skyline Studio уверенными шагами двигается вперед.
«В феврале 2015 года команда выиграла софинансируемый 85-процентный грант, предоставленный в рамках конкурса технологических решений фонда «Инкубатор предприятий», который проводился при содействии Всемирного банка и министерства экономики РА. Это позволило создать компанию уже через месяц, используя человеческие ресурсы Лаборатории мультимедиа. На данный момент, базирующийся в Гюмри стартап состоит из восьми работников, пять из которых – опытные аниматоры, остальные трое – стажеры с большим потенциалом», – рассказал наш собеседник.
Учитывая сложность профессии и необходимость дополнительного обучения, в Гюмри проводятся учебные программы для развития данного направления. На данный момент в группе восемь учеников, четверо из которых в будущем могут стать новыми работниками Skyline Studio. А это значит, что тенденция роста будет сохраняться.
«В целом одной из главных проблем является дефицит хороших специалистов в сфере трехмерной анимации. Существует большое количество вузов IT-направленности, студенты которых получают специальности в самых разных сферах инноваций. К сожалению, ни в одном из вузов не обучают трехмерной анимации. Поэтому нам самим приходиться работать с людьми. Также необходимы специальные учебные программы, которые позволят нам и в дальнейшем пополнять ресурсы», – пояснил Паронян.
Помимо 3D и 2D анимации, анимационного дизайна и визуальных эффектов студия попробовала свои силы в разработке графической составляющей веб-дизайна, создании инфографики, и даже в создании компьютерных игр. Руководитель студии отметил, что команда участвовала в разработке 22-й серии российского мультсериала «Алиса знает, что делать!» продюсерского центра Тимура Бекмамбетова. «Skyline Studio создала пятиминутный отрывок мультфильма, что было серьёзным вызовом, поскольку требования оказались крайне высоки. Но команда справилась, заказчик остался доволен, и сотрудничество будет продолжаться. Учитывая молодость команды, это было большой победой для нас».
Хотя студия получает большое количество заказов, команда находит время и для разработки собственного проекта. По словам нашего собеседника, уже созданы довольно интересные персонажи, вырисовывается сюжет и антураж.